Nowe stacje metra na schematach

Zbliża się otwarcie nowych odcinków II linii metra. Wymaga to wymiany znaków dla pasażerów, ponieważ pociągi zakończą kurs na nowych stacjach – Bemowie i Bródnie.

Na budowanych odcinkach metra prace dobiegają końca, trwają testy urządzeń i przejazdy próbne pociągów. Coraz bliżej otwarcia nowych stacji – linia M2 wydłuży się o blisko 6 kilometrów; Będą dwie stacje na Woli i Bemowie (Ulrychów i Bemowo) oraz trzy na Targówku (Zacisze, Kondratowicza i Bródno). Miasto przygotowuje się do uruchomienia pociągów metra na dłuższych trasach. Konsultacje społeczne w sprawie proponowanych poprawek w Warszawskim Komunikacji Miejskiej zakończyły się po otwarciu nowych stacji, a obecnie opracowywany jest nowy układ komunikacyjny uwzględniający większy zasięg metra.

Drugim ważnym przedsięwzięciem jest wymiana informacji pasażerskich w metrze. Są to kasetony nad peronami i wejściami na perony, mapy sieci WTP, schematy linii metra. Zmienią się końce linii, przybędą nowe stacje, na których trzeba zaznaczyć możliwość przesiadek. Do wymiany jest kilkaset kasetonów, map i schematów, a w wagonach kilka tysięcy naklejek.

Wymiana na całej linii

Pracownicy warszawskiego metra zastąpią naklejki schematami linii metra nad drzwiami wewnątrz wagonów oraz planami komunikacji kolejowej WTP, które znajdują się przy drzwiach. Zaczną pracę z wyprzedzeniem, bo trudno sobie wyobrazić akcję wymiany w jedną noc, tuż przed otwarciem nowych stacji – to około trzech tysięcy naklejek. Dodatkowym utrudnieniem jest też fakt, że nie wszystkie pociągi „nocują” na terenie STP Kabaty, niektóre też mają przerwy technologiczne, a naklejki można wymienić tylko wtedy, gdy pociąg nie jest na trasie.

Największym wyzwaniem jest wymiana kasetonów nad przejściami i nad peronami. Są to prace na wysokości, wykonywane przez przeszkolonych pracowników posiadających odpowiednie uprawnienia. Prace zlecono firmie wyłonionej w przetargu. Wykonawca ma doświadczenie w tego typu operacjach, bo ZTM współpracował z nim przed otwarciem poprzednich odcinków II linii metra. Kasetony mają nawet 4 metry długości, więc to doświadczenie jest bardzo przydatne. Ekipy montażowe są również szkolone przez pracowników warszawskiego metra i wiedzą, jak bezpiecznie pracować na podziemnych stacjach kolejowych.

Kasety na całej drugiej linii zostaną natychmiast wymienione, tj. po uruchomieniu pierwszego z nowych odcinków na stacjach pojawią się ostateczne oznaczenia końców – Bemowo i Bródno – oraz nazwy nowych stacji. Dzięki temu nie będziesz musiał dwukrotnie przygotowywać i instalować kasetonów oraz pracować nad sprawnym metrem; to także niższe koszty całego projektu.

147 tysięcy WKM-ek

Prace będą prowadzone po zakończeniu jazdy pociągów, aby nie utrudniać pasażerom korzystania z metra oraz zapewnić maksymalne bezpieczeństwo monterom. W dni powszednie dostępne są cztery godziny, ale w weekendy, kiedy metro dowozi pasażerów późno w nocy, czas ten skraca się o połowę. W związku z tym operacja będzie rozłożona w czasie, a zarówno nowe, jak i stare oznaczenia będą widoczne na stacjach przez jakiś czas. Wymiany takiej po prostu nie da się przeprowadzić na noc przed otwarciem nowych stacji.

Inaczej wygląda sytuacja ze zmianą map i diagramów na platformach. Zadanie to jest prostsze i mniej czasochłonne, dlatego informacje będą wymieniane dwukrotnie, tak aby podstawowe dane o warszawskiej sieci Komunikacji Miejskiej były jak najbardziej aktualne. Jednak wymiana map i schematów na linii M1 rozpocznie się później – na kilka dni przed otwarciem stacji na Targówku.

Do wydrukowania i rozmieszczenia na stacjach jest prawie 900 sztuk materiałów informacyjnych (schematy, mapy) o łącznej powierzchni ok. 30 tys. 664 metry kwadratowe. Dla porównania jest to obszar prawie 147 400 Warszawskich Kart Miejskich czy pole karne boiska piłkarskiego. Za całą wymianę trzeba będzie zapłacić około 210 000. złotych.

źródło: um.warszawa.pl


 

śledź na bieżąco co się dzieje w Warszawie

Co się dzieje w Warszawie

Warszawa najlepsza wśród miast Europy Środkowo-Wschodniej (1)

Warszawa najlepsza wśród miast Europy Środkowo-Wschodniej

W tegorocznym rankingu Financial Times „European Cities & Regions of the Future” Warszawa znalazła się w czołówce...
warszawa czyste powietrze

W Warszawie powołano zespół do spraw klimatu

Warszawa postawiła sobie ambitne cele polityki klimatycznej, których celem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o 40% do...
Warszawskie metro

Blisko miliard pasażerów podróżowało w 2023 roku pojazdami WTP

W 2023 roku z przewozów Warszawskiego Transportu Miejskiego, Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej skorzystało łącznie 956...
najlepsze pączki w Warszawie

Najlepsze pączki w Warszawie – TOP 5 w 2024...

Gdzie znaleźć najlepsze pączki w Warszawie? W karnawałowym menu znajdują się faworki, pączki, kluski serowe oraz tradycyjne...
lepsza jakość powietrza w warszawie

Mniej niż 3 tysiące kopciuchów pozostało do wymiany w...

Na zakończenie poprzedniego roku w Warszawie pozostało niecałe 3000 przestarzałych pieców, które nadal wymagały wymiany. Wysiłki miasta...
warszawa info, wiadomości warszawa z ostatniej chwili

Powietrze nasycone solą morską nad Warszawą

W ciągu ostatnich kilku dni w Warszawie na skutek sztormów występujących na Morzu Bałtyckim i Morzu Północnym...
Skip to content