Nowa Trasa Tysiąclecia – zielona, z tramwajem i rowerami

Trasa rowerowa, linia tramwajowa, tereny zielone, skwery, drogi lokalne dla samochodów i dogodne połączenie tunelowe pod torami kolejowymi przy Dworcu Wschodnim – tak może wyglądać nowa Trasa Tysiąclecia. Co na to mówią warszawiacy? Trwają konsultacje społeczne.

Trasa Tysiąclecia miała łączyć dwie części prawobrzeżnej Warszawy – Pragę-Północ z Pragą-Południe. Przez lata planowano zbudować szeroką arterię, która nigdy nie powstała. W tym czasie zmieniły się również potrzeby miasta. Teraz stolica przedstawia propozycję wykorzystania dawnego rezerwatu pod Trasę Tysiąclecia na odcinku od al. Solidarności do ul. Grochowskiej. Teren ma lepiej odpowiadać wymogom nowoczesnego i bardziej zielonego miasta oraz potrzebom jego mieszkańców. Warszawa odchodzi od budowania szerokich arterii komunikacyjnych tuż pod oknami domów mieszkalnych. Zamienia je w lokalne połączenia oraz trasy spacerowe i rowerowe, wkomponowane w zieleń i wysokiej jakości przestrzeń publiczną.

W całym założeniu kluczowe jest połączenie obu odcinków Trasy w sąsiedztwie dworca Warszawa Wschodnia. W tym miejscu zaproponowano wybudowanie tunelu, którym można przejechać samochodem, tramwajem i rowerem. Teraz pod torami można dostać się tylko na piechotę i przez bardzo wąski tunel przy samej stacji. Takie połączenie jest niewystarczające ze względu na duży ruch w okolicy.

Miasto chce zastosować nowe rozwiązania w zakresie mobilności. Planuje połączyć cały obszar autostradą rowerową, tworząc liczne miejsca przyjazne pieszym. Powstaną lokalne drogi dla ruchu samochodowego oraz trasa tramwajowa. Wszystkie propozycje można zrealizować w tej przestrzeni bez nadmiernej ingerencji w jej kształt. Proponowane rozwiązania są mniej inwazyjne i dostosowane do lokalnych potrzeb.

Zaproponowano cały system połączonych ze sobą nowych placów i skwerów oraz rozwiązania dla małej architektury.

Nowa koncepcja zakłada stworzenie przestrzeni o bardziej ludzkim charakterze i zachowanie jak największej ilości zieleni w tkance miejskiej. Projekt jest zaproszeniem do dyskusji – poszczególne jego elementy mogą być realizowane w różnym czasie i w różnych formach. Ostateczna decyzja zależeć będzie od głosów mieszkańców.

Nowa Trasa Tysiąclecia i konsultacje społeczne

Nowa koncepcja zagospodarowania Trasy Tysiąclecia jest prezentowana mieszkańcom w ramach konsultacji społecznych. To tylko wstęp do dyskusji na ten temat. Miasto chce zebrać opinie mieszkańców na ten temat, tak aby ostateczne przeznaczenie, wygląd i zagospodarowanie terenu jak najlepiej odpowiadało ich potrzebom.

Konsultacje trwają do 30 kwietnia. W ich ramach 12 kwietnia odbędzie się spotkanie online (otwiera się w nowej zakładce). Będą też dwie zmiany stacjonarne:

  • 21 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 30 przy ulicy Kawęczyńskiej 2
  • 28 kwietnia w Urzędzie Dzielnicy Praga-Południe.

Więcej informacji można znaleźć na stronie konsultacji społecznych miasta

źródło: um.warszawa.pl


 

Śledź na bieżąco co się dzieje w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

W sobotę, 11 maja, na PGE Narodowym będą rywalizowali...

Przygotuj się na weekend pełen sportowych emocji! Już w najbliższą sobotę, 11 maja, na kultowym Stadionie PGE...
park Pole Mokotowskie

Piknikowy weekend w stolicy

W najbliższy weekend warszawiaków czeka nie jeden, a dwa pikniki rodzinne oraz inauguracyjna w roku akcja wymiany...
sinfonia-varsovia-warszawa (1)

Między 13 maja a 9 czerwca muzycy Sinfonii Varsovii...

Od 13 maja do 9 czerwca utalentowani muzycy Sinfonii Varsovii udają się w fascynującą podróż po Warszawie...

Miejskie wsparcie dla posiadaczy zwierząt

Przez najbliższe dwa lata miasto Warszawa będzie realizować nową inicjatywę, której celem będzie sterylizacja i wszczepianie chipów...

Dźwiękowa odNOWA – koncert Zespołu VOCALOVE pełen zaskakujących aranżacji...

Zapraszamy Was na niezwykłe spotkanie z muzyką rozrywkową w zupełnie nowym świetle. Przygotujcie się na chwile pełne...
majówka w warszawie wycieczka rowerowa

Wielka majówka. Śródmieście śladami Kory | Wycieczka rowerowa

📅 Data: 01 maja 2024 ⌚ Godzina rozpoczęcia: 14:00 📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, ul. Okólnik 2 💲 Podczas wydarzenia...