Metro ogrzeje Warszawę? Podpisano porozumienie

Podczas podpisywania porozumienia pomiędzy królem Danii a wiceprezydentem Warszawy Michałem Olszewskim ogłoszono, że przy budowie III linii miasta zostanie wykorzystana technologia wykorzystania ciepła odpadowego z metra. Podpisanie odbyło się na peronie warszawskiego metra i miało na celu poprawę efektywności energetycznej stolicy Polski.

“Codziennie szukamy rozwiązań, które uczynią nasze miasto jeszcze bardziej ekologicznym. Wszelkie działania zmierzające do ograniczenia emisji CO2 w stolicy spotykają się z naszą aprobatą. Dzięki współpracy z rządem duńskim, będziemy prowadzili innowacyjny projekt, który w pełni wpisuje się w naszą politykę dotyczącą neutralności klimatycznej. Technologię odzysku ciepła odpadowego z metra wykorzystamy przy budowie trzeciej linii. Linia ta będzie skierowana na Pragę-Południe, a właśnie ta dzielnica została wskazana w aplikacji do Komisji Europejskiej dla stu neutralnych klimatycznie miast, jako część Warszawy, w której prowadzone będą projekty pilotażowe – mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.”

Tematyka spotkań króla Danii w Warszawie skupia się wokół kluczowego tematu efektywności energetycznej. Podczas swojej inauguracyjnej wizyty jako panującego monarchy Fryderyk X specjalnie wybrał stolicę jako swój cel podróży. W tym czasie aktywnie zaangażował się w podpisanie istotnego porozumienia mającego na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Proponowane inicjatywy mają jasny cel: zagospodarowanie ciepła odpadowego powstającego podczas pracy metra i wykorzystanie go w kolejnych latach do ogrzewania mieszkań w Warszawie.

Na stacji warszawskiego metra Stadion podpisano porozumienie pomiędzy królem Danii, jego delegacją i polskimi urzędnikami. Celem tej umowy jest zwiększenie efektywności wykorzystania energii, w tym wykorzystania ciepła odpadowego z warszawskiego metra. Współpraca stolicy z Królestwem Danii wpisuje się w „Zieloną Wizję” Warszawy i odegra znaczącą rolę w poprawie jakości powietrza w mieście.

Ciepło, które nie jest efektywnie wykorzystywane

Największym niewykorzystanym źródłem energii na świecie jest nadwyżka ciepła. Nowo nawiązana współpraca ma na celu zbadanie możliwości wykorzystania nadwyżki ciepła z warszawskiego metra do ogrzewania budynków, domów i wody w całym mieście. W samej Warszawie dostępna nadwyżka ciepła mogłaby zaspokoić potrzeby grzewcze co najmniej 275 000 mieszkańców. Szacowana roczna nadwyżka potencjału ciepła wynosi 3,8 TWh, przy czym metro i dwa inne główne źródła są w stanie wygenerować do 3,3 TWh energii cieplnej rocznie.

Relacje ekologiczne Polski i Danii

Współpraca Polski i Danii rozpoczęła się dostojną ceremonią zaszczyconą obecnością duńskiego monarchy. W podpisaniu listu intencyjnego, który koncentruje się na dekarbonizacji Warszawy, wzięły udział tak znane osobistości, jak wiceprezydent stolicy Michał Olszewski, prezes Metra Warszawskiego Jerzy Lejk i ambasador Metro Warszawskiego Ole Toft. Królestwo Danii w Polsce. Warto zauważyć, że w tym doniosłym wydarzeniu aktywnie uczestniczyli także przedstawiciele sektora prywatnego.

Po zakończeniu uroczystości w Targowym Centrum Kreatywności odbyła się dyskusja, która dotyczyła różnych tematów, m.in. dekarbonizacji obszarów miejskich. W wydarzeniu udział wzięli między innymi Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, Minister Spraw Zagranicznych Danii Lars Løkke Rasmussen, a także przedstawiciele duńskich miast i świata biznesu.

Przejście w kierunku bardziej neutralnego stanowiska

W ramach programu „Horyzont Europa” Warszawa aktywnie uczestniczy w misji „Miasta”. Inicjatywa ta, kierowana przez Komisję Europejską, ma na celu utworzenie do roku 2030 w Unii Europejskiej 100 zrównoważonych pod względem środowiskowym i zaawansowanych technologicznie miast. Współpraca z Królestwem Danii jest kamieniem milowym na naszej drodze do osiągnięcia tego celu.

Źródło: um.warszawa.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Śledź na bieżąco wiadomości Warszawa z ostatniej chwili.
Co dzień aktualne wiadomości Warszawa info, co się dzieje w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

Warszawa najlepsza wśród miast Europy Środkowo-Wschodniej (1)

Warszawa najlepsza wśród miast Europy Środkowo-Wschodniej

W tegorocznym rankingu Financial Times „European Cities & Regions of the Future” Warszawa znalazła się w czołówce...
warszawa czyste powietrze

W Warszawie powołano zespół do spraw klimatu

Warszawa postawiła sobie ambitne cele polityki klimatycznej, których celem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o 40% do...
376-urodziny-pragi

376 urodziny Pragi – program wydarzeń

Dla upamiętnienia 376. rocznicy Pragi prascy działacze społeczni zorganizowali szereg uroczystości. Należą do nich angażujące warsztaty, spokojne...
Warszawskie metro

Blisko miliard pasażerów podróżowało w 2023 roku pojazdami WTP

W 2023 roku z przewozów Warszawskiego Transportu Miejskiego, Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej skorzystało łącznie 956...
najlepsze pączki w Warszawie

Najlepsze pączki w Warszawie – TOP 5 w 2024...

Gdzie znaleźć najlepsze pączki w Warszawie? W karnawałowym menu znajdują się faworki, pączki, kluski serowe oraz tradycyjne...
spotkania seniorów warszawa bielany

Spotkania integracyjne dla seniorów na Bielanach

Po co ograniczać się do samotności, skoro można dołączyć do bielańskich seniorów i wspólnie miło spędzić poranek? Szukasz...
Skip to content