Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza na debatę towarzyszącą wystawie „Opowieści okrutne. Aleksandra Waliszewska i Symbolizm Wschodu i Północy”.

Strona głównaCO ROBIĆ W WARSZAWIEMuzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza na debatę towarzyszącą wystawie „Opowieści okrutne. Aleksandra Waliszewska...

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza na debatę towarzyszącą wystawie „Opowieści okrutne. Aleksandra Waliszewska i Symbolizm Wschodu i Północy”.

- Reklama -spot_img

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza na debatę towarzyszącą wystawie „Opowieści crurutne. Aleksandra Waliszewska a symbolika Wschodu i Północy”.

Rozmowa będzie poświęcona rodzimym modernizmom: wpływowi lokalnych ruchów artystycznych, lokalnych tradycji literackich, duchowych i folklorystycznych na wcielenie modernizmu alternatywnego do kanonu zachodniego. W rozmowie wezmą udział badacze Giedrė Jankevičiūtė i Kateryna Iakovlenko, historyk sztuki Piotr Słodkowski oraz Natalia Sielewicz, jedna z kuratorek wystawy.

Artyści obecni na wystawie zbudowali własne, rozpoznawalne bałtosłowiańskie scenerie, konsekwentnie podkreślając specyfikę i siłę rodzimych pejzaży, legend i baśni.

Twórczość takich artystów jak Mykoła Muraszko, Mikalojus Čiurlionis, Kristjan Raud, Jaroslav Panuška, Edward Okuń położyła podwaliny pod autonomiczną kulturową i historyczną tożsamość narodów, z których pochodzili. Choć wielu artystów przedstawionych w Okrutnych opowieściach wyjechało ze swoich rodzinnych miast do kulturalnych metropolii, takich jak Sankt Petersburg, Paryż czy Drezno, aby studiować i towarzysko, rozwinęli własne języki i tradycje artystyczne, które miały wpłynąć na kształtowanie się nowych stylów w Kijów, Praga, Kraków. , Wilno, Ryga, Tallin i inne miasta. Ponadto symboliści bałtyccy i wschodnioeuropejscy stworzyli formę figuratywną mocno osadzoną w lokalnych idiomach alegorii i baśni ludowych, dzięki czemu wyszli poza elitarność świata sztuki.

Jak zapobiegać szkodliwym kliszom i podziałom na centra i peryferia? Jak oddać sprawiedliwość historyczną artystom i artystom? To tylko niektóre z pytań, którymi się zajmiemy i które mają szczególne znaczenie w kontekście trwającej inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.

Dyskusja będzie prowadzona w języku angielskim.


 

śledź na bieżąco nasz portal aktywna Warszawa

- Reklama -spot_img

Wydarzenia dnia

Bądź na bieżąco

11,029FaniLubię
1,438ObserwującyObserwuj
517ObserwującyObserwuj
- Reklama -strony internetowe

Musisz odwiedzić

- Reklama -agencja seo
- Reklama -spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Skip to content