Lazurowa na Bemowie będzie w pełni przejezdna

Od czwartku 26 października kierowcy będą mogli korzystać z dwóch jezdni ulicy Lazurowej. Ponadto kilka wybranych linii autobusowych powróci na swoje zwykłe trasy.
500-metrowy odcinek ulicy Lazurowej, zlokalizowany pomiędzy trasą S8 a ul. Górczewskiej, przeszedł gruntowny remont. Projekt obejmował budowę dwóch odrębnych jezdni, utworzenie nowej ścieżki rowerowej oraz montaż świeżo wybudowanych chodników. Na skrzyżowaniu z ul. W Narwiku zainstalowano także sygnalizację świetlną. Dodatkowo ulicę wyposażono w nowoczesne latarnie, a dla wygody pasażerów komunikacji miejskiej przewidziano nowe przystanki.

Jak poinformował Urząd Miasta, obecnie trwa proces montażu stałych elementów organizacji ruchu i urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dodatkowo sadzi się 6 000 elementów zieleni w postaci krzewów, bylin i traw ozdobnych, z czego 5 000 zostało już ukończonych. W listopadzie zieleń zostanie dodatkowo powiększona poprzez dodanie 95 drzew, głównie jesionów wąskolistnych i klonów. Za nadzór nad przebiegiem realizacji inwestycji odpowiada Zarząd Rozwoju Miasta Stołecznego, a wykonawcą jest SKANSKA.

Proces rekonstrukcji po znaczącym wydarzeniu lub okresie można podzielić na kilka odrębnych etapów. Każdy etap służy wyjątkowemu celowi i opiera się na poprzednim kroku, aby ułatwić pomyślne i trwałe wysiłki na rzecz odbudowy.

Budowa drogi rozpoczęła się jesienią 2022 roku. W pierwszej kolejności ukończono zachodnią część ulicy, a konkretnie na Lazurowej. Kierowcy mogą z niej korzystać od czerwca, choć mogli jechać tylko w jednym kierunku: z trasy S8 w stronę ul. Górczewska. W najbliższy czwartek, 26 października, z wybiciem południa, otwarta zostanie druga jezdnia – wschodnia – wraz z towarzyszącymi jej chodnikami i ścieżką rowerową. Do Lazurowej przywrócone zostaną oba pasy ruchu. Każdy z nowych pasów będzie miał po dwa pasy ruchu, z możliwością zawracania przed skrzyżowaniami przy ul. Górczewskiej i trasy S8. Od tego samego dnia linie autobusowe 149, 167, 220 i N45 wrócą do Lazurowej i będą kursować według dotychczasowych tras.

Rozciągająca się od ul. Górczewskiej do Alei Obrońców Grodnej (trasa S8), ulica Lazurowa to końcowy odcinek drogi biegnącej przez dzielnice Ursus, Włochy i Bemowo, łączącej południową i zachodnią część obwodnicy Warszawy. Budowa tej drogi przebiegała wieloetapowo. Pierwszym odcinkiem, który miał zostać wybudowany, był odcinek od Al. Jerozolimskich do ul. Chrościckiego w 2013 r. Później rozpoczęto prace na odcinku od ul. Chrościckiego do ul. Połczyńskiej, który został ukończony w 2015 roku. Obecnie odcinek od Al. Jerozolimskich do ul. Połczyńska określana jest jako Al. 4 czerwca 1989 r. W 2016 r. oddano do użytku pierwszy wyremontowany odcinek ulicy Lazurowej, rozciągający się od ul. Połczyńskiej do ul. Sterniczej, a dwa lata później ukończono budowę ulicy na odcinku od ul. Sterniczej do ul. Górczewska.

Droga od Al. Jerozolimskich do ul. Górczewskiej wybudowano kosztem około 530 mln zł, z czego prawie 113 mln zł pochodziło z dotacji unijnych. Budowa odcinka łączącego ul. Górczewskiej do trasy S8 realizowany jest także przy wsparciu Unii Europejskiej. W Wieloletniej Prognozie Finansowej dla Warszawy na tę inwestycję przeznaczono około 24 mln zł.

Źródło: PAP

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Śledź na bieżąco wiadomości Warszawa z ostatniej chwili.
Co dzień aktualne wiadomości co się dzieje w Warszawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

W sobotę, 11 maja, na PGE Narodowym będą rywalizowali...

Przygotuj się na weekend pełen sportowych emocji! Już w najbliższą sobotę, 11 maja, na kultowym Stadionie PGE...
park Pole Mokotowskie

Piknikowy weekend w stolicy

W najbliższy weekend warszawiaków czeka nie jeden, a dwa pikniki rodzinne oraz inauguracyjna w roku akcja wymiany...
sinfonia-varsovia-warszawa (1)

Między 13 maja a 9 czerwca muzycy Sinfonii Varsovii...

Od 13 maja do 9 czerwca utalentowani muzycy Sinfonii Varsovii udają się w fascynującą podróż po Warszawie...

Miejskie wsparcie dla posiadaczy zwierząt

Przez najbliższe dwa lata miasto Warszawa będzie realizować nową inicjatywę, której celem będzie sterylizacja i wszczepianie chipów...

Dźwiękowa odNOWA – koncert Zespołu VOCALOVE pełen zaskakujących aranżacji...

Zapraszamy Was na niezwykłe spotkanie z muzyką rozrywkową w zupełnie nowym świetle. Przygotujcie się na chwile pełne...
majówka w warszawie wycieczka rowerowa

Wielka majówka. Śródmieście śladami Kory | Wycieczka rowerowa

📅 Data: 01 maja 2024 ⌚ Godzina rozpoczęcia: 14:00 📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, ul. Okólnik 2 💲 Podczas wydarzenia...