Kolejny punkt pomocy dla uchodźców przy Dworcu Wschodnim

Dziś na Dworcu Wschodnim otwarto punkt recepcyjny, utworzony przez Norweską Radę ds. Uchodźców, Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej i miasto stołeczne Warszawa. To kolejne miejsce, w którym będą przyjmowane osoby uciekające z Ukrainy i kolejny element powstającego tu Warszawskiego Centrum Pomocy Uchodźcom Wschodnim.

W sąsiedztwie Dworca Wschodniego, u zbiegu ulic Lubelskiej i Bliskiej, postawiono kolejne namioty, z których będą korzystać uchodźcy z Ukrainy. W miejscu o powierzchni ok. 6 tys. mkw., zorganizowanym wspólnie przez Warszawę, Norweską Radę ds. Uchodźców i Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, powstał punkt przyjmowania, który będzie mógł przyjąć do 2,5 tys. ludzi dziennie. Jednocześnie będzie mogło tam przebywać 1,5 tys. osób. uchodźcy.

Obiektem zarządza Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Norweska Rada ds. Uchodźców wraz z lokalnymi spółdzielniami żywnościowymi zapewni 2500 miejsc pracy każdego dnia. posiłki dla osób tam przebywających. Nie zabraknie również dodatkowych posiłków dla osób, które zostaną dłużej w recepcji, a także przekąsek dla dzieci i dań dla diabetyków. Warszawa będzie odpowiedzialna za przekierowanie uchodźców przebywających w punkcie uchodźczym do ich długoterminowego miejsca przeznaczenia. Miasto udzieli również informacji i dodatkowego wsparcia – m.in. w ramach punktu medycznego i punktu wsparcia psychologicznego, które operują na podmiotach.

Apel o międzynarodowe wsparcie

Zarówno Rafał Trzaskowski, jak i Jan Egeland byli zgodni, że aby uporać się z kryzysem uchodźczym w Europie, potrzebne jest wsparcie europejskie i międzynarodowe – zwłaszcza ze strony Unii Europejskiej i ONZ. Oba podmioty mogą stworzyć system, który pomoże przenieść populację w inne miejsca. Sekretarz Generalny KRN wskazał również, że potrzebne są środki na długoterminowe mechanizmy koordynacji działań uchodźców oraz na działania prowadzone na Ukrainie – dla osób, które chcą tam pozostać lub nie mogą uciec. Wreszcie, aby zakończyć wojnę, potrzebne jest zaangażowanie polityczne i dyplomatyczne.

Centrum Pomocy Uchodźcom, Warszawa Wschodnia

Punkt recepcyjny to kolejne miejsce powstałe w ramach Warszawskiego Centrum Pomocy Uchodźcom Wschodnim. We wtorek przy dworcu otwarto punkt humanitarny, za który odpowiadają Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i Miasto Stołeczne Warszawa. Warszawa. Znajdują się tam schroniska dla osób, które mają opuścić stolicę w ciągu najbliższych 24 godzin w ramach relokacji lub potrzebują czasu na podjęcie decyzji, co dalej. Po maksymalnie 24 godzinach uchodźcy są przenoszeni do wskazanych przez miasto punktów zakwaterowania.

źródło: um.warszawa.pl


 

Śledź na bieżąco co się dzieje w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

W sobotę, 11 maja, na PGE Narodowym będą rywalizowali...

Przygotuj się na weekend pełen sportowych emocji! Już w najbliższą sobotę, 11 maja, na kultowym Stadionie PGE...
park Pole Mokotowskie

Piknikowy weekend w stolicy

W najbliższy weekend warszawiaków czeka nie jeden, a dwa pikniki rodzinne oraz inauguracyjna w roku akcja wymiany...
sinfonia-varsovia-warszawa (1)

Między 13 maja a 9 czerwca muzycy Sinfonii Varsovii...

Od 13 maja do 9 czerwca utalentowani muzycy Sinfonii Varsovii udają się w fascynującą podróż po Warszawie...

Miejskie wsparcie dla posiadaczy zwierząt

Przez najbliższe dwa lata miasto Warszawa będzie realizować nową inicjatywę, której celem będzie sterylizacja i wszczepianie chipów...

Dźwiękowa odNOWA – koncert Zespołu VOCALOVE pełen zaskakujących aranżacji...

Zapraszamy Was na niezwykłe spotkanie z muzyką rozrywkową w zupełnie nowym świetle. Przygotujcie się na chwile pełne...
majówka w warszawie wycieczka rowerowa

Wielka majówka. Śródmieście śladami Kory | Wycieczka rowerowa

📅 Data: 01 maja 2024 ⌚ Godzina rozpoczęcia: 14:00 📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, ul. Okólnik 2 💲 Podczas wydarzenia...