Planujesz wziąć pożyczkę na spłatę zadłużenia? O tym musisz pamiętać!

Zmagasz się z długami i chcesz się ich szybko pozbyć? Jednym ze sposobów, po które sięgają osoby z podobnymi problemami, jest pożyczka na spłatę zadłużenia. Warto się jednak zastanowić, czy to na pewno najlepsze rozwiązanie, aby pozbyć się kłopotów raz na zawsze? Jeżeli rozważasz skorzystanie z niego – czytaj dalej, aby mieć świadomość zagrożenia, które się z tym wiążą.

Pożyczka na spłatę zadłużenia – doskonałe rozwiązanie? Tylko na pozór

Na pierwszy rzut oka wzięcie pożyczki na uregulowanie długów to proste i szybkie rozwiązanie. Otrzymujesz od banku lub innej instytucji finansowej kwotę, która pozwala Ci spłacić zadłużenie, a czasem nawet trochę więcej. Regulujesz zaległe zobowiązanie, więc nie musisz się już obawiać kolejnych wezwań do jego zapłaty. Problem z głowy.

Czy jednak na pewno? W wielu przypadkach pożyczka na spłatę zadłużenia może sprawić, że popadniesz w jeszcze poważniejsze tarapaty finansowe. Dlaczego?

  • Nie zmniejszasz swoich zobowiązań finansowych, tylko je zwiększasz – nowa pożyczka to kolejne prowizje i odsetki.
  • Tylko tymczasowo „łatasz dziury” w budżecie – usypiasz swoją czujność, bo możesz złapać chwilę oddechu. Jeżeli jednak na co dzień zmagasz się z problemami finansowymi, bardzo szybko zaczniesz mieć problemy z uregulowaniem kolejnego zobowiązania.

Pamiętaj też, że jako osoba zadłużona masz bardzo ograniczone możliwości uzyskania pożyczki. Te przyznawane „bez BIK” zazwyczaj są udzielane na krótki czas: np. 1-2 miesiące i obarczone wysoką prowizją. Pytanie więc, czy będziesz naprawdę w stanie spłacić takie zobowiązanie? Jeśli nie, być może zechcesz zaciągnąć kolejne, a potem następne. Niestety to prosta droga do wpadnięcia w spiralę zadłużenia!

Jak wyjść z długów bez pożyczki na ich spłatę?

Pożyczka na spłatę zadłużenia wcale nie jest jedynym sposobem, aby pozbyć się problemów z niespłaconymi zobowiązaniami. Istnieją znacznie bezpieczniejsze sposoby na to, aby wyjść na finansową prostą – bez problemów z sądem czy komornikiem. Najprostszym jest „dogadanie się” w sprawie zadłużenia z wierzycielem lub firmą windykacyjną, której jesteś klientem.

Jak to działa w praktyce? Bardzo prosto, szczególnie gdy Twoje zobowiązanie obsługuje profesjonalna firma windykacyjna, np. Ultimo. W takim przypadku najczęściej możesz zawrzeć ugodę nawet przez internet, logując się na swoje konto na portalu obsługi klienta. Tam w kilka minut rozłożysz swój dług na dogodne raty, takie, które będziesz w stanie bezpiecznie spłacać. Potem wystarczy terminowo regulować kolejne kwoty. Z każdym miesiącem przybliżysz się do wyjścia „na zero” – Twój dług będzie spadać, aż w końcu zupełnie zniknie.

Zanim skontaktujesz się w sprawie rozłożenia swojego zobowiązania na raty, policz:

  • ile wynoszą stałe przychody członków Twojej rodziny oraz comiesięczne wydatki;
  • ile nadwyżki zostaje Ci między tymi kwotami – odejmij od niej również odpowiednią kwotę na nieprzewidziane wydatki, np. leki itp.;
  • ile Ci pozostaje – to kwota, którą możesz bezpiecznie przeznaczyć na ratę.

Zastanów się też, czy możesz ją jakoś zwiększyć. Może np. płacisz co miesiąc za serwis z filmami albo muzyką, z którego nie korzystasz? A może często pijesz kawę na mieście i możesz ją zamienić na samodzielnie zaparzoną, w kubku termicznym? Takie niewielkie i „bezbolesne” zmiany mogą sprawić, że szybciej uporasz się z długami, bez konieczności zaciągania nowych, ryzykownych pożyczek. Spróbuj!

Co się dzieje w Warszawie

Warszawa najlepsza wśród miast Europy Środkowo-Wschodniej (1)

Warszawa najlepsza wśród miast Europy Środkowo-Wschodniej

W tegorocznym rankingu Financial Times „European Cities & Regions of the Future” Warszawa znalazła się w czołówce...
warszawa czyste powietrze

W Warszawie powołano zespół do spraw klimatu

Warszawa postawiła sobie ambitne cele polityki klimatycznej, których celem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o 40% do...
Warszawskie metro

Blisko miliard pasażerów podróżowało w 2023 roku pojazdami WTP

W 2023 roku z przewozów Warszawskiego Transportu Miejskiego, Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej skorzystało łącznie 956...
najlepsze pączki w Warszawie

Najlepsze pączki w Warszawie – TOP 5 w 2024...

Gdzie znaleźć najlepsze pączki w Warszawie? W karnawałowym menu znajdują się faworki, pączki, kluski serowe oraz tradycyjne...
lepsza jakość powietrza w warszawie

Mniej niż 3 tysiące kopciuchów pozostało do wymiany w...

Na zakończenie poprzedniego roku w Warszawie pozostało niecałe 3000 przestarzałych pieców, które nadal wymagały wymiany. Wysiłki miasta...
warszawa info, wiadomości warszawa z ostatniej chwili

Powietrze nasycone solą morską nad Warszawą

W ciągu ostatnich kilku dni w Warszawie na skutek sztormów występujących na Morzu Bałtyckim i Morzu Północnym...
Skip to content