Obiad Bożonarodzeniowy ze Wspólnotą Sant’Egidio

Na 25 grudnia Wspólnota Sant’Egidio przygotowuje Święta z Ubogimi. Po dwuletniej pandemicznej przerwie, gdy świętowanie odbywało się w innej formie, znów zaprasza potrzebujących do wspólnego stołu. Warszawa wspiera tę inicjatywę, m.in. organizuje transport, odbiór śmieci, dostarcza wyposażenie sal jadalnych.

W tym roku wspólnota ma nadzieję gościć w stolicy 800 osób — ubogich, bezdomnych, starszych mieszkańców domów opieki i uchodźców — głównie z Ukrainy, ale także z Afganistanu i innych krajów. Podczas świątecznej kolacji wszyscy mają swoje miejsce przy pięknie zastawionym stole, a kelner przynosi świąteczne potrawy, wymyślne prezenty, choinkę i kolędy na żywo.

W zeszłym roku kolacje świąteczne były „na wynos” ze względu na pandemię. W tym roku fundacja planuje zaprosić około 600 gości 25 grudnia i około 200 gości 7 stycznia kalendarza wschodniego na Święta Bożego Narodzenia. Goście otrzymują z wyprzedzeniem osobiste zaproszenie. Społeczność szuka wsparcia w przygotowaniach. A popyt jest ogromny, ponieważ wiele osób zostało zubożałych z powodu pandemii, wojny na Ukrainie i kryzysu gospodarczego, lista gości znacznie się wydłużyła w tym roku.

Tegoroczny obiad będzie się składał z tradycyjnych potraw wigilijnych (barszczu, pierogów, śledzi, sałatek, krokietów), a także dania głównego – pieczonego schabu i karkówki z dodatkami oraz deseru (ciast i ciasteczek). Prezenty zaś to czapki/szaliki/rękawiczki, termosy/ręczniki, kosmetyki i słodycze.

Chęć pomocy można zadeklarować wypełniając formularz na stronie Sant’Egidio. Ewentualne pytania należy kierować na adres e-mail: santegidio.waw@gmail.com. Inicjatywę można wesprzeć również wpłacając środki na konto Fundacji Sant’Egidio Polska (nr konta 43 1750 0012 0000 0000 3519 5197 z tytułem UBODZY) lub poprzez zbiórkę na Pomagam.pl.

Wspólnota Sant’Egidio powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele. Dziś należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata. Pomaga osobom ubogim, bezdomnym, starszym, samotnym i uchodźcom. Tradycja bożonarodzeniowego obiadu narodziła się w Rzymie w 1982 roku i obecna jest we wspólnotach Sant’Egidio na całym świecie.

Więcej informacji na stronie wspólnoty oraz w wydarzeniu na Facebooku.

źródło: um.warszawa.pl

Co się dzieje w Warszawie

10. Targi Zero Waste już 2 grudnia

W sobotę 2 grudnia w stolicy odbędą się już 10. coroczne Targi Zero Waste. To przełomowe wydarzenie...

Zderzenie tramwajów przy Dworcu Wileńskim

Na przystanku Dworzec Wileński tramwaj linii 3 jadący do Gocławka zderzył się z zatrzymującym się tramwajem linii...

Podpisano umowę na budowę parku linearnego na Ursynowie

Nowo wybudowany park przyniesie mieszkańcom Ursynowa dodatkowe korzyści już w roku 2026. Park ma być zlokalizowany bezpośrednio...
Skip to content