Matejko nieznany. Dzieła z kolekcji prywatnych

Często nawet nie zdając sobie z tego sprawy, wyobrażamy sobie historię naszego kraju poprzez artystyczne interpretacje Jana Matejki. Znany jako „wieszak pędzla” ten genialny polski malarz historyczny ma własną galerię na Zamku Królewskim w Warszawie. Oprócz jego kultowych i wielkich dzieł można teraz podziwiać także mniej znane dzieła, które dają wgląd w inny aspekt talentu artysty.

Jan Matejko słynie przede wszystkim z tworzenia monumentalnych płócien, które emanują dramatyzmem i są wypełnione bogatą gamą elementów symbolicznych i historiozoficznych. Warto jednak zaznaczyć, że spełniał się także w różnych innych formach wypowiedzi artystycznej, takich jak umiejętny portret i urzekający komiks.

Łącząc ze sobą kontrastujące elementy repertuaru artysty, wystawa daje szansę prawdziwego uchwycenia ogromu jego kunsztu artystycznego. Co więcej, jest to rzadka okazja, aby obejrzeć dzieła z prywatnych kolekcji, które rzadko są wystawiane publicznie, co czyni tę okazję niezrównaną.

W bogatej twórczości Jana Matejki znaczną część stanowią portrety. Co zaskakujące, wielu nie zdaje sobie sprawy, że portrety te stanowią prawie jedną trzecią wszystkich obrazów, jakie kiedykolwiek stworzył. Matejko umiejętnie uchwycił istotę swoich bohaterów, zarówno pojedynczych osób, jak i grup, w tym swoich bliskich i znajomych, a także wpływowych osobistości swoich czasów. Jednak Matejko malując portrety zawsze kierował się naczelną zasadą: twarz miała nieść coś znaczącego i wyrazistego.

Na wystawie można zobaczyć różnorodne, urzekające dzieła sztuki, w tym jeden ze słynnych performansów portretowych Matejkowskiego zatytułowany „Portret czwórki dzieci artysty”, który można zobaczyć we Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki. Dodatkowo zgromadzono zbiór mniej znanych obrazów i rysunków historycznych, z których część posłużyła jako szkice do przyszłych kompozycji malarskich.

Ekspozycja zamkową wzbogaca obecność renomowanych obrazów, które stanowią istotne tło dla wypożyczonych dzieł. Wśród tych godnych uwagi dzieł znajdują się „Batory pod Pskowem”, „Kazanie skargi”, „Rejtan – upadek Polski”, „Konstytucja 3 maja 1791 r.” oraz cykl „Dzieje cywilizacji w Polsce”.

📆 5 marca – 26 maja 2024 r.
📌 Pokoje Matejkowskie (I piętro)

Źródło: www.zamek-krolewski.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Warszawa info co dzień aktualne wiadomości Warszawa z ostatniej chwili.
Śledź na bieżąco co się dzieje w Warszawie, aktywna Warszawa, Warszawa atrakcje dla dzieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

zajęcia jogi aktywna warszawa

Bezpłatne zajęcia jogi dla mieszkańców Bemowa

📅 Data: poniedziałek, 3 czerwca 2024 ⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00 📌 Miejsce: Warszawa - Bemowo, Osiedle Przyjaźń Zapraszamy na zajęcia...
atrakcje dla dzieci warszawa

Dzień dziecka w Warszawie – pikniki, warsztaty, koncerty i...

Dzieci w Warszawie mogą spodziewać się wielu ciekawych zajęć podczas tegorocznego Dnia Dziecka. Pikniki, warsztaty, koncerty i...
procesje warszawa

Boże Ciało – procesje przejdą przez stolicę

30 maja obchodzimy Boże Ciało w związku z tym w różnych częściach miasta odbędą się procesje. Procesja Bożego...
basen odkryty warszawa

Już 29 maja Aktywna Warszawa otwiera dwa baseny odkryte

Już od 29 maja zostaną otwarte dwa baseny odkryte w Warszawie - w Centrum Inflancka i Parku...

W sobotę, 11 maja, na PGE Narodowym będą rywalizowali...

Przygotuj się na weekend pełen sportowych emocji! Już w najbliższą sobotę, 11 maja, na kultowym Stadionie PGE...
park Pole Mokotowskie

Piknikowy weekend w stolicy

W najbliższy weekend warszawiaków czeka nie jeden, a dwa pikniki rodzinne oraz inauguracyjna w roku akcja wymiany...