„Opowieści okrutne”, czyli pierwsza przekrojowa wystawa Aleksandry Waliszewskiej

„Opowieści okrutne”, czyli pierwsza przekrojowa wystawa Aleksandry Waliszewskiej

03.06 – 02.10.2022

Jej twórczość zamieszkują czarty, wampiry, opętane dziewczęta, spragnione krwi upiory, rycerki na koniach – i dużo kotów. Mimo wielkiej popularności w bardzo różnorodnych kręgach – od świata sztuki aż do szeroko rozumianej popkultury – nie miała jeszcze tak dużej, monograficznej i przekrojowej wystawy. Takiej, która pokazałaby zarówno jej bogatą twórczość, jak i historyczne konteksty oraz nieoczywiste inspiracje. W czerwcu w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie otworzy się wystawa “Opowieści okrutne. Aleksandra Waliszewska i symbolizm Wschodu i Północy” przygotowana przez kuratorki Alison M. Gingeras i Natalię Sielewicz.

Waliszewska od lat tworzy jedną pracę dziennie; najczęściej gwasz, choć ostatnio wróciła również do malarstwa olejnego. To paradoksalne, że pracuje wyłącznie przy świetle dziennym, a jej płótna niezmiennie wypełnia mrok: mokradła, ponure leśne ostępy, zagubione autostrady czy widmowe przedmieścia. Ponieważ czerpie z gotyckich baśni, mitologii pogańskich, ikonografii zwierzęcej, jak również tropów zapożyczonych ze średniowiecznych rękopisów, jej wizualne uniwersum wypełniają niepokojące, apokaliptyczne sceny – erotyzm nierzadko splata się w nich ze śmiercią, przyjemność z bólem. Światy Waliszewskiej rządzą się logiką marzeń sennych i silnych emocji. Jak w karnawale, jej humor jest bezceremonialny. Jeśli koty, to puchate i drapieżne. Jeśli miłość, to taka, której można nie przeżyć.

więcej o wystawie: https://artmuseum.pl/pl/wystawy/opowiesci-okrutne-2


 

Śledź na bieżąco co się dzieje w Warszawie

Co się dzieje w Warszawie

10. Targi Zero Waste już 2 grudnia

W sobotę 2 grudnia w stolicy odbędą się już 10. coroczne Targi Zero Waste. To przełomowe wydarzenie...
Lodowisko Rynek Starego Miasta w Warszawie

W piątek 1 grudnia ruszają pierwsze stołeczne lodowiska

Rozpoczęcie sezonu zimowego będzie oznaczać otwarcie pierwszych w stolicy lodowisk w piątek, 1 grudnia. Lodowiska te staną...
Warszawski Jarmark Bożonarodzeniowy

Bożonarodzeniowy Jarmark na Starym Mieście

Od 24 listopada 2023 r. do 7 stycznia 2024 r. otwarty będzie Główny Jarmark Bożonarodzeniowy. Targ ten...
Skip to content