Folia ochronna na samochód – czy opłaca się zakładać?

Codzienne użytkowanie pojazdu siłą rzeczy przyczynia się do jego zużycia. Po kilku latach karoseria nie lśni już jak dawniej, pojawiają się drobne ryski i otarcia. Aby zapobiec takim i innym niedoskonałościom, kierowcy coraz chętniej sięgają po bezbarwne folie ochronne. Obklejane są również samochody, które dopiero co opuściły salon, by jak najdłużej zachować efekt świeżości. Czy takie rozwiązanie może być korzystne?

Co to jest folia ochronna PPF?

Jest to folia, którą aplikuje się na uprzednio przygotowaną karoserię auta. Grubość takiej warstwy wynosi około 100 mikronów – jest to wartość podobna do tej, jaką ma jedna warstwa lakieru w wielu autach japońskich czy koreańskich. To zdecydowanie najlepsze zabezpieczenie dostępne na rynku. Dzięki swoim właściwościom samoregeneracji sprawia, że zabezpieczony element będzie miał idealny połysk oraz jeszcze większą głębię koloru. Folię można z łatwością zdjąć, nie wyrządzając jakiejkolwiek szkody dla powłoki lakierniczej.

Jak działa folia ochronna?

Folia po nałożeniu, dosyć ściśle przylega do karoserii, stając się czymś w rodzaju dodatkowej warstwy lakieru. Różnica polega jednak na tym, że rysy na lakierze musimy usuwać i jest to raczej kosztowne. Za to folię ochronną w każdej chwili można bez większego problemu zdemontować. Foliowanie samochodu to również świetny sposób na ochronę nadwozia przed korozją. Taka dodatkowa warstwa eliminuje negatywny wpływ czynników atmosferycznych na lakier, bo powstrzymuje przedostawanie się choćby soli.

Zalety folii ochronnej

Do zalet stosowania foli ochronnej przede wszystkim zaliczamy jej grubość i elastyczność, które chronią lakier przed uszkodzeniami, zarysowaniami, a także uderzeniami na przykład pyłu drogowego. Dodatkowo uszkodzenia powstałe na folii automatycznie znikają pod wpływem czasu oraz ciepła. Za wyborem bezbarwnej folii ochronnej przemawia też fakt, że pozwala ona na zabezpieczenie nie tylko lakieru, ale również wielu innych elementów auta. Można pokryć nią między innymi zderzaki i reflektory, a także wykończenie i wyposażenie wnętrza. Kolejnym plusem wynikającym z zakupu takiej folii, jest łatwość czyszczenia auta. Lakier staje się bardziej odporny na zanieczyszczenia, przez co nie trzeba się męczyć ze środkami czystości.

Ile wynosi koszt oklejenia samochodu folią?

Cennik zabezpieczenia całego lakieru folią ochronną rozpoczyna się od około 11 tys. zł. Położenie folii jedynie na pasie przednim samochodu to wydatek rzędu od 3,5 do 5 tys. zł. Można zdecydować się także na własnoręczne aplikowanie folii, koszt takiej samodzielnej usługi za zabezpieczenie reflektorków i świateł wynosi około 250 złotych, jednak jest znaczne ryzyko popełnienia błędu.


 

śledź na bieżąco co się dzieje w Warszawie

Co się dzieje w Warszawie

Jaki komis samochodowy w Warszawie wybrać?

Decydując się na zakup używanego samochodu, najlepszą opcją będzie dokonanie transakcji w autokomisie. Jest to o wiele...

Praktyki w zakresie zakupu i utrzymania samochodów używanych z...

Kupno używanego auta z salonu wymaga dokładnego przeglądu oraz testów. Trzeba też wybrać zaufanego sprzedawcę. Niestety wiele...

Najszybszy Avant na świecie już w Warszawie. Model Audi...

W Wilanowie pojawi się najszybszy model Audi na świecie RS6 Performance. Fani motoryzacji mogą podziwiać to wyjątkowe...
Skip to content