GILDIA – wystawa Olgi Micińskiej w galerii Rynek 30

Stolarki i ciesielki, czyli kobiety pracujące w drewnie – to bohaterki wystawy Gildia. Artystka Olga Micińska aranżuje w Muzeum Warszawy przystanek na trasie wyobrażonego wędrownego kobiecego cechu rzemieślniczego. To kolejna wystawa w Galerii Rynek 30 – nowej przestrzeni dla sztuki najnowszej w Muzeum Warszawy. Otwarcie już 3 marca 2022 r.

Wystawa Gildia to opowieść o jeszcze nieistniejącej gildii stolarek i ciesielek. Według do dziś żywej tradycji wędrownych gildii niemieckich czeladnik po ukończeniu szkoleń, wyrusza w podróż, wędrując od jednego zlecenia do drugiego. Olga Micińska urządziła w przestrzeni Galerii Rynek 30 tymczasowy przystanek na trasie członkiń wyobrażonej Gildii.

Artystka posługuje się własnymi rzeźbami-obiektami oraz przedmiotami wybranymi z kolekcji Muzeum Warszawy uzupełnionymi o fotografie, aby zainscenizować opowieść o kobiecym związku rzemieślniczym. Kształt, jaki przybiera warsztat wyimaginowanej gildii, zachęca do zmiany naszego myślenia o wytwórstwie przedmiotów jako o domenie działań męskich, związanych z fizyczną siłą i hierarchią.

W powołanym przez artystkę związku rzemieślniczek realizuje się utopijna sytuacja sprawiedliwego podziału pracy, wiary w moc współdziałania, a także estetycznej rewaloryzacji. Za pomocą zdawałoby się prostych przedmiotów takich jak koc, skrzynia transportowa, bieliźniana koszulka czy polerka do paznokci, Micińska konstruuje świat w którym jest również miejsce na poszanowanie ciała i fizyczności pracownicy. Do instalacji artystka wprowadza tkaniny, delikatne jedwabie w przewiewnych ubraniach czeladniczek czy tkane materie, które są innym ważnym motywem w jej twórczości.

Gildia to kontynuacja dotychczasowych działań Olgi Micińskiej. W polu praktyk badawczych i performatywnych artystki są rzemiosło, w szczególności stolarka i tkactwo, sposoby organizacji produkcji i systemowe założenia stojące za tymi procesami. Platformą działań artystycznych i wytwórczych jest powołany przez Micińską w Amsterdamie The Building Institute. Ten artystyczno-mentorski projekt ma konkretny wymiar edukacyjny – polega na szkoleniu i wspieraniu młodych kobiet, by miały większy udział w dotąd męskich zawodach rzemieślniczych związanych z obróbką drewna.

Olga-Micinska-The-Building-Institute-fot.-Silke-Schonfeld

Olga Micińska (ur. 1987 r. w Łodzi) to artystka wizualna mieszkająca w Amsterdamie. Ukończyła studia na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie oraz na uczelni Dutch Art Institute w Arnhem. Poza działalnością artystyczną pracuje rzemieślniczo, projektując i wykonując meble oraz inne obiekty na zamówienie. Inicjatorka eksperymentalnej organizacji The Building Institute, skupiającej się na kształceniu kobiet oraz innych osób marginalizowanych w fachu budowlanym. Pracuje przede wszystkim z drewnem, ale też z tkaniną, ceramiką, metalem czy fotografią. Prace Micińskiej są wystawiane w kraju i za granicą, m.in: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (PL), Polana Institute (PL), Tilde (NL), Miesiąc Fotografii w Krakowie (PL), Marwan (NL), Thkio Ppalies (CY), Combo (SP).

 

Galeria Rynek 30 jest polem działań młodych twórców i twórczyń: artystek i artystów, ale też kuratorek i kuratorów. Różnorodne tematy i środki wyrazu łączyć będzie świeżość spojrzenia i refleksja nad współczesnością. Miejsce spotkania i łącznik pomiędzy przeszłością miasta a tym, co w nim najbardziej aktualne. Galeria Rynek 30 to także przestrzeń współpracy z NGOsami, instytucjami naukowymi czy edukacyjnymi.

Gildię będzie można odwiedzić od 3 marca do 28 sierpnia 2022 roku w Galerii Rynek 30 w siedzibie głównej Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta.

Wystawa jest czynna we wtorek, środę, piątek i niedzielę od 11:00 do 18:00, a w czwartek i sobotę od 11:00 do 20:00. Bilety: 1 zł lub łączone z biletami na wystawę stałą i czasową, w czwartki wstęp bezpłatny.

Pierwsze wydarzenia towarzyszące – oprowadzania Olgi Micińskiej już 3, 4 i 5 marca. Szczegóły wkrótce: https://muzeumwarszawy.pl/wydarzenia/ Planowane są także warsztaty i wykłady.

 

fotografie, obiekty, inscenizacja Olga Micińska

kuratorka Karolina Ziębińska-Lewandowska

tekst towarzyszący Lidia Pańków

produkcja Marta Galewska

projekt plakatu Anna Światłowska


 

Śledź na bieżąco aktualne wydarzenia Warszawa

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

Muzea za darmo Warszawa

Muzea za darmo Warszawa – lista

Muzea za darmo Warszawa - w Warszawie większość muzeów daje możliwość wejścia i zwiedzania eksponatów za darmo...
Muzea sztuki w Warszawie - MSN

Muzea sztuki w Warszawie – najlepsze muzea sztuki i...

Scena artystyczna Warszawy jest przesiąknięta bogatą historią, a zrozumienie tego tła jest kluczowe dla docenienia jej obecnej...
Świąteczne iluminacje w Warszawie

Świąteczne iluminacje w Warszawie 2024/2025

Świąteczne iluminacje w Warszawie 2024/2025 Świąteczna iluminacja w Warszawie pojawia się na początku grudnia i trwa do połowy...
darmowe wydarzenia warszawa

Spektakl ,,Bezmatek’’ 5 grudnia 2024

📅 Data: 5, 6 i 7.12.2024 ⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:30 📌 Miejsce: Teatr Collegium Nobilium, ul. Miodowa 22/24, Warszawa...
wydarzenia warszawa GAPA Teatr

GAPA Teatr | Warszawa – Śródmieście

📅 Data rozpoczęcia: niedziela, 1 grudnia 2024 ⌚ Godzina rozpoczęcia: 17:00 📅 Data zakończenia: poniedziałek, 2 grudnia 2024 📌 Miejsce: ul. Smolna...
wydarzenia warszawa

Musical improwizowany. „Przyjaciółko, jestem w kłopocie!”

📅 Data: sobota, 30 listopada 2024 ⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00 📌 Miejsce: Teatr Rampa, ul. Kołowa 20, Warszawa - Targówek Proponujemy...
strony internetowe
pożyczki dla firm
agregaty prądotwórcze diesel
remonty łódź