Planujesz wziąć pożyczkę na spłatę zadłużenia? O tym musisz pamiętać!

Zmagasz się z długami i chcesz się ich szybko pozbyć? Jednym ze sposobów, po które sięgają osoby z podobnymi problemami, jest pożyczka na spłatę zadłużenia. Warto się jednak zastanowić, czy to na pewno najlepsze rozwiązanie, aby pozbyć się kłopotów raz na zawsze? Jeżeli rozważasz skorzystanie z niego – czytaj dalej, aby mieć świadomość zagrożenia, które się z tym wiążą.

Pożyczka na spłatę zadłużenia – doskonałe rozwiązanie? Tylko na pozór

Na pierwszy rzut oka wzięcie pożyczki na uregulowanie długów to proste i szybkie rozwiązanie. Otrzymujesz od banku lub innej instytucji finansowej kwotę, która pozwala Ci spłacić zadłużenie, a czasem nawet trochę więcej. Regulujesz zaległe zobowiązanie, więc nie musisz się już obawiać kolejnych wezwań do jego zapłaty. Problem z głowy.

Czy jednak na pewno? W wielu przypadkach pożyczka na spłatę zadłużenia może sprawić, że popadniesz w jeszcze poważniejsze tarapaty finansowe. Dlaczego?

  • Nie zmniejszasz swoich zobowiązań finansowych, tylko je zwiększasz – nowa pożyczka to kolejne prowizje i odsetki.
  • Tylko tymczasowo „łatasz dziury” w budżecie – usypiasz swoją czujność, bo możesz złapać chwilę oddechu. Jeżeli jednak na co dzień zmagasz się z problemami finansowymi, bardzo szybko zaczniesz mieć problemy z uregulowaniem kolejnego zobowiązania.

Pamiętaj też, że jako osoba zadłużona masz bardzo ograniczone możliwości uzyskania pożyczki. Te przyznawane „bez BIK” zazwyczaj są udzielane na krótki czas: np. 1-2 miesiące i obarczone wysoką prowizją. Pytanie więc, czy będziesz naprawdę w stanie spłacić takie zobowiązanie? Jeśli nie, być może zechcesz zaciągnąć kolejne, a potem następne. Niestety to prosta droga do wpadnięcia w spiralę zadłużenia!

Jak wyjść z długów bez pożyczki na ich spłatę?

Pożyczka na spłatę zadłużenia wcale nie jest jedynym sposobem, aby pozbyć się problemów z niespłaconymi zobowiązaniami. Istnieją znacznie bezpieczniejsze sposoby na to, aby wyjść na finansową prostą – bez problemów z sądem czy komornikiem. Najprostszym jest „dogadanie się” w sprawie zadłużenia z wierzycielem lub firmą windykacyjną, której jesteś klientem.

Jak to działa w praktyce? Bardzo prosto, szczególnie gdy Twoje zobowiązanie obsługuje profesjonalna firma windykacyjna, np. Ultimo. W takim przypadku najczęściej możesz zawrzeć ugodę nawet przez internet, logując się na swoje konto na portalu obsługi klienta. Tam w kilka minut rozłożysz swój dług na dogodne raty, takie, które będziesz w stanie bezpiecznie spłacać. Potem wystarczy terminowo regulować kolejne kwoty. Z każdym miesiącem przybliżysz się do wyjścia „na zero” – Twój dług będzie spadać, aż w końcu zupełnie zniknie.

Zanim skontaktujesz się w sprawie rozłożenia swojego zobowiązania na raty, policz:

  • ile wynoszą stałe przychody członków Twojej rodziny oraz comiesięczne wydatki;
  • ile nadwyżki zostaje Ci między tymi kwotami – odejmij od niej również odpowiednią kwotę na nieprzewidziane wydatki, np. leki itp.;
  • ile Ci pozostaje – to kwota, którą możesz bezpiecznie przeznaczyć na ratę.

Zastanów się też, czy możesz ją jakoś zwiększyć. Może np. płacisz co miesiąc za serwis z filmami albo muzyką, z którego nie korzystasz? A może często pijesz kawę na mieście i możesz ją zamienić na samodzielnie zaparzoną, w kubku termicznym? Takie niewielkie i „bezbolesne” zmiany mogą sprawić, że szybciej uporasz się z długami, bez konieczności zaciągania nowych, ryzykownych pożyczek. Spróbuj!

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

zajęcia jogi aktywna warszawa

Bezpłatne zajęcia jogi dla mieszkańców Bemowa

📅 Data: poniedziałek, 3 czerwca 2024 ⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00 📌 Miejsce: Warszawa - Bemowo, Osiedle Przyjaźń Zapraszamy na zajęcia...
Dworzec Zachodni Warszawa

Prace na stacji Warszawa Zachodnia – zmiany w kursowaniu...

Rozpoczyna się kolejny etap remontu i modernizacji stacji Warszawa Zachodnia oraz otaczających ją linii kolejowych, co wiąże...
atrakcje dla dzieci warszawa

Dzień dziecka w Warszawie – pikniki, warsztaty, koncerty i...

Dzieci w Warszawie mogą spodziewać się wielu ciekawych zajęć podczas tegorocznego Dnia Dziecka. Pikniki, warsztaty, koncerty i...
procesje warszawa

Boże Ciało – procesje przejdą przez stolicę

30 maja obchodzimy Boże Ciało w związku z tym w różnych częściach miasta odbędą się procesje. Procesja Bożego...
budowa II linii metra na Bemowie

Postęp prac na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie

Pełną parą idą przygotowania do rozpoczęcia budowy tunelu na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie. W wyspecjalizowanym...
basen odkryty warszawa

Już 29 maja Aktywna Warszawa otwiera dwa baseny odkryte

Już od 29 maja zostaną otwarte dwa baseny odkryte w Warszawie - w Centrum Inflancka i Parku...