Nauczyciele z Ukrainy pomogą w szkołach

Dzięki porozumieniu między Warszawą a Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej 200 ukraińskich nauczycieli zostanie zatrudnionych w gminnych szkołach i przedszkolach. Uchodźcy będą pracować jako asystenci i będą pomagać ukraińskim dzieciom w integracji w placówkach oświatowych. Koszty ich zatrudnienia, na tym etapie projektu, pokryją amerykańscy darczyńcy z organizacji CARE.

Od wybuchu wojny na Ukrainie do Warszawy dotarło ponad pół miliona uchodźców, z czego około 300 tysięcy pozostało w naszym mieście. Zdecydowana większość to kobiety i dzieci. Ukraińscy uczniowie mogą zdalnie kontynuować naukę w ukraińskich szkołach w Polsce. Część z nich wstępuje do polskich placówek oświatowych, a dla pozostałych, nieznających języka polskiego, szkoły tworzą oddziały przygotowawcze. Obecnie istnieje ponad 140 oddziałów przygotowawczych w 87 gminnych szkołach podstawowych i średnich.

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) od ponad 10 lat niesie pomoc humanitarną w kryzysach uchodźczych i aktywnie pomaga ukraińskim uchodźcom od samego początku wojny. PCPM prowadzi również punkt pomocy dla uchodźców w namiotach Norweskiej Rady ds. Uchodźców na Dworcu Wschodnim. „Cash for Work”, program awaryjnego zatrudniania ukraińskich nauczycieli w miejskich przedszkolach i szkołach, działa w oparciu o wytyczne ONZ.

Jak podkreśla Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy, edukatorzy z Ukrainy będą pracować w miejskich placówkach oświatowych jako asystenci polskich nauczycieli.

Liczba ukraińskich asystentów, którzy trafią do placówek, zależy od liczby dzieci uchodźców uczęszczających do miejskiego przedszkola lub szkoły. Fundacja PCPM wypłaci im pensje oraz pokryje koszty podatków, składek i ubezpieczenia, natomiast dyrektor przedszkola lub szkoły będzie odpowiedzialny za wyznaczanie pracownikowi zadań i nadzorowanie jego codziennej pracy.

źródło: um.warszawa.pl


 

Śledź na bieżąco co się dzieje w Warszawie

Co się dzieje w Warszawie

10. Targi Zero Waste już 2 grudnia

W sobotę 2 grudnia w stolicy odbędą się już 10. coroczne Targi Zero Waste. To przełomowe wydarzenie...

Zderzenie tramwajów przy Dworcu Wileńskim

Na przystanku Dworzec Wileński tramwaj linii 3 jadący do Gocławka zderzył się z zatrzymującym się tramwajem linii...

Podpisano umowę na budowę parku linearnego na Ursynowie

Nowo wybudowany park przyniesie mieszkańcom Ursynowa dodatkowe korzyści już w roku 2026. Park ma być zlokalizowany bezpośrednio...
Skip to content