Za prawidłowe rozmieszczenie znaków zakazu i innych oznaczeń drogowych w przestrzeni publicznej odpowiadają zarządcy konkretnych dróg. Jeśli chcesz, aby w danym miejscu stanął znak zakazu, musisz złożyć stosowny wniosek do konkretnego podmiotu odpowiedzialnego za ustawienie znaku drogowego zgodnie z aktualnymi wymogami technicznymi i przepisami ruchu drogowego. Sprawdź, jak w praktyce złożyć wniosek o ustawienie znaku zakazu parkowania i jak skutecznie uzasadnić swoją prośbę.
Kto może postawić znaki zakazu parkowania?
W Polsce za ustawianie znaków drogowych odpowiadają zarządcy dróg, czyli: burmistrz, prezydent, starosta, zarządca drogi prywatnej, a także GDDKiA w przypadku autostrad i dróg ekspresowych. Pozostałe podmioty, które mogą ustawiać np. znaki zakazu parkowania to samorządy, spółdzielnie mieszkaniowe, a także prywatni właściciele parkingów.
Jak sprawdzić, do kogo skierować wniosek o postawienie znaku zakazu parkowania?
Wbrew pozorom to nie takie trudne. Jeśli znajdujesz się na parkingu podziemnym lub w innym miejscu publicznym, bez problemu ustalisz podmiot odpowiedzialny za oznakowanie.
W przypadku dróg publicznych możesz sprawdzić wykaz dróg wraz ze wskazaniem zarządców, którzy nimi zarządzają. To wystarczy, aby ustalić, do kogo powinien zostać skierowany wniosek o ustawienie znaku zakazu.
Gdzie i jak złożyć wniosek o ustawienie znaku zakazu?
Jeśli chcesz, aby w konkretnym miejscu stanął np. znak zakazu parkowania, musisz złożyć stosowny wniosek do wybranego zarządcy drogi. Cała procedura nie jest skomplikowana, ale na początek musisz ustalić, kto odpowiada za stan drogi i odpowiednie rozmieszczenie oznakowania pionowego i poziomego.
Kiedy już wiesz, do kogo skierować wniosek o ustawienie znaku zakazu, przygotuj dokument z następującymi danymi:
- dane wnioskodawcy, czyli Twój PESEL, imię, nazwisko, numer i seria dowodu, a także adres,
- data przygotowania wniosku o ustawienie znaku zakazu,
- opis okoliczności i miejsca, w którym Twoim zdaniem powinien stanąć znak,
- jasne wskazanie powodów, dla których znak zakazu powinien stanąć we wskazanym miejscu.
Warto też przesłać do zarządcy dokumentację zdjęciową, która będzie wizualizacją sytuacji na drodze. Dzięki temu podmiot odpowiedzialny za rozmieszczenie znaków drogowych będzie w stanie szybciej zweryfikować wniosek.
Jeśli potrzebujesz szczegółowych informacji, jak złożyć wniosek o postawienie znaku drogowego, możesz zajrzeć do kompletnego poradnika wraz z gotowym wzorem do uzupełnienia.
Czy znak zakazu parkowania można postawić na własną rękę?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoby prywatne nie mogą samodzielnie stawiać, usuwać, ani modernizować znaków drogowych na drogach publicznych. Kodeks wykroczeń przewiduje za takie działania karę aresztu, pozbawienia wolności lub grzywny. Dotyczy to sytuacji, w których osoba nieuprawiona dopuszcza się: ustawiania, niszczenia, uszkadzania, usuwania znaków zakazu i innych oznaczeń drogowych.