Kolejny punkt pomocy dla uchodźców przy Dworcu Wschodnim

Dziś na Dworcu Wschodnim otwarto punkt recepcyjny, utworzony przez Norweską Radę ds. Uchodźców, Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej i miasto stołeczne Warszawa. To kolejne miejsce, w którym będą przyjmowane osoby uciekające z Ukrainy i kolejny element powstającego tu Warszawskiego Centrum Pomocy Uchodźcom Wschodnim.

W sąsiedztwie Dworca Wschodniego, u zbiegu ulic Lubelskiej i Bliskiej, postawiono kolejne namioty, z których będą korzystać uchodźcy z Ukrainy. W miejscu o powierzchni ok. 6 tys. mkw., zorganizowanym wspólnie przez Warszawę, Norweską Radę ds. Uchodźców i Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, powstał punkt przyjmowania, który będzie mógł przyjąć do 2,5 tys. ludzi dziennie. Jednocześnie będzie mogło tam przebywać 1,5 tys. osób. uchodźcy.

Obiektem zarządza Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Norweska Rada ds. Uchodźców wraz z lokalnymi spółdzielniami żywnościowymi zapewni 2500 miejsc pracy każdego dnia. posiłki dla osób tam przebywających. Nie zabraknie również dodatkowych posiłków dla osób, które zostaną dłużej w recepcji, a także przekąsek dla dzieci i dań dla diabetyków. Warszawa będzie odpowiedzialna za przekierowanie uchodźców przebywających w punkcie uchodźczym do ich długoterminowego miejsca przeznaczenia. Miasto udzieli również informacji i dodatkowego wsparcia – m.in. w ramach punktu medycznego i punktu wsparcia psychologicznego, które operują na podmiotach.

Apel o międzynarodowe wsparcie

Zarówno Rafał Trzaskowski, jak i Jan Egeland byli zgodni, że aby uporać się z kryzysem uchodźczym w Europie, potrzebne jest wsparcie europejskie i międzynarodowe – zwłaszcza ze strony Unii Europejskiej i ONZ. Oba podmioty mogą stworzyć system, który pomoże przenieść populację w inne miejsca. Sekretarz Generalny KRN wskazał również, że potrzebne są środki na długoterminowe mechanizmy koordynacji działań uchodźców oraz na działania prowadzone na Ukrainie – dla osób, które chcą tam pozostać lub nie mogą uciec. Wreszcie, aby zakończyć wojnę, potrzebne jest zaangażowanie polityczne i dyplomatyczne.

Centrum Pomocy Uchodźcom, Warszawa Wschodnia

Punkt recepcyjny to kolejne miejsce powstałe w ramach Warszawskiego Centrum Pomocy Uchodźcom Wschodnim. We wtorek przy dworcu otwarto punkt humanitarny, za który odpowiadają Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i Miasto Stołeczne Warszawa. Warszawa. Znajdują się tam schroniska dla osób, które mają opuścić stolicę w ciągu najbliższych 24 godzin w ramach relokacji lub potrzebują czasu na podjęcie decyzji, co dalej. Po maksymalnie 24 godzinach uchodźcy są przenoszeni do wskazanych przez miasto punktów zakwaterowania.

źródło: um.warszawa.pl


 

Śledź na bieżąco co się dzieje w Warszawie

Co się dzieje w Warszawie

10. Targi Zero Waste już 2 grudnia

W sobotę 2 grudnia w stolicy odbędą się już 10. coroczne Targi Zero Waste. To przełomowe wydarzenie...

Zderzenie tramwajów przy Dworcu Wileńskim

Na przystanku Dworzec Wileński tramwaj linii 3 jadący do Gocławka zderzył się z zatrzymującym się tramwajem linii...

Podpisano umowę na budowę parku linearnego na Ursynowie

Nowo wybudowany park przyniesie mieszkańcom Ursynowa dodatkowe korzyści już w roku 2026. Park ma być zlokalizowany bezpośrednio...
Skip to content