Na PGE Narodowym nadano ponad 1,5 tys. numerów PESEL

W niedzielę w punkcie PGE Narodowy obywatelom Ukrainy nadano 1503 numery PESEL. Łącznie w ten weekend wyemitowano 2623 z nich. Od poniedziałku będą dostępne zarówno w punkcie, jak i urzędach powiatowych.

Punkt na PGE Narodowym w niedzielę 20 marca był otwarty dłużej, od 8.00 do 17.00 – trzeba było obsłużyć obie osoby, które zapisały się w sobotę i przyjmowały zgłoszenia z niedzieli, od innych wnioskodawców.

Darmowe zdjęcie na miejscu
Po rejestracji obywatele Ukrainy czekali na swoją kolej w specjalnej poczekalni. Wolontariusze i tłumacze pomogli uchodźcom wypełnić dokumenty. Bezpłatne, odpowiednio sparametryzowane zdjęcia można było wykonywać bezpłatnie na miejscu (u fotografów lub w fotobudce). W niedzielę kolejne 468 osób skorzystało z okazji, jaką dało miasto. Były też kserokopiarki do reprodukcji dokumentów niezbędnych do złożenia. Czekający mieli dostęp do wody, a dla dzieci kącik zabaw, kredki i kolorowanki. PGE Narodowy udostępnił także pokój dla matek z małymi dziećmi.

Punkt znajduje się przy recepcji głównej we wschodniej części areny. Na terenie stadionu znajduje się bezpłatny parking publiczny.

Za organizację punktu odpowiadają Rząd RP oraz samorząd warszawski. Funkcję koordynatora obiektu pełni m.st. Warszawa.

W weekend numery PESEL nadało 60 urzędników oddelegowanych przez Urząd Miasta Warszawy. Niedługo dołączą do nich urzędnicy państwowi.

Od poniedziałku do piątku punkt na stadionie będzie czynny od 8.00 do 16.00. Nie zabraknie też punktów w urzędach powiatowych. Uwaga – każdy obywatel Ukrainy w kolejnych terminach otrzyma numer PESEL, nie tracąc gwarantowanych praw.

Numer PESEL mogą uzyskać osoby, które przybyły na terytorium Polski od 24 lutego 2022 roku bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na Ukrainie. Do wniosku należy dołączyć m.in.:

  • wniosek w formie papierowej złożony osobiście, z czytelnym własnoręcznym podpisem, wypełniony przez wnioskodawcę,
  • dokument potwierdzający tożsamość lub oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej dotyczące danych osobowych osoby i przekroczenia granicy ukraińsko-polskiej,
  • adres e-mail i numer telefonu komórkowego – w celu podania profilu zaufanego i e-tożsamości.
  • fotografia spełniająca określone parametry.

Szczegółowe informacje na temat funkcjonowania punktu można uzyskać w Miejskim Centrum Kontaktu w Warszawie dzwoniąc pod numer 19 115 oraz na specjalnej stronie internetowej w języku ukraińskim.

Źródło: https://um.warszawa.pl/


 

Śledź na bieżąco wydarzenia Warszawa

Co się dzieje w Warszawie

10. Targi Zero Waste już 2 grudnia

W sobotę 2 grudnia w stolicy odbędą się już 10. coroczne Targi Zero Waste. To przełomowe wydarzenie...

Zderzenie tramwajów przy Dworcu Wileńskim

Na przystanku Dworzec Wileński tramwaj linii 3 jadący do Gocławka zderzył się z zatrzymującym się tramwajem linii...

Podpisano umowę na budowę parku linearnego na Ursynowie

Nowo wybudowany park przyniesie mieszkańcom Ursynowa dodatkowe korzyści już w roku 2026. Park ma być zlokalizowany bezpośrednio...
Skip to content