Na budowie metra znaleziono kości sprzed kilkuset lat

Wraz z rozwojem drugiej linii metra w Warszawie, w wyniku badań archeologicznych, odkryto kolejne znaleziska szczątków zwierzęcych. Po odkryciu słonia leśnego na Woli i wielkiego żubra na Bródnie, na Bemowie odkryto kości, które prawdopodobnie pochodziły od koni. Wstępne oceny sugerują, że te szczątki koni mogą pochodzić sprzed kilku stuleci.

Na początku stycznia pracownicy budowlani w Karolinie natknęli się na odkrycie podczas pracy na ostatnim odcinku linii metra M2. Zakopane zaledwie metr pod powierzchnią kości odkryto dokładnie w miejscu, gdzie obecnie budowana jest przyszła stacja Lazurowa.

Czy masz na myśli konie używane do celów pociągowych czy do jazdy konnej?
Po przybyciu kierowników budowy, którymi są archeolodzy, niezwłocznie przeprowadzono oględziny wstępne. Kontrola ta odbyła się bez zakłóceń w toku budowy, gdyż wszelkie opóźnienia mogłyby potencjalnie utrudnić postęp inwestycji. Następnie odkryty artefakt został starannie przetransportowany do Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, gdzie zostanie poddany dokładnym i szeroko zakrojonym badaniom.

Na podstawie wstępnych odkryć wydaje się, że znalezione szczątki szkieletu składają się z jednego lub wielu koni. Szczątki te obejmują 11 sporych fragmentów kości długich oraz łopatkę, a także kilka mniejszych fragmentów kości. Jest prawdopodobne, że zwierzęta te wędrowały po Ziemi między 150 a 500 lat temu. Archeolodzy rozpoczną teraz poszukiwania, aby ustalić, czy konie te były wykorzystywane jako zwierzęta pociągowe, czy też potencjalnie wykorzystywane do jazdy konnej, co sugerowałoby ich udział w operacjach wojskowych.

Wykorzystując analizę archeozoologiczną, specjaliści starają się dodatkowo ustalić wymiary zwierząt. Jest prawdopodobne, że zidentyfikowany zostanie również ich konkretny gatunek.

Podczas rozbudowy poprzednich odcinków II linii metra warszawskiego wykryto już obecność szczątków zwierzęcych. Było to szczególnie widoczne w okolicach dzisiejszej stacji Płocka, gdzie odkryto liczne kości prehistorycznej samicy słonia leśnego. Odwiedzający stację Płocka mogą teraz obejrzeć kolekcję tych fragmentów szkieletu, zamkniętą w gablocie umieszczonej na antresoli.

Równie zdumiewające odkrycia czekały na przeciwległym brzegu Wisły. Na stacji Bródno, zakopanej pod warstwami rzecznego piasku, z głębokości około 15 metrów wynurzyła się prastara czaszka żubra. Podobnie podczas budowy stacji Zacisze odkopano artefakt o ogromnym znaczeniu – fragment szczęki mamuta, którego wiek szacuje się na dziesiątki tysięcy lat.

Piwnica, komin i ceramika to ważne elementy konstrukcji i projektu domu.
Archeolodzy dokonali intrygującego odkrycia na terenie budowy odcinka metra na Bemowie. Pracując na Stacji Techniczno-Stałej Karolin, odkopano pomieszczenia pochodzące z przełomu XIX i XX wieku. Co ciekawe, pomieszczenia te odnaleziono w rejonie, gdzie na mapie z 1931 roku wskazano dwa budynki folwarku Karolin. Wydaje się jednak, że odkopana piwnica należała do odrębnej, ceglanej budowli, odrębnej od zabudowań gospodarczych.

Realizację projektu metra w tym regionie nadzoruje grupa specjalistów z Państwowego Muzeum Archeologicznego. Przed przystąpieniem do prac budowlanych przeprowadzili szeroko zakrojone badania powierzchniowe, które przyniosły różne odkrycia, w tym także fragmenty naczyń ceramicznych.

Obecnie trwają prace przy budowie drugiej linii metra, trwają przygotowania do drążenia tuneli. Choć potężne tarcze wiertnicze TBM rozpoczną pracę za kilka miesięcy, wykonawca wzmacnia już grunt w kluczowych obszarach inwestycji, a na stacji Karolin trwają prace ziemne.

Przy rozpoczętej w 2018 roku budowie drugiej linii metra stosuje się metodę „zaprojektuj i wybuduj”. Na blisko czterokilometrowym odcinku szczegółowo zaplanowano trzy stacje. Położona po południowo-wschodniej stronie węzła Lazurowa i Górczewska stacja C3 Lazurowa powstanie pomiędzy pętlą tramwajową a Lazurową. Na skrzyżowaniu ul. Rayskiego i Szeligowskiej, ma powstać stacja C2 Chrzanów. Stacja C1 Karolin zlokalizowana będzie po północnej stronie skrzyżowania Połczyńska, a konkretnie przy ul. Sochaczewskiej. W sąsiedztwie znajduje się STP Karolin, w którym znajdować się będzie zaplecze techniczne całej linii.

Zgodnie z aneksem podpisanym z wykonawcą zastrzeżono, że zakończenie prac przewidywane jest na październik 2025 roku.

Źródło: um.warszawa.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Śledź na bieżąco wiadomości Warszawa z ostatniej chwili.
Co dzień aktualne wiadomości co się dzieje w Warszawie.

 

Co się dzieje w Warszawie

Warszawa najlepsza wśród miast Europy Środkowo-Wschodniej (1)

Warszawa najlepsza wśród miast Europy Środkowo-Wschodniej

W tegorocznym rankingu Financial Times „European Cities & Regions of the Future” Warszawa znalazła się w czołówce...
warszawa czyste powietrze

W Warszawie powołano zespół do spraw klimatu

Warszawa postawiła sobie ambitne cele polityki klimatycznej, których celem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o 40% do...
376-urodziny-pragi

376 urodziny Pragi – program wydarzeń

Dla upamiętnienia 376. rocznicy Pragi prascy działacze społeczni zorganizowali szereg uroczystości. Należą do nich angażujące warsztaty, spokojne...
Warszawskie metro

Blisko miliard pasażerów podróżowało w 2023 roku pojazdami WTP

W 2023 roku z przewozów Warszawskiego Transportu Miejskiego, Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej skorzystało łącznie 956...
najlepsze pączki w Warszawie

Najlepsze pączki w Warszawie – TOP 5 w 2024...

Gdzie znaleźć najlepsze pączki w Warszawie? W karnawałowym menu znajdują się faworki, pączki, kluski serowe oraz tradycyjne...
lepsza jakość powietrza w warszawie

Mniej niż 3 tysiące kopciuchów pozostało do wymiany w...

Na zakończenie poprzedniego roku w Warszawie pozostało niecałe 3000 przestarzałych pieców, które nadal wymagały wymiany. Wysiłki miasta...
Skip to content