Inwestycja we własną stację paliw – czy warto?

Inwestycje we własną stację paliw to doskonały sposób na pomnażanie oszczędności. Stacje są zazwyczaj wyposażone w najnowocześniejsze urządzenia, co zwiększa ich przychody. Warto jednak także pamiętać o tym, że duże koncerny mogą pozwolić sobie na większy rachunek inwestycyjny oraz lepsze ubezpieczenie swoich pracowników. Bardzo ważne jest również promowanie stacji paliw poprzez reklamę internetową oferowanej usługi.

Koszty otwarcia własnej stacji paliw

Najpopularniejsze pytanie, którym próbuje się ulepszyć własny projekt jest, czy wszystko zależy od gruntu? Jeśli nawet go nie ma, to jakie są koszty otwarcia stacji paliw?

Koszt otwarcia stacji paliw może wynosić kilka milionów, a więc nie każdy biznesmen starający się o kredyt będzie chciał zapłacić tak duże pieniądze. Z pewnością jest to dość kosztowna inwestycja, bo przecież musimy wliczyć koszty zakup działki z budynkiem lub bez. Ceny działek też są bardzo zróżnicowane i w bardziej atrakcyjnych miejscach jak autostrady czy drogie ekspresowe bądź miejsca, gdzie jest mała konkurencja, może być nieco wyższa. Później musimy pomyśleć o reszcie infrastruktury stacji, a więc o zbiornikach na paliwo i dystrybutorach.

Ceny zbiorników wahają się od kilkudziesięciu tysięcy złotych do nawet kilkuset tysięcy złotych. Cena uzależniona jest od producenta i wielkości zbiornika. Pozostaje nam tez zakup asortymentu sklepowego i zatrudnienie pracowników oraz niezbędne certyfikaty umożliwiające prowadzenie takiej działalności. Warto zainwestować w małą gastronomię, gdyż klienci w obecnych czasach często korzystają z takich usług na stacjach benzynowych i oczekują tego od dobrej firmy.

Możesz też dorobić nieco grosza, umożliwiając montaż bankomatu przy swojej stacji, co prawda nie są to duże zyski, ale z pewnością znajdą swoje miejsce w utrzymaniu tej inwestycji.

Kupując stację paliw, można zyskać bardzo dużo z punktu widzenia ekonomicznego. Mniejszym przedsiębiorcom wcale nie jest trudno kupić taką stację paliw, aby uzyskać roczny zwrot na inwestycji w wysokości ok. 40%. W Polsce nie brakuje dogodnych ofert sprzedaży takich obiektów. Koszt ich zakupu oscyluje od 1 do 3 milionów złotych.

A co z koncesją?

Nie ma możliwości uzyskanie koncesji na obrót paliwami bez utworzenia stacji. Stacja musi spełniać wymogi, które są określone przez Zarząd Regulacji Energetyki. Zanim będzie można ubiegać się o koncesję na obrót paliwami, będzie trzeba zbudować stację i otrzymać zgodę na jej użytkowanie. Kompletując procedury wniosku o koncesję, może uzyskać właściwą decyzję w ciągu sześciu miesięcy. Dzięki temu moglibyśmy rozpocząć działalność stacji paliw już za kilka miesięcy, a przyznawana jest na okres długości od 10 do 50 lat.

Najważniejszą decyzją, jaką musi podjąć przyszły właściciel stacji paliwowo-sklepowej, zdecyduje, czy chce prowadzić tylko jedną stację, czy też zamierza zarabiać na koncesjach. Jeśli jest on ambitnym biznesmenem, może chcieć zdobyć koncesje na sprzedaż napojów alkoholowych na swojej stacji – wtedy może liczyć stałe przychody.

Artykuł został przygotowany we współpracy z tsg-solutions.com

Co się dzieje w Warszawie

Warszawa najlepsza wśród miast Europy Środkowo-Wschodniej (1)

Warszawa najlepsza wśród miast Europy Środkowo-Wschodniej

W tegorocznym rankingu Financial Times „European Cities & Regions of the Future” Warszawa znalazła się w czołówce...
warszawa czyste powietrze

W Warszawie powołano zespół do spraw klimatu

Warszawa postawiła sobie ambitne cele polityki klimatycznej, których celem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o 40% do...
Warszawskie metro

Blisko miliard pasażerów podróżowało w 2023 roku pojazdami WTP

W 2023 roku z przewozów Warszawskiego Transportu Miejskiego, Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej skorzystało łącznie 956...
najlepsze pączki w Warszawie

Najlepsze pączki w Warszawie – TOP 5 w 2024...

Gdzie znaleźć najlepsze pączki w Warszawie? W karnawałowym menu znajdują się faworki, pączki, kluski serowe oraz tradycyjne...
lepsza jakość powietrza w warszawie

Mniej niż 3 tysiące kopciuchów pozostało do wymiany w...

Na zakończenie poprzedniego roku w Warszawie pozostało niecałe 3000 przestarzałych pieców, które nadal wymagały wymiany. Wysiłki miasta...
warszawa info, wiadomości warszawa z ostatniej chwili

Powietrze nasycone solą morską nad Warszawą

W ciągu ostatnich kilku dni w Warszawie na skutek sztormów występujących na Morzu Bałtyckim i Morzu Północnym...
Skip to content