Inwestycja we własną stację paliw – czy warto?

Inwestycje we własną stację paliw to doskonały sposób na pomnażanie oszczędności. Stacje są zazwyczaj wyposażone w najnowocześniejsze urządzenia, co zwiększa ich przychody. Warto jednak także pamiętać o tym, że duże koncerny mogą pozwolić sobie na większy rachunek inwestycyjny oraz lepsze ubezpieczenie swoich pracowników. Bardzo ważne jest również promowanie stacji paliw poprzez reklamę internetową oferowanej usługi.

Koszty otwarcia własnej stacji paliw

Najpopularniejsze pytanie, którym próbuje się ulepszyć własny projekt jest, czy wszystko zależy od gruntu? Jeśli nawet go nie ma, to jakie są koszty otwarcia stacji paliw?

Koszt otwarcia stacji paliw może wynosić kilka milionów, a więc nie każdy biznesmen starający się o kredyt będzie chciał zapłacić tak duże pieniądze. Z pewnością jest to dość kosztowna inwestycja, bo przecież musimy wliczyć koszty zakup działki z budynkiem lub bez. Ceny działek też są bardzo zróżnicowane i w bardziej atrakcyjnych miejscach jak autostrady czy drogie ekspresowe bądź miejsca, gdzie jest mała konkurencja, może być nieco wyższa. Później musimy pomyśleć o reszcie infrastruktury stacji, a więc o zbiornikach na paliwo i dystrybutorach.

Ceny zbiorników wahają się od kilkudziesięciu tysięcy złotych do nawet kilkuset tysięcy złotych. Cena uzależniona jest od producenta i wielkości zbiornika. Pozostaje nam tez zakup asortymentu sklepowego i zatrudnienie pracowników oraz niezbędne certyfikaty umożliwiające prowadzenie takiej działalności. Warto zainwestować w małą gastronomię, gdyż klienci w obecnych czasach często korzystają z takich usług na stacjach benzynowych i oczekują tego od dobrej firmy.

Możesz też dorobić nieco grosza, umożliwiając montaż bankomatu przy swojej stacji, co prawda nie są to duże zyski, ale z pewnością znajdą swoje miejsce w utrzymaniu tej inwestycji.

Kupując stację paliw, można zyskać bardzo dużo z punktu widzenia ekonomicznego. Mniejszym przedsiębiorcom wcale nie jest trudno kupić taką stację paliw, aby uzyskać roczny zwrot na inwestycji w wysokości ok. 40%. W Polsce nie brakuje dogodnych ofert sprzedaży takich obiektów. Koszt ich zakupu oscyluje od 1 do 3 milionów złotych.

A co z koncesją?

Nie ma możliwości uzyskanie koncesji na obrót paliwami bez utworzenia stacji. Stacja musi spełniać wymogi, które są określone przez Zarząd Regulacji Energetyki. Zanim będzie można ubiegać się o koncesję na obrót paliwami, będzie trzeba zbudować stację i otrzymać zgodę na jej użytkowanie. Kompletując procedury wniosku o koncesję, może uzyskać właściwą decyzję w ciągu sześciu miesięcy. Dzięki temu moglibyśmy rozpocząć działalność stacji paliw już za kilka miesięcy, a przyznawana jest na okres długości od 10 do 50 lat.

Najważniejszą decyzją, jaką musi podjąć przyszły właściciel stacji paliwowo-sklepowej, zdecyduje, czy chce prowadzić tylko jedną stację, czy też zamierza zarabiać na koncesjach. Jeśli jest on ambitnym biznesmenem, może chcieć zdobyć koncesje na sprzedaż napojów alkoholowych na swojej stacji – wtedy może liczyć stałe przychody.

Artykuł został przygotowany we współpracy z tsg-solutions.com

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

zajęcia jogi aktywna warszawa

Bezpłatne zajęcia jogi dla mieszkańców Bemowa

📅 Data: poniedziałek, 3 czerwca 2024 ⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00 📌 Miejsce: Warszawa - Bemowo, Osiedle Przyjaźń Zapraszamy na zajęcia...
Dworzec Zachodni Warszawa

Prace na stacji Warszawa Zachodnia – zmiany w kursowaniu...

Rozpoczyna się kolejny etap remontu i modernizacji stacji Warszawa Zachodnia oraz otaczających ją linii kolejowych, co wiąże...
atrakcje dla dzieci warszawa

Dzień dziecka w Warszawie – pikniki, warsztaty, koncerty i...

Dzieci w Warszawie mogą spodziewać się wielu ciekawych zajęć podczas tegorocznego Dnia Dziecka. Pikniki, warsztaty, koncerty i...
procesje warszawa

Boże Ciało – procesje przejdą przez stolicę

30 maja obchodzimy Boże Ciało w związku z tym w różnych częściach miasta odbędą się procesje. Procesja Bożego...
budowa II linii metra na Bemowie

Postęp prac na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie

Pełną parą idą przygotowania do rozpoczęcia budowy tunelu na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie. W wyspecjalizowanym...
basen odkryty warszawa

Już 29 maja Aktywna Warszawa otwiera dwa baseny odkryte

Już od 29 maja zostaną otwarte dwa baseny odkryte w Warszawie - w Centrum Inflancka i Parku...