Jak ochronić dziecko w Internecie? 7 sprawdzonych porad dla rodziców

Internet na dobre zagościł w naszym życiu. Stał się tak powszechny, że nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie naszej codzienności bez niego. Dzisiaj jest on najszybszym komunikatorem, podstawowym źródłem informacji, inspiracji, czy rozrywki. Oprócz długiej listy zalet globalnej sieci znajdziemy w niej również wiele zagrożeń i niebezpieczeństw, na które narażone są szczególnie dzieci. Chłonne, młode umysły są niezwykle podatne na sugestie, szkodliwe, niesprawdzone treści, czy uzależnienia. Jak zatem powinieneś chronić swoje dziecko przed destrukcyjnym obszarem cyberprzestrzeni? Jakich zasad musisz przestrzegać, by zadbać o bezpieczeństwo młodego człowieka?

1. Uświadom dziecko jak rozsądnie korzystać z internetu.

Pierwszym krokiem na drodze do odkrycia wirtualnej strefy powinno być ustalenie przez Ciebie zasad, na jakich powinno się ono odbywać. Najważniejsze, byś uczulił dziecko na to, że nie każda informacja, którą znajdzie w internecie jest prawdą i nie każda osoba poznana online ma wobec niego dobre zamiary. Jako rodzic powinieneś być pierwszą osobą, która zapozna swoją pociechę z internetem i rzetelnie przedstawi jego pozytywne i negatywne strony. Początki poznawania przez dziecko wirtualnego świata powinny odbywać się pod Twoim czujnym okiem, tak, by nie zrazić dziecka do korzystania z jego zasobów, ani nie narazić na żadne niebezpieczeństwo związane z jego użytkowaniem.

2. Przestrzeż dziecko przed ujawnianiem swoich danych.

Wiele witryn wymaga podania prywatnych danych przed umożliwieniem dostępu. Podczas tego procesu dziecko powinno mieć świadomość, że każdy krok powinien być skonsultowany z rodzicem i podyktowany jego uprzednią zgodą. Powinieneś przedstawić dziecku konsekwencje nierozsądnego posługiwania się danymi osobowymi, prywatnymi zdjęciami, czy filmami oraz wszelkie zagrożenia za tym idące. Uświadom dziecko, że wszystko, co trafia do internetu, w nim pozostaje.

3. Używaj aplikacji ochronnych.

Zanim wprowadzisz dziecko w świat internetu, zainstaluj oprogramowanie, które chroni przed cyberzagrożeniami i zablokuje ryzykowne treści na urządzeniu, z którego Twoja pociecha będzie korzystała. Aplikacje do kontroli rodzicielskiej pomogą kontrolować Ci czas, jaki dziecko spędza w internecie, weryfikować używane przez dziecko aplikacje i odrzucać te, które mogłyby mu zaszkodzić oraz zasugerują Ci, do jakich treści dziecko powinno mieć dostęp. W tej kwestii warto zapoznać się z ofertą usługi VPN, która zabezpieczy Twoje dane przesyłane przez internet i da gwarancję, że nikt niepowołany nie będzie w stanie ich przechwycić. Co więcej, daje ona możliwość połączenia się z internetem z dowolnego punktu na świecie. Zapewni Ci to komfort prywatności i swobodę korzystania z sieci przez dziecko.

4. Zgłaszaj nielegalne i szkodliwe treści.

Internet w swym bezmiarze oprócz ciekawych i przydatnych informacji ujawnia również przed swymi użytkownikami wiele szkodliwych, haniebnych treści. Przede wszystkim powinniśmy mieć świadomość, że internet tworzymy my, dlatego powinniśmy czuć się zobowiązani i poczuwać się do odpowiedzialności za materiały w nim dostępne. Niewłaściwe i nielegalne treści krążące w cyberprzestrzeni powinny być niezwłocznie przez nas zgłaszane na policję lub do współpracującego z nią punktu kontaktowego ds. zwalczania nielegalnych treści w internecie, tak by doprowadzić do ich rychłego usunięcia i stworzenia internetu bezpieczniejszym miejscem dla naszych dzieci.

5. Zapoznaj dziecko z netykietą.

Dziecko powinno wiedzieć, że w internecie, tak jak w szkole, czy w domu obowiązują pewne zasady, których przestrzeganie jest egzekwowane. Znajomość reguł prawidłowego zachowania jest niezbędna do racjonalnego, mądrego korzystania z sieci. Mimo iż jest to wirtualny świat, w nim także każdemu użytkownikowi należy się szacunek, a nasze opinie i poglądy powinny być wyrażane z bezwzględną kulturą.

6. Wprowadź ograniczenia.

Często od używania do nadużywania internetu droga jest bardzo krótka. Uzależnienie od niego jest dziś coraz bardziej powszechne. Należy nauczyć dziecko rozsądnego gospodarowania czasem spędzanym w sieci lub wprowadzić dzienny limit korzystania z internetu, którego nie należy przekraczać. Pozwoli Ci to zachować kontrolę nad tym, jak długi czas dziecko spędza w internecie oraz uchronić je od zatracenia się w wirtualnej rzeczywistości.

7. Buduj zaufanie.

Dziecko musi wiedzieć, że bez względu na wszystko może powiedzieć Ci o wszystkim i powierzyć wszelkie troski oraz być pewnym, że uzyska pomoc, czy radę. Regularnie rozmawiaj z dzieckiem o jego doświadczeniach w sieci, przedstaw mu jego prawa i obowiązki. Nie tuszuj trudnych kwestii i nie bój poruszać się z nim poważnych tematów. W internecie czyha na nie wiele niebezpieczeństw, których wyznania nie może się obawiać.

Poświęć czas, by pozwolić i nauczyć swoje dziecko świadomego korzystania z bogactwa, jakie oferuje mu internet. Pamiętaj, że rozmowa i edukacja zawsze stanowią najlepszą drogę do uchronienia młodego internauty przed niebezpieczeństwami związanymi z nierozsądnym korzystaniem z sieci.

Artykuł we współpracy z Top VPN – seriwsem poświęconym bezpieczeństwu w sieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

Jakie rośliny wybrać do nowoczesnego biura?

Wprowadzenie roślin do nowoczesnego biura to doskonały sposób na ożywienie przestrzeni, poprawę jakości powietrza i stworzenie przyjaznego...
eleganckizadbanypokojhotelowywdobrejcenie

Ze Stolicy w Góry! Tanie Noclegi z Wyżywieniem w...

Marzysz o ucieczce od zgiełku miasta, a może chcesz zasmakować górskiego powietrza i zanurzyć się w przyrodzie?...

Najlepsze Dmuchańce na Eventy w Warszawie: Kompletny Przewodnik

Czy kiedykolwiek organizowałeś imprezę i zastanawiałeś się, jak urozmaicić program, by dzieci i dorośli bawili się równie...
obrazy ai

Sztuka AI – obrazy i plakaty – nowe trendy

Wpływ postępu technologicznego na możliwości artystyczne sztucznej inteligencji jest ogromny. Wpływ technologii nie tylko rozszerzył zestaw narzędzi...
generatory agregaty prądotwórcze

Generatory prądotwórcze diesel – zastosowanie

Generatory diesla wyróżniają się solidnością i niezawodnością, co czyni je niezbędnymi w scenariuszach, w których przerwy w...

Kto zapewnia wywóz elektrośmieci w Warszawie? Podpowiadamy!

Zarządzanie elektrośmieciami to ważny element dbania o środowisko w każdym dużym mieście, a Warszawa jako stolica Polski...