Zmiana dostawcy prądu to rozwiązanie, z którego mogą skorzystać nie tylko osoby fizyczne, ale również firmy, czy spółdzielnie mieszkaniowe. Co więcej, w ich przypadku może być ono jeszcze bardziej korzystne, ponieważ oszczędności na rachunkach rosną wraz z ilością zużywanej energii. Jak zatem zmienić dostawcę prądu dla firmy? Dlaczego warto to zrobić? Odpowiadamy.
Zmiana dostawcy prądu w firmie – co warto wiedzieć?
Zmiana dostawcy prądu w firmie to jak wspomniano we wstępie rozwiązanie, które pozwala przedsiębiorcom oszczędzić na rachunkach za prąd. Nie może zatem dziwić fakt, że zainteresowaniem nim wykazuje wiele podmiotów, co potwierdza popularność wyszukiwania w Internecie hasła: zmiana dostawcy prądu Warszawa. Na co zatem zwrócić uwagę decydując się na zmianę dostawcy prądu? Otóż, istotne jest przede wszystkim to, by zachować ciągłość dostaw energii, co oznacza, że termin zawarcia umowy z nowym dostawcą powinien pokrywać się z datą wygaśnięcia umowy u dotychczasowego sprzedawcy energii (uwzględniając również wypowiedzenie). Oczywiście umowę z dotychczasowym dostawcą można zerwać również wcześniej, jednak w przypadku wielu operatorów naliczane są kary umowne za tego typu działanie.
Co jeszcze warto wiedzieć na temat procesu zmiany dostawcy prądu w firmie? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że jeżeli jest on przeprowadzany po raz pierwszy wymagane jest również podpisanie umowy o świadczenie usług dystrybucyjnych z Operatorem Systemu Dystrybucyjnego (OSD), które musi nastąpić w terminie 14 dni od momentu zawarcia umowy z nowym dostawcą prądu. Konieczne jest także prawidłowe rozliczenie z dotychczasowym dostawcą, czyli zapłata za faktyczne zużycie dostarczonego przez niego prądu. Jak widać formalności jest naprawdę sporo, w związku z czym warto skorzystać z pomocy specjalistów oferujących wsparcie w procesie zmiany dostawcy energii dla firmy. Są oni w stanie przeprowadzić również audyt energetyczny przedsiębiorstwa, co pozwala zoptymalizować zużycie energii, a co za tym idzie uzyskać kolejne oszczędności.
Zmiana dostawcy energii elektrycznej krok po kroku
Proces zmiany dostawcy energii elektrycznej może wydawać się skomplikowany, w związku z czym warto wymienić poszczególne czynności według kolejności wykonywania. W praktyce wygląda to bowiem następująco:
- wybór nowego dostawcy prądu, który powinien nastąpić na podstawie porównania ofert;
- zawarcie umowy z nowym dostawcą, co wymaga zachowania ciągłości dostaw energii;
- wypowiedzenie umowy z dotychczasowym operatorem, które należy złożyć w formie pisemnej;
- podpisanie umowy o świadczeniu usług dystrybucyjnych, co jest wymagane wyłącznie w przypadku pierwszej zmiany dostawcy prądu do firmy;
- poinformowanie Operatora Systemu Dystrybucyjnego o fakcie zmiany dostawcy energii w firmie, co należy zrobić korzystając z dedykowanego formularza dostępnego na jego stronie;
- ostateczne rozliczenie z dotychczasowym dostawcą, które następuje na podstawie sprawdzenia licznika przez OSD.
Jak widać zamiana dostawcy prądu w firmie to proces wymagający wielu formalności. W związku z tym przedsiębiorcy, którzy z różnych względów się go obawiają, ale jednocześnie chcieliby płacić mniej za energię elektryczną powinni skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy oferującego wsparcie w tym zakresie.
Dlaczego warto zmienić dostawcę prądu w firmie?
Za zmianą dostawcy prądu w firmie przemawia przede wszystkim możliwość zredukowania kosztów ponoszonych w związku ze zużyciem energii elektrycznej. Konkurencja na rynku dostawców prądu sprawia bowiem, że poszczególni operatorzy oferują nie tylko różne stawki za 1 kWh, ale również dodatkowe produkcje. Przykładem może być między innymi gwarancja stałej ceny w danym okresie, czy godziny, w których prąd jest tańszy. Warto jednak mieć świadomość, że za zmianą dostawcy prądu w firmie przemawia nie tylko aspekt ekonomiczny. Ważna jest bowiem również ekologia, ponieważ poszczególni sprzedawcy w różnym stopniu stawiają na odnawialne źródła energii.
Podsumowując należy stwierdzić, że zmiana dostawcy prądu w firmie to rozwiązanie, które pozwala zoptymalizować koszty działalności. Proces ten wymaga oczywiście spełnienia odpowiednich formalności, w związku z czym warto skorzystać z fachowej pomocy w jego przeprowadzeniu.