Muzeum POLIN zaprasza wolontariuszy do udziału w tegorocznej akcji Żonkile

Muzeum POLIN gorąco zaprasza wolontariuszy, do wzięcia udziału w tegorocznej akcji Żonkile, będącej wymownym hołdem złożonym w hołdzie Powstaniu w Getcie Warszawskim. 19 kwietnia na ulicach Warszawy zostanie wręczony dwumilionowy żonkil.

W tym roku organizatorzy w wyjątkowy sposób przeprowadzą rekrutację w dwóch etapach, skierowaną do różnych grup wiekowych: rekrutację indywidualną wolontariuszy dla osób, które ukończyły 18 rok życia oraz rekrutację instytucjonalną specjalnie dla młodszych uczestników, obejmującą szkoły z całej Polski, biblioteki i instytucje kultury w ramach rekrutacji grupowej.

Rekrutacja w przypadku osób indywidualnych potrwa do 12 lutego, natomiast rekrutacja instytucjonalna rozpocznie się 14 lutego i zakończy w połowie kwietnia. Przed przystąpieniem do wolontariatu indywidualnego uczestnicy wezmą udział w warsztatach komunikacyjnych, wykładach i spacerach edukacyjnych poświęconych historii Żydów polskich i wojennej historii Warszawy. Dodatkowo instytucje zaangażowane w obchody rocznicowe w całej Polsce posiadają własny, dedykowany program edukacyjny.

Aby zapisać się do akcji wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy (który otworzy się w osobnej zakładce) znajdujący się na stronie polin.pl. Dodatkowo możesz wybrać dogodny termin spotkania informacyjnego (prowadzonego na platformie Zoom), podczas którego pracownicy muzeum udzielą wyczerpujących informacji na temat wolontariatu.

Jaki jest powód wyboru żonkili?

Marek Edelman, ostateczny przywódca ŻOB, okazał się jedną z nielicznych osób, którym udało się przeżyć okropności getta. W wzruszającym geście 19 kwietnia, w rocznicę powstania, czule złożył bukiet żywych, żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil, obecnie symbol czci i pamięci o buncie, stał się potężnym symbolem. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN podjęło inicjatywę mającą na celu promocję tego symbolu i zwiększenie świadomości na temat samego powstania.

Akcja Żonkile nie tylko stara się uczcić pamięć o powstaniu w getcie warszawskim, ale daje także szansę na kultywowanie wspólnoty zakorzenionej we wzajemnym szacunku i tolerancji.

W roku 1940 część centralnego obszaru Warszawy została otoczona przez Niemców murem, w którym przymusowo zgromadzono około 500 000 Żydów ze stolicy i okolic. Osoby te były więzione na terenie getta i znosiły ogromne cierpienia, w tym głód, choroby, pracę przymusową i egzekucje. Latem 1942 r. zorganizowano doniosłe wydarzenie zwane Wielką Akcją Likwidacyjną, w wyniku której deportowano z getta około 300 000 Żydów do ośrodka zagłady w Treblince. Wśród tych, którzy pozostali, zaczęła kształtować się koncepcja zbrojnego oporu. 19 kwietnia 1943 r. do getta wkroczył dwutysięczny oddział żołnierzy niemieckich z zamiarem jego całkowitej likwidacji. Spotkały się one jednak z ostrym sprzeciwem kilkuset młodych osób należących do organizacji podziemnych, takich jak Żydowska Organizacja Bojowa (ŻOB) i Żydowski Związek Wojskowy (ŻZW). Mimo wyczerpania i słabego wyposażenia dzielni powstańcy pod wodzą Mordechaja Anielewicza zdecydowali się stawić czoła Niemcom. Wielu z nich rozumiało, że zwycięstwo jest mało prawdopodobne, ale woleli zginąć w bitwie, niż oddać swoją godność.

Materiały prasowe: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie

Źródło: um.warszawa.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Śledź na bieżąco wiadomości Warszawa z ostatniej chwili.
Co dzień aktualne wiadomości co się dzieje w Warszawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

zajęcia jogi aktywna warszawa

Bezpłatne zajęcia jogi dla mieszkańców Bemowa

📅 Data: poniedziałek, 3 czerwca 2024 ⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00 📌 Miejsce: Warszawa - Bemowo, Osiedle Przyjaźń Zapraszamy na zajęcia...
Dworzec Zachodni Warszawa

Prace na stacji Warszawa Zachodnia – zmiany w kursowaniu...

Rozpoczyna się kolejny etap remontu i modernizacji stacji Warszawa Zachodnia oraz otaczających ją linii kolejowych, co wiąże...
atrakcje dla dzieci warszawa

Dzień dziecka w Warszawie – pikniki, warsztaty, koncerty i...

Dzieci w Warszawie mogą spodziewać się wielu ciekawych zajęć podczas tegorocznego Dnia Dziecka. Pikniki, warsztaty, koncerty i...
procesje warszawa

Boże Ciało – procesje przejdą przez stolicę

30 maja obchodzimy Boże Ciało w związku z tym w różnych częściach miasta odbędą się procesje. Procesja Bożego...
budowa II linii metra na Bemowie

Postęp prac na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie

Pełną parą idą przygotowania do rozpoczęcia budowy tunelu na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie. W wyspecjalizowanym...
basen odkryty warszawa

Już 29 maja Aktywna Warszawa otwiera dwa baseny odkryte

Już od 29 maja zostaną otwarte dwa baseny odkryte w Warszawie - w Centrum Inflancka i Parku...