Dary dla Ukrainy – ponad 100 kursów z Warszawy do Medyki

W pierwszych dniach wojny na Ukrainie Warszawa zorganizowała zbiórkę darów, które trafiły do potrzebujących mieszkańców Kijowa. Od tego czasu ze stolicy do różnych miejsc na terenie Ukrainy przewieziono około 3600 palet z najpotrzebniejszymi rzeczami.

Zbiórki organizuje i koordynuje Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, do których przyłączyli się nie tylko mieszkańcy stolicy, ale także jednostki miejskie i firmy prywatne. Pomagają też inne miasta – z Polski i innych krajów. Warszawa otrzymała dary m.in. z Austrii, Chorwacji, Francji, Hiszpanii, Kanady i Niemiec. Część z nich trafiła do miejsc przygotowanych przez miasto dla uchodźców, część przepakowano i wywieziono dalej – ostatecznie trafiły do Kijowa, Lwowa i Charkowa.

Swoje zbiórki prowadziły także dzielnice warszawskie. Większość z nich przekazuje zebrane dary uchodźcom ukraińskim w danej dzielnicy lub dalej do punktów zakwaterowania. Niektóre produkty trafiają również na Ukrainę.

Pomoc dla zwierząt

Jednostki miejskie zbierają również za zwierzęta, które pozostały na terenie Ukrainy. Trzy transporty zorganizowały wspólnie Fundacja PANDA, warszawskie i łódzkie ZOO. Dary zebrane i zakupione dzięki środkom z zbiórki finansowej (otwiera się w nowej zakładce) trafiły m.in. do ogrodów zoologicznych w Kijowie, Charkowie, Winnicy, Odessie, Mikołajowie, Równem, Łucku, Czerkasach, a także we wsiach Lisne koło Charkowa i Medenycze w obwodzie donieckim. Wsparcie otrzymało ponad 12 instytucji.

Do akcji włączyły się także inne ogrody zoologiczne z Polski, Niemiec i Czech. W ten sposób Warszawski Ogród Zoologiczny stał się logistycznym centrum pomocy dla ukraińskich ogrodów zoologicznych. W sumie przetransportowano 3 ciężarówki i kilka furgonetek z najpotrzebniejszymi prezentami.

Stołeczne zoo nadal zbiera fundusze. Prezenty dla ukraińskich zwierząt i ich opiekunów można wręczyć pracownikom ochrony przy głównej bramie ZOO od strony ul. Ratuszowej. Zbierane są m.in. koce, suszone i liofilizowane owoce, herbaty ziołowe i owocowe w saszetkach, środki higieny osobistej. Więcej informacji o zbiórce znajdziecie na Facebooku Warszawskiego ZOO (otwiera się w nowej zakładce).

Pomoc dla ukraińskich zwierząt organizuje także Warszawskie Schronisko na Paluchu. Do tej pory placówka przekazała granicę polsko-ukraińską 2,5 tony suchej karmy.

Na ratunek zabytkom

Architektura cierpi także podczas trwającej na Ukrainie wojny. W celu ratowania lokalnych zabytków, konserwatorzy miejscy w Polsce, Fundacja Dziedzictwa Kulturowego i Narodowy Instytut Dziedzictwa gromadzą materiały niezbędne do ochrony obiektów przed działaniami wojennymi. Dary zebrane w pierwszej turze zbiórki trafiły do ​​Lwowa, Czerniowiec i Kijowa. Zbiórkę wspierali m.in. konserwatorzy miast, firmy i osoby prywatne.

Obecnie trwa drugi etap zbierania. Dalsze towary i pomoc można dostarczyć do siedziby Stołecznego Konserwatora Zabytków przy ul. Nowy Świat 18/20, od 8:30 do 15:30. Gromadzone są m.in. wełna mineralna, koce gaśnicze, gaśnice i urządzenia gaśnicze, tkaniny niepalne. Można również przywieźć niepalne sznury i taśmy, worki z piaskiem, rusztowania, worki budowlane na materiały sypkie czy wodoodporne płyty OSB, a także pudełka na eksponaty muzealne.

źródło: um.warszawa.pl


 

Śledź na bieżąco co się dzieje w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

W sobotę, 11 maja, na PGE Narodowym będą rywalizowali...

Przygotuj się na weekend pełen sportowych emocji! Już w najbliższą sobotę, 11 maja, na kultowym Stadionie PGE...
park Pole Mokotowskie

Piknikowy weekend w stolicy

W najbliższy weekend warszawiaków czeka nie jeden, a dwa pikniki rodzinne oraz inauguracyjna w roku akcja wymiany...
sinfonia-varsovia-warszawa (1)

Między 13 maja a 9 czerwca muzycy Sinfonii Varsovii...

Od 13 maja do 9 czerwca utalentowani muzycy Sinfonii Varsovii udają się w fascynującą podróż po Warszawie...

Miejskie wsparcie dla posiadaczy zwierząt

Przez najbliższe dwa lata miasto Warszawa będzie realizować nową inicjatywę, której celem będzie sterylizacja i wszczepianie chipów...

Dźwiękowa odNOWA – koncert Zespołu VOCALOVE pełen zaskakujących aranżacji...

Zapraszamy Was na niezwykłe spotkanie z muzyką rozrywkową w zupełnie nowym świetle. Przygotujcie się na chwile pełne...
majówka w warszawie wycieczka rowerowa

Wielka majówka. Śródmieście śladami Kory | Wycieczka rowerowa

📅 Data: 01 maja 2024 ⌚ Godzina rozpoczęcia: 14:00 📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, ul. Okólnik 2 💲 Podczas wydarzenia...