Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyznał, że jego kraj nie może w najbliższej przyszłości przystąpić do NATO – mimo wieloletniej nadziei na to.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że blok bezpieczeństwa pozostał zjednoczony we wspieraniu Ukrainy. Państwa członkowskie, w tym Wielka Brytania, już wysyłają broń, aby pomóc jej w walce z rosyjską inwazją
Sojusz odrzucił jednak wezwania do wprowadzenia „strefy zakazu lotów”, twierdząc, że może to doprowadzić do bezpośredniego konfliktu z Rosją.
Rosja postawiła swoje siły nuklearne w „specjalnym pogotowiu”, aby przeciwdziałać temu, co nazywa agresją NATO.
Czym jest NATO?
NATO – Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego – to sojusz wojskowy utworzony w 1949 r. przez 12 krajów, w tym USA, Kanadę, Wielką Brytanię i Francję.
Członkowie zgadzają się przyjść sobie nawzajem z pomocą w przypadku zbrojnego ataku na którekolwiek państwo członkowskie.
Jej celem było pierwotnie przeciwdziałanie zagrożeniu powojennej ekspansji Rosji w Europie.
W 1955 Rosja Sowiecka odpowiedziała NATO tworząc własny sojusz wojskowy wschodnioeuropejskich krajów komunistycznych, zwany Układem Warszawskim.
Po upadku Związku Radzieckiego w 1991 r. wiele krajów byłego Układu Warszawskiego zmieniło strony i zostało członkami NATO. Sojusz ma teraz 30 członków.
Dlaczego Ukraina nie jest członkiem NATO?
NATO pierwotnie zaoferowało Ukrainie ostateczne członkostwo w 2008 r., a po aneksji Krymu przez Rosję w 2014 r. Ukraina uczyniła przystąpienie do NATO priorytetem.
Ale tak się nie stało, głównie z powodu wieloletniego sprzeciwu Rosji wobec takiego posunięcia.
Rosja obawia się, że NATO wkracza na jej terytorium, przyjmując nowych członków w Europie Wschodniej, a przyznanie Ukrainy sprowadzi siły NATO na swoje podwórko.
Prezydent Ukrainy Zełenski zaakceptował teraz, że jego kraj nie może obecnie przystąpić do NATO, mówiąc: „Jest jasne, że Ukraina nie jest członkiem NATO. Rozumiemy to”.
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział to samo, mówiąc: „Nie ma mowy, aby Ukraina w najbliższym czasie przystąpiła do NATO”.
Jednym z żądań Rosji przed inwazją było to, by nigdy nie pozwolić Ukrainie na przystąpienie – coś, czego sojusz odmówił poparcia.
Dlaczego NATO nie wysyła wojsk na Ukrainę?
Ukraina nie jest członkiem NATO, więc sojusz nie jest zobowiązany do obrony kraju.
Kraje NATO dały również jasno do zrozumienia, że jeśli ich wojska staną do konfrontacji z siłami rosyjskimi na Ukrainie, może to doprowadzić do totalnego konfliktu między Rosją a Zachodem.
Dlaczego NATO nie nałoży strefy zakazu lotów?
NATO odrzuciło wprowadzenie strefy zakazu lotów nad Ukrainą, by pozbawić Rosję wyższości w powietrzu i chronić ludność cywilną.
Chce uniknąć konfliktu między Rosją a jej lotnictwem.
Samoloty NATO mogą być zmuszone do wystrzeliwania pocisków przeciwradiolokacyjnych (ARM) w instalacje radarowe na terytorium Rosji.
Rosja mogłaby wykorzystać to jako powód do wypowiedzenia wojny krajom NATO.
Jak Zachód pomaga Ukrainie?
Kilka państw NATO wysyła broń na Ukrainę, aby pomóc jej w obronie przed Rosją.
Stany Zjednoczone początkowo wysłały na Ukrainę broń o wartości 200 mln USD (149 mln GBP), w tym pociski przeciwpancerne Javelin i pociski przeciwlotnicze Stinger, i pozwoliły innym krajom NATO dostarczać Ukrainie broń wyprodukowaną w USA. Nie oznacza to wysyłania dodatkowych 350 milionów dolarów (261 milionów funtów) na broń, w tym pociski przeciwpancerne, systemy przeciwlotnicze i kamizelki kuloodporne.
UE zapowiedziała, że wyda do 450 mln euro (376 mln funtów) na sfinansowanie dostaw broni na Ukrainę. Po raz pierwszy w swojej historii UE pomogła zapewnić broń dla strefy wojennej.
Szwecja wysyła 5000 sztuk broni przeciwpancernej, hełmów, kamizelek kuloodpornych i racji żywnościowych.
Wielka Brytania wysłała 2000 pocisków przeciwczołgowych i twierdzi, że w przyszłości wyśle więcej broni.
Niemcy wysyłają 1000 sztuk broni przeciwpancernej i 500 rakiet Stinger. Zniosła też pewne ograniczenia dla innych krajów wysyłających na Ukrainę niemiecką broń.
Niderlandy, Belgia, Polska, Estonia, Łotwa, Czechy i Słowacja również wysłały broń i inne zaopatrzenie.
Ile żołnierzy ma NATO w Europie Wschodniej?
NATO ma już oddziały rozciągające się od republik bałtyckich na północy po Rumunię na południu, a teraz rozmieszcza więcej sił.
Stacjonowali tam w 2014 roku po aneksji Krymu przez Rosję i mają działać jako „tripwire” w przypadku rosyjskiego ataku.
NATO wysyła teraz elementy swoich 40-tysięcznych Sił Odpowiedzi do krajów Europy Wschodniej graniczących z Rosją i Ukrainą.
Ma 100 myśliwców w stanie wysokiej gotowości i 120 statków, w tym trzy grupy lotniskowców, patrolujące morza od dalekiej północy po wschodnią część Morza Śródziemnego.
„Będziemy bronić każdego sojusznika i każdego centymetra terytorium NATO” – powiedział sekretarz generalny sojuszu Jens Stoltenberg
Prezydent Rosji Putin postawił rosyjskie siły nuklearne w „specjalny alarm” z powodu „agresywnych oświadczeń” Zachodu.
Zapowiedź nie oznacza, że Rosja zamierza użyć broni.
Stany Zjednoczone zobowiązały się do wysłania większej liczby żołnierzy do Europy, ale prezydent Biden powiedział, że nie będą walczyć na samej Ukrainie.
Dodatkowe oddziały dołączą do czterech wielonarodowych grup bojowych NATO w Estonii, na Łotwie, Litwie iw Polsce oraz do wielonarodowej brygady w Rumunii.
Śledź na bieżąco atrakcje w Warszawie