Mniej niż 3 tysiące kopciuchów pozostało do wymiany w Warszawie

Na zakończenie poprzedniego roku w Warszawie pozostało niecałe 3000 przestarzałych pieców, które nadal wymagały wymiany. Wysiłki miasta skutecznie ograniczyły obecność tych pieców zarówno w placówkach prywatnych, jak i komunalnych. Tak naprawdę liczba przestarzałych pieców na terenach miejskich spadła o ponad 90% w porównaniu do 2018 roku. W wyniku wyeliminowania w stolicy tych przestarzałych pieców, zauważalna jest poprawa jakości powietrza.

“Jesteśmy coraz bliżej tego, by usunąć wszystkie kopciuchy w mieście. Zaczynaliśmy w momencie, kiedy w stolicy takich starych, nieekologicznych pieców było aż 15 tysięcy. Zmniejszenie tej liczby było jednym z głównych celów, jakie sobie postawiłem. Dziś mogę potwierdzić, że nasze działania przynoszą efekty. Pod koniec ubiegłego roku liczba kopciuchów w Warszawie zmalała do 2650 sztuk. To spadek o ponad 80 procent! – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.”

W zeszłym roku odnotowaliśmy zniknięcie blisko 150 starych pieców z obiektów komunalnych. Na przestrzeni lat 2018-2023 łączna liczba tych pieców spadła z ponad 2000 do niecałych 180, co oznacza spadek o ponad 90%. Najbardziej znacząca redukcja nastąpiła w Wawrze, gdzie z prawie 700 miejskich stanowisk paleniskowych pozostało jedynie 16. Inne dzielnice, które osiągnęły wymierne wyniki, to Praga-Południe, w której zlikwidowano blisko 400 stanowisk paleniskowych, Praga-Północ, w której odnotowano spadek o ponad 300 stanowisk paleniskowych oraz Włochy, gdzie usunięto prawie 200 pieców. Dodatkowo Włochy, Wesoła i Wilanów dołączyły w ostatnim czasie do grona dzielnic, które skutecznie wyeliminowały ze swoich zasobów miejskich przestarzałe piece.

Od 2017 roku miasto udzieliło znaczącej pomocy w ograniczaniu możliwości zatrudnienia w stolicy, w wyniku czego zlikwidowano prawie 4200 stanowisk pracy. Obejmuje to usunięcie około 400 przestarzałych prywatnych pieców tylko w 2023 r. Dofinansowanie na likwidację nieekologicznych źródeł ciepła może pokryć nawet 70% kosztów. Wnioski o dotacje przyjmowane są przez cały rok, a szczegółowe informacje można znaleźć na stronie um.warszawa.pl/kopciuchy.

Jakość powietrza w Warszawie sukcesywnie się poprawia

Stawiając na pierwszym miejscu eliminację szkodliwych emisji, miasto podjęło znaczące kroki w celu poprawy jakości powietrza, co doprowadziło do zauważalnego spadku poziomu zanieczyszczeń w ciągu ostatnich kilku lat. Warto jednak zaznaczyć, że poza transportem, stosowanie przestarzałych i nieekologicznych metod ogrzewania ma bezpośredni wpływ na poziom zawieszonych cząstek pyłu, zwłaszcza PM2,5 i PM10. Analizując dane począwszy od 2017 roku widać, że wartości te ulegają systematycznemu spadkowi.

W ciągu roku dopuszczalne średnie stężenie cząstek stałych PM2,5 ustala się na poziomie 20 μ/m3. Jednak w 2017 roku poziom ten został przekroczony na wszystkich stacjach monitorujących. Natomiast w kolejnym roku wszystkie pomiary mieściły się w dopuszczalnym zakresie. Po porównaniu danych z lat 2017-2023 widać zauważalne zmniejszenie tych stężeń o około 35%.

Dopuszczalny limit pyłu zawieszonego PM10 w skali roku wynosi 40 μ/m3. Analiza danych ze wszystkich stacji monitoringowych w roku poprzednim wykazała, że ​​stężenia utrzymywały się w dopuszczalnym zakresie. Ponadto od 2017 r. odnotowano zauważalny spadek tych stężeń o około 30%.

W Warszawie zanieczyszczenia powodowane przez benzo(a)piren są ściśle monitorowane, a głównym źródłem tej substancji jest kopciuszek. Dopuszczalną granicę średniorocznego stężenia ustalono na 1 n/m3. Podobnie jak w przypadku PM2,5, wszystkie stacje monitorujące w 2017 roku przekroczyły ustalone normy dla benzo(a)pirenu. Analiza danych z pierwszych 10 miesięcy wskazuje jednak, że do końca 2023 r. stężenie benzo(a)pirenu na wszystkich stacjach będzie poniżej dopuszczalnego poziomu.

Źródło: um.warszawa.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Śledź na bieżąco wiadomości Warszawa z ostatniej chwili.
Co dzień aktualne wiadomości Warszawa info, co się dzieje w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

Warszawa najlepsza wśród miast Europy Środkowo-Wschodniej (1)

Warszawa najlepsza wśród miast Europy Środkowo-Wschodniej

W tegorocznym rankingu Financial Times „European Cities & Regions of the Future” Warszawa znalazła się w czołówce...
warszawa czyste powietrze

W Warszawie powołano zespół do spraw klimatu

Warszawa postawiła sobie ambitne cele polityki klimatycznej, których celem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o 40% do...
376-urodziny-pragi

376 urodziny Pragi – program wydarzeń

Dla upamiętnienia 376. rocznicy Pragi prascy działacze społeczni zorganizowali szereg uroczystości. Należą do nich angażujące warsztaty, spokojne...
Warszawskie metro

Blisko miliard pasażerów podróżowało w 2023 roku pojazdami WTP

W 2023 roku z przewozów Warszawskiego Transportu Miejskiego, Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej skorzystało łącznie 956...
najlepsze pączki w Warszawie

Najlepsze pączki w Warszawie – TOP 5 w 2024...

Gdzie znaleźć najlepsze pączki w Warszawie? W karnawałowym menu znajdują się faworki, pączki, kluski serowe oraz tradycyjne...
spotkania seniorów warszawa bielany

Spotkania integracyjne dla seniorów na Bielanach

Po co ograniczać się do samotności, skoro można dołączyć do bielańskich seniorów i wspólnie miło spędzić poranek? Szukasz...
Skip to content