Dary dla Ukrainy – ponad 100 kursów z Warszawy do Medyki

W pierwszych dniach wojny na Ukrainie Warszawa zorganizowała zbiórkę darów, które trafiły do potrzebujących mieszkańców Kijowa. Od tego czasu ze stolicy do różnych miejsc na terenie Ukrainy przewieziono około 3600 palet z najpotrzebniejszymi rzeczami.

Zbiórki organizuje i koordynuje Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, do których przyłączyli się nie tylko mieszkańcy stolicy, ale także jednostki miejskie i firmy prywatne. Pomagają też inne miasta – z Polski i innych krajów. Warszawa otrzymała dary m.in. z Austrii, Chorwacji, Francji, Hiszpanii, Kanady i Niemiec. Część z nich trafiła do miejsc przygotowanych przez miasto dla uchodźców, część przepakowano i wywieziono dalej – ostatecznie trafiły do Kijowa, Lwowa i Charkowa.

Swoje zbiórki prowadziły także dzielnice warszawskie. Większość z nich przekazuje zebrane dary uchodźcom ukraińskim w danej dzielnicy lub dalej do punktów zakwaterowania. Niektóre produkty trafiają również na Ukrainę.

Pomoc dla zwierząt

Jednostki miejskie zbierają również za zwierzęta, które pozostały na terenie Ukrainy. Trzy transporty zorganizowały wspólnie Fundacja PANDA, warszawskie i łódzkie ZOO. Dary zebrane i zakupione dzięki środkom z zbiórki finansowej (otwiera się w nowej zakładce) trafiły m.in. do ogrodów zoologicznych w Kijowie, Charkowie, Winnicy, Odessie, Mikołajowie, Równem, Łucku, Czerkasach, a także we wsiach Lisne koło Charkowa i Medenycze w obwodzie donieckim. Wsparcie otrzymało ponad 12 instytucji.

Do akcji włączyły się także inne ogrody zoologiczne z Polski, Niemiec i Czech. W ten sposób Warszawski Ogród Zoologiczny stał się logistycznym centrum pomocy dla ukraińskich ogrodów zoologicznych. W sumie przetransportowano 3 ciężarówki i kilka furgonetek z najpotrzebniejszymi prezentami.

Stołeczne zoo nadal zbiera fundusze. Prezenty dla ukraińskich zwierząt i ich opiekunów można wręczyć pracownikom ochrony przy głównej bramie ZOO od strony ul. Ratuszowej. Zbierane są m.in. koce, suszone i liofilizowane owoce, herbaty ziołowe i owocowe w saszetkach, środki higieny osobistej. Więcej informacji o zbiórce znajdziecie na Facebooku Warszawskiego ZOO (otwiera się w nowej zakładce).

Pomoc dla ukraińskich zwierząt organizuje także Warszawskie Schronisko na Paluchu. Do tej pory placówka przekazała granicę polsko-ukraińską 2,5 tony suchej karmy.

Na ratunek zabytkom

Architektura cierpi także podczas trwającej na Ukrainie wojny. W celu ratowania lokalnych zabytków, konserwatorzy miejscy w Polsce, Fundacja Dziedzictwa Kulturowego i Narodowy Instytut Dziedzictwa gromadzą materiały niezbędne do ochrony obiektów przed działaniami wojennymi. Dary zebrane w pierwszej turze zbiórki trafiły do ​​Lwowa, Czerniowiec i Kijowa. Zbiórkę wspierali m.in. konserwatorzy miast, firmy i osoby prywatne.

Obecnie trwa drugi etap zbierania. Dalsze towary i pomoc można dostarczyć do siedziby Stołecznego Konserwatora Zabytków przy ul. Nowy Świat 18/20, od 8:30 do 15:30. Gromadzone są m.in. wełna mineralna, koce gaśnicze, gaśnice i urządzenia gaśnicze, tkaniny niepalne. Można również przywieźć niepalne sznury i taśmy, worki z piaskiem, rusztowania, worki budowlane na materiały sypkie czy wodoodporne płyty OSB, a także pudełka na eksponaty muzealne.

źródło: um.warszawa.pl


 

Śledź na bieżąco co się dzieje w Warszawie

Co się dzieje w Warszawie

10. Targi Zero Waste już 2 grudnia

W sobotę 2 grudnia w stolicy odbędą się już 10. coroczne Targi Zero Waste. To przełomowe wydarzenie...

Zderzenie tramwajów przy Dworcu Wileńskim

Na przystanku Dworzec Wileński tramwaj linii 3 jadący do Gocławka zderzył się z zatrzymującym się tramwajem linii...

Podpisano umowę na budowę parku linearnego na Ursynowie

Nowo wybudowany park przyniesie mieszkańcom Ursynowa dodatkowe korzyści już w roku 2026. Park ma być zlokalizowany bezpośrednio...
Skip to content