Lazurowa na Bemowie będzie w pełni przejezdna

Od czwartku 26 października kierowcy będą mogli korzystać z dwóch jezdni ulicy Lazurowej. Ponadto kilka wybranych linii autobusowych powróci na swoje zwykłe trasy.
500-metrowy odcinek ulicy Lazurowej, zlokalizowany pomiędzy trasą S8 a ul. Górczewskiej, przeszedł gruntowny remont. Projekt obejmował budowę dwóch odrębnych jezdni, utworzenie nowej ścieżki rowerowej oraz montaż świeżo wybudowanych chodników. Na skrzyżowaniu z ul. W Narwiku zainstalowano także sygnalizację świetlną. Dodatkowo ulicę wyposażono w nowoczesne latarnie, a dla wygody pasażerów komunikacji miejskiej przewidziano nowe przystanki.

Jak poinformował Urząd Miasta, obecnie trwa proces montażu stałych elementów organizacji ruchu i urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dodatkowo sadzi się 6 000 elementów zieleni w postaci krzewów, bylin i traw ozdobnych, z czego 5 000 zostało już ukończonych. W listopadzie zieleń zostanie dodatkowo powiększona poprzez dodanie 95 drzew, głównie jesionów wąskolistnych i klonów. Za nadzór nad przebiegiem realizacji inwestycji odpowiada Zarząd Rozwoju Miasta Stołecznego, a wykonawcą jest SKANSKA.

Proces rekonstrukcji po znaczącym wydarzeniu lub okresie można podzielić na kilka odrębnych etapów. Każdy etap służy wyjątkowemu celowi i opiera się na poprzednim kroku, aby ułatwić pomyślne i trwałe wysiłki na rzecz odbudowy.

Budowa drogi rozpoczęła się jesienią 2022 roku. W pierwszej kolejności ukończono zachodnią część ulicy, a konkretnie na Lazurowej. Kierowcy mogą z niej korzystać od czerwca, choć mogli jechać tylko w jednym kierunku: z trasy S8 w stronę ul. Górczewska. W najbliższy czwartek, 26 października, z wybiciem południa, otwarta zostanie druga jezdnia – wschodnia – wraz z towarzyszącymi jej chodnikami i ścieżką rowerową. Do Lazurowej przywrócone zostaną oba pasy ruchu. Każdy z nowych pasów będzie miał po dwa pasy ruchu, z możliwością zawracania przed skrzyżowaniami przy ul. Górczewskiej i trasy S8. Od tego samego dnia linie autobusowe 149, 167, 220 i N45 wrócą do Lazurowej i będą kursować według dotychczasowych tras.

Rozciągająca się od ul. Górczewskiej do Alei Obrońców Grodnej (trasa S8), ulica Lazurowa to końcowy odcinek drogi biegnącej przez dzielnice Ursus, Włochy i Bemowo, łączącej południową i zachodnią część obwodnicy Warszawy. Budowa tej drogi przebiegała wieloetapowo. Pierwszym odcinkiem, który miał zostać wybudowany, był odcinek od Al. Jerozolimskich do ul. Chrościckiego w 2013 r. Później rozpoczęto prace na odcinku od ul. Chrościckiego do ul. Połczyńskiej, który został ukończony w 2015 roku. Obecnie odcinek od Al. Jerozolimskich do ul. Połczyńska określana jest jako Al. 4 czerwca 1989 r. W 2016 r. oddano do użytku pierwszy wyremontowany odcinek ulicy Lazurowej, rozciągający się od ul. Połczyńskiej do ul. Sterniczej, a dwa lata później ukończono budowę ulicy na odcinku od ul. Sterniczej do ul. Górczewska.

Droga od Al. Jerozolimskich do ul. Górczewskiej wybudowano kosztem około 530 mln zł, z czego prawie 113 mln zł pochodziło z dotacji unijnych. Budowa odcinka łączącego ul. Górczewskiej do trasy S8 realizowany jest także przy wsparciu Unii Europejskiej. W Wieloletniej Prognozie Finansowej dla Warszawy na tę inwestycję przeznaczono około 24 mln zł.

Źródło: PAP

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Śledź na bieżąco wiadomości Warszawa z ostatniej chwili.
Co dzień aktualne wiadomości co się dzieje w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

10. Targi Zero Waste już 2 grudnia

W sobotę 2 grudnia w stolicy odbędą się już 10. coroczne Targi Zero Waste. To przełomowe wydarzenie...

Zderzenie tramwajów przy Dworcu Wileńskim

Na przystanku Dworzec Wileński tramwaj linii 3 jadący do Gocławka zderzył się z zatrzymującym się tramwajem linii...

Podpisano umowę na budowę parku linearnego na Ursynowie

Nowo wybudowany park przyniesie mieszkańcom Ursynowa dodatkowe korzyści już w roku 2026. Park ma być zlokalizowany bezpośrednio...
Skip to content