Matejko nieznany. Dzieła z kolekcji prywatnych

Często nawet nie zdając sobie z tego sprawy, wyobrażamy sobie historię naszego kraju poprzez artystyczne interpretacje Jana Matejki. Znany jako „wieszak pędzla” ten genialny polski malarz historyczny ma własną galerię na Zamku Królewskim w Warszawie. Oprócz jego kultowych i wielkich dzieł można teraz podziwiać także mniej znane dzieła, które dają wgląd w inny aspekt talentu artysty.

Jan Matejko słynie przede wszystkim z tworzenia monumentalnych płócien, które emanują dramatyzmem i są wypełnione bogatą gamą elementów symbolicznych i historiozoficznych. Warto jednak zaznaczyć, że spełniał się także w różnych innych formach wypowiedzi artystycznej, takich jak umiejętny portret i urzekający komiks.

Łącząc ze sobą kontrastujące elementy repertuaru artysty, wystawa daje szansę prawdziwego uchwycenia ogromu jego kunsztu artystycznego. Co więcej, jest to rzadka okazja, aby obejrzeć dzieła z prywatnych kolekcji, które rzadko są wystawiane publicznie, co czyni tę okazję niezrównaną.

W bogatej twórczości Jana Matejki znaczną część stanowią portrety. Co zaskakujące, wielu nie zdaje sobie sprawy, że portrety te stanowią prawie jedną trzecią wszystkich obrazów, jakie kiedykolwiek stworzył. Matejko umiejętnie uchwycił istotę swoich bohaterów, zarówno pojedynczych osób, jak i grup, w tym swoich bliskich i znajomych, a także wpływowych osobistości swoich czasów. Jednak Matejko malując portrety zawsze kierował się naczelną zasadą: twarz miała nieść coś znaczącego i wyrazistego.

Na wystawie można zobaczyć różnorodne, urzekające dzieła sztuki, w tym jeden ze słynnych performansów portretowych Matejkowskiego zatytułowany „Portret czwórki dzieci artysty”, który można zobaczyć we Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki. Dodatkowo zgromadzono zbiór mniej znanych obrazów i rysunków historycznych, z których część posłużyła jako szkice do przyszłych kompozycji malarskich.

Ekspozycja zamkową wzbogaca obecność renomowanych obrazów, które stanowią istotne tło dla wypożyczonych dzieł. Wśród tych godnych uwagi dzieł znajdują się „Batory pod Pskowem”, „Kazanie skargi”, „Rejtan – upadek Polski”, „Konstytucja 3 maja 1791 r.” oraz cykl „Dzieje cywilizacji w Polsce”.

📆 5 marca – 26 maja 2024 r.
📌 Pokoje Matejkowskie (I piętro)

Źródło: www.zamek-krolewski.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Warszawa info co dzień aktualne wiadomości Warszawa z ostatniej chwili.
Śledź na bieżąco co się dzieje w Warszawie, aktywna Warszawa, Warszawa atrakcje dla dzieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie_piknik

Piknik Historyczny z okazji 104. rocznicy powstania Muzeum Wojska...

📅 Data: 28 kwietnia 2024 ⌚ Godzina rozpoczęcia: 10:00 📌 Miejsce: Warszawa - Żoliborz, Plac Gwardii Pieszej Koronnej Wejście na...
Galeria Porcelany w Zamku Królewskim w Warszawie

Galeria Porcelany w Zamku Królewskim w Warszawie

W Galerii Porcelany wyeksponowanych jest ponad dwieście sztuk naczyń i innych przedmiotów użytkowych i dekoracyjnych. Większość z...
Van Gogh wydarzenia warszawa wystawa

Jedyne dzieło van Gogha w polskich zbiorach – wystawa...

Od 26 kwietnia w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego będzie można zobaczyć „Wiejskie chaty pośród drzew” – jedyne płótno...
Ogród Saski w Warszawie

Ogród Saski w Warszawie – atrakcje

Ogród Saski to pierwszy publiczny park w Warszawie, położony w Śródmieściu na Osi Saskiej między placem marsz....
Ogród Krasińskich w Warszawie

Ogród Krasińskich w Warszawie atrakcje

Ogród Krasińskich w Warszawie - to zabytkowy park miejski znajdujący się w Śródmieściu, na Muranowie o powierzchni...
Park Edwarda Szymańskiego w Warszawie

Park Edwarda Szymańskiego w Warszawie atrakcje

Park im. Edwarda Szymańskiego to park miejski znajdujący się w warszawskiej dzielnicy Wola o powierzchni 20,45 ha. Park Edwarda...