Magiczne właściwości propolisu. Jak i na co stosować kit pszczeli?

Propolis – to tajemnicze słowo, jakim określa się kit pszczeli kryje w sobie mnóstwo korzystnych dla zdrowia właściwości. Oprócz naturalnego miodu, pyłku kwiatowego, pierzgi i mleczka pszczelego propolis jest najbardziej wartościowym produktem pszczelim, który ma zastosowanie we wspomaganiu leczenia wielu różnych chorób. Jak wykorzystać ten nieoceniony dar z pszczelego ula? Jakie dokładnie właściwości ma kit pszczeli i jak powstaje? Dzisiaj uchylamy rąbka tajemnicy!

Co to jest propolis?

Propolis, czyli kit pszczeli to wydzielina gruczołów pszczół wymieszana z żywicą drzew i krzewów. Jego konsystencja jest zależna od temperatury – w temperaturze do ok. 15 stopni Celsjusza jest ciałem stałym, w wyższych temperaturach jest miękki i przybiera konsystencję plasteliny a w naprawdę wysokich temperaturach (ok. 60-70 stopni) kit pszczeli jest płynny. Naturalny propolis ma wyjątkowo głęboki, żywiczny zapach, którego nie da się pomylić z niczym innym. W jego składzie oprócz żywic roślinnych i wosków można znaleźć jeszcze polifenole i pyłek pszczeli. Ten unikatowy, czasem nawet dość złożony skład – pod słowem propolis nieraz kryje się mieszanina kilkuset substancji – wpływa na rewelacyjne właściwości kitu pszczelego.

Jak powstaje propolis i po co jest potrzebny pszczołom?

Kit pszczeli służy pszczołom do uszczelniania powierzchni w ulu i pomiędzy poszczególnymi ramkami pszczelimi. Pszczoły kitują ramki i wolne przestrzenie pomiędzy nimi wtedy, gdy ramki w gnieździe nie są poustawiane równo a odległości pomiędzy nimi są różne.

Jak dokładnie powstaje propolis?

Propolis jest produkowany w gnieździe przez wyspecjalizowaną brygadę pszczół-zbieraczek, które mieszają przyniesione do ula obnóża pyłkowe z woskiem i wydzieliną pszczelich gruczołów. To dlatego kit pszczeli ma niejednorodny kolor – od ciemnobrązowego przez odcienie zieleni nawet aż do czarnego zabarwienia.

Do czego jeszcze służy propolis pszczołom? 

Struktura pszczelego gniazda jest bardzo silnie zorganizowana a kit pomaga w ujednoliceniu powierzchni ula – kitem bardzo często pokryte są także powierzchnie na dennicy i pomiędzy poszczególnymi korpusami w ulu. Kitem uszczelniane są otwory powstające np. w wyniku działalności zwierząt czy rozsychania się drewna w przypadku drewnianych uli.

Czy to już koniec zastosowań propolisu w ulu?

Ależ skąd! To nie jedyna funkcja kitu pszczelego. Dzięki tej cennej substancji pszczoły mogą regulować wielkość otworu wylotowego. Kolejnym zastosowaniem propolisu w ulu jest przytwierdzanie tworzonych przez pszczoły plastrów do drewnianych elementów ramek.

Propolis to nie tylko mechaniczne zabezpieczenie gniazda. Jego antybakteryjne właściwości są chętnie wykorzystywane przez pszczoły, które w ten sposób zabezpieczają się przed różnego rodzaju patogenami. Kit pszczeli to naturalna ochrona pszczelego roju. Ciekawym zastosowaniem propolisu w ulu jest wykorzystanie go przez pszczoły do pokrywania ciał szkodników, których nie są one w stanie usunąć z ula – np. mysz czy ryjówek.

W jakiej postaci można kupić propolis?

Propolis, który jest dostępny w sklepach pszczelarskich czy tych ze zdrową żywnością najczęściej jest sprzedawany w postaci niewielkich kawałków o nieregularnej formie. Istnieje również możliwość zakupu kitu pszczelego w formie płynnej, najczęściej jako ekstrakt propolisowy lub aerozol.

Lecznicze właściwości propolisu

Zdrowotne właściwości propolisu są znane na całym świecie od tysięcy lat. Kit pszczeli był wykorzystywany już w starożytnym Egipcie – m.in. do balsamowania zwłok. Stosowali go również starożytni Grecy czy Persowie. Nic dziwnego – naturalny pszczeli propolis może konkurować z niejednym antybiotykiem. Wykazuje bardzo silne działanie antybakteryjne, grzybobójcze i przeciwwirusowe. Ten naturalny, pszczeli antybiotyk ma wiele zastosowań – wykorzystuje się go w naturalnych terapiach w kilkudziesięciu dziedzinach medycyny.

W jakich chorobach propolis ma zastosowanie?

Leczenie propolisem polega zazwyczaj na przyjmowaniu nalewki propolisowej lub innych produktów leczniczych takich, jak spraye z kitem pszczelim w składzie. Jest wykorzystywany także do robienia okładów. Kit pszczeli jest również składnikiem wielu leczniczych maści, płynów a nawet kosmetyków do ciała i włosów.

Najpowszechniejsze lecznicze działanie propolisu obejmuje kuracje propolisowe w chorobach dermatologicznych. Po kit pszczeli sięgają chętnie osoby walczące z trądzikiem, łuszczycą czy atopowym zapaleniem skóry. Propolis ma jednak szereg innych zastosowań, jest wykorzystywany między innymi w:

– chorobach laryngologicznych – w stanach zapalnych jamy ustnej czy krtani,

– chorobach proktologicznych – m.in. w leczeniu hemoroidów,

– chorobach ginekologicznych – wspomagająco w leczeniu stanów zapalnych,

– chorobach układu pokarmowego – kojące działanie nalewek propolisowych pomaga w zwalczaniu problemów takich, jak wrzody żołądka czy dwunastnicy,

– wzmacnianiu odporności – może być stosowany nawet profilaktycznie.

Kit pszczeli to naprawdę uniwersalny, naturalny antybiotyk. Kuracje propolisowe mogą pomóc także w wielu innych schorzeniach – propolis jest pomocny przy wypadaniu włosów, wspomaga regenerację organizmu po przebytych chorobach i może znaczenie przyśpieszyć gojenie się poważnych ran, np. po zabiegach operacyjnych.

Bibliografia:

Elżbieta Hołderna-Kędzia, Bogdan Kędzia: Produkty pszczele w żywieniu i suplementacji diety, Postępy Fitoterapii 4, 2006

Elżbieta Hołderna-Kędzia, Bogdan Kędzia: Apiterapia. Leczenie miodem i produktami pszczelimi, Wydawnictwo SBM, 2020.

Ryszard Czarnecki: Propolis w apiterapii, Apiterapia Forum, 2017.

Elżbieta Hołderna-Kędzia, Bogdan Kędzia: Propolis w chorobach wewnętrznych, Fundacja Pomocy Człowiekowi i Środowisku “Humana Divinis”, 2011.

Elżbieta Hołderna-Kędzia, Bogdan Kędzia: Propolis w leczeniu chorób skóry, Fundacja Pomocy Człowiekowi i Środowisku “Humana Divinis”, 2009.

Artykuł przygotowało Centrum Pszczelarskie Łukasiewicz, sklep pszczelarski zajmujący się sprzedażą sprzętu, akcesoriów i wyrobów pszczelarskich

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Śledź na bieżąco wiadomości Warszawa z ostatniej chwili.
Co dzień aktualne wiadomości co się dzieje w Warszawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

automax warszawa

Najczęstsze usterki klimatyzacji samochodowej i jak je naprawić

Klimatyzacja w samochodzie to nie tylko luksusowy dodatek, ale też ważny element zapewniający komfortowe warunki podróży, szczególnie...
turmalin

Turmalin – klejnot szlachetny. Opis i magiczne właściwości

Turmalin cieszy się ogromną popularnością jako kamień szlachetny, który przez stulecia przyciągał uwagę swoimi niezwykłymi cechami. Jest...
zmiany-w-certyfikacji-wyrobow-medycznych-do-diagnostyki-in-vitro

Zmiany w certyfikacji wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro

Diagnostyka medyczna to jedno z kluczowych narzędzi współczesnej medycyny, pozwalające na szybką identyfikację chorób oraz monitorowanie stanu...
procesor

Na co zwrócić uwagę przed zakupem procesora?

Podczas wyboru procesora kluczowe jest zrozumienie jego funkcji w komputerze. Odpowiedni CPU gwarantuje płynność działania, efektywny multitasking...

Ile trwa kurs na prawo jazdy kategorii A1?

Kurs na prawo jazdy kategorii A1 otwiera przed młodymi miłośnikami motocyklizmu świat jazdy na lżejszych motocyklach. W...
diamenty inwestycyjne warszawa

Diamenty inwestycyjne – bezpieczny kapitał na przyszłość

Rozmaite kamienie szlachetne czy też biżuteria od wieków pobudzają wyobraźnię, a także dla bardzo wielu osób są...