Cztery nowe ronda w Warszawie

Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie planuje w tym roku ogłosić przetargi na budowę co najmniej czterech rond w Warszawie. Powstające ronda nie tylko zwiększą bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i kierowców, ale także zagwarantują większą przepustowość i płynność ruchu.

W planach jest budowa nowych rond w różnych miejscach miasta. Jedno z tych rond zlokalizowane będzie na skrzyżowaniu ul. Krasińskiego i ul. Przasnyskiej na Żoliborzu, a także w pobliżu elektrociepłowni Siekierki na Mokotowie, gdzie ul. Spotkanie Augustówki i Zawodzie. Dodatkowo kolejne rondo zastąpi obecne skrzyżowanie ul. Powązkowskiej i Obrońców Tobruku na granicy Bielan i Bemowa. Docelowo na Ursynowie powstanie rondo na skrzyżowaniu ulic Płaskowickiej i Lanciego.

Obecnie trwa budowa dodatkowego ronda w okolicach Żoliborza. Inwestycję rozpoczęto w połowie listopada ubiegłego roku przy skrzyżowaniu ul. Rydygiera i Przasnyskiej. Równocześnie gruntowny remont przechodzi druga ulica na odcinku Duchnicka-Krasińskiego. Przewidywany termin realizacji całości projektu to czerwiec 2024 roku.

Zwiększenie bezpieczeństwa

Tegoroczne plany obejmują przebudowę skrzyżowania przy ul. Spotkanie Powązkowskiej i Obrońców Tobruk, zlokalizowane na granicy Bielan i Bemowa. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, zgodnie z zaleceniami audytu bezpieczeństwa w tym miejscu zostanie zbudowane rondo. Obecnie na skrzyżowaniu obowiązuje zasada „naruszonego pierwszeństwa”, co dla części kierowców okazało się wyzwaniem. Ponadto prosty i długi odcinek Powązkowskiej rozpoczynający się od ul. Waldorff zachęca do dużych prędkości. Wdrożenie ronda ma rozwiązać ten problem. Jednocześnie proponowane zmiany wprowadzą zakaz parkowania bezpośrednio przy przejściach dla pieszych. Obecnie zaparkowane pojazdy, w tym ciężarówki, utrudniają widoczność i stanowią poważne zagrożenie dla wszystkich użytkowników dróg, a w szczególności pieszych.

Aby poprawić bezpieczeństwo, inżynierowie drogowi planują wprowadzić kilka zmian. Jedna z tych zmian polega na przesunięciu przejść dla pieszych bliżej tarczy skrzyżowania i dostosowaniu położenia zjazdu do posesji położonej od strony ulicy. Dodatkowo generał Maczka będzie nadzorował przeniesienie słupa energetycznego, tak aby nie utrudniał on przejścia dla pieszych. Projekt zakłada także remont istniejącego azylu na jednym z przejść i montaż nowego w innym miejscu. Ponadto istniejące trasy piesze i rowerowe zostaną zmodernizowane, co obejmie budowę dwóch jednokierunkowych łączników w celu poprawy łączności.

Wciąż trwa faza projektowania ronda zlokalizowanego u zbiegu ulic Powązkowskiej i Obrońców Tobruku. Obecnie trwa ustalanie linii podziału nowych działek. Pieniądze na realizację tego projektu Rada Warszawy przyznała podczas sesji budżetowej w grudniu 2023 r. Planowane zmiany wpisują się w większą inicjatywę mającą na celu poprawę ogólnej infrastruktury na tym terenie. Obecnie Urząd Dzielnicy Bemowo jest w trakcie budowy dwóch dodatkowych rond na skrzyżowaniach ulic Obrońców Tobruku i Piastów Śląskich oraz Piastów Śląskich, Osmańczyka i Krasnodębskiego. W ubiegłym roku drogowcy gminni z sukcesem zakończyli budowę ronda u zbiegu ulic Kochanowskiego i Rudnickiego na Bielanach.

Nadeszła chwila na Ursynów

W planach ZDM na bieżący rok znalazł się wynik przetargu na budowę ronda na Ursynowie, a konkretnie u zbiegu ul. Płaskowickiej i Lanciego. Projekt obejmuje różne elementy, m.in. poszerzenie chodnika i ścieżki rowerowej od al. KEN do Lanci, przejeżdżając przez tunel Południowej Obwodnicy Warszawy. Dodatkowo przebudowane zostanie oświetlenie i chodniki po przeciwnej stronie ul. Płaskowickiej. Częścią planu jest także przebudowa zatoki autobusowej. Obecnie trwa proces zatwierdzania projektu stałej organizacji ruchu. Późniejsza realizacja może odbywać się w formule „projektuj i buduj” w zależności od dostępności środków z Wieloletniej Perspektywy Finansowej m.st. Warszawy.

Jaki jest powód naszej zdmdecyzji o budowie rond?

Wdrożenie rond w miejsce tradycyjnych skrzyżowań niesie ze sobą szereg korzyści. To innowacyjne rozwiązanie przede wszystkim skutecznie zarządza ruchem i zwiększa bezpieczeństwo. W przeciwieństwie do skrzyżowań z sygnalizacją świetlną, ronda nie wymagają całkowitego zatrzymania pojazdów; powodują jedynie zmniejszenie prędkości. W rezultacie znacznie poprawia się przepustowość i płynność ruchu. Szeroko zakrojone badania potwierdzają pogląd, że ronda również przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa jazdy. Piesi mogą odczuwać większe poczucie bezpieczeństwa w tych obszarach, ponieważ kierowcy są zmuszeni zmniejszyć prędkość. Ponadto brak pojazdów poruszających się w przeciwnych kierunkach eliminuje ryzyko czołowych zderzeń w obrębie ronda.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat w Warszawie powstało wiele rond. Tego typu ronda są zazwyczaj realizowane na ulicach podlegających Zarządowi Dróg Miejskich, albo podczas renowacji skrzyżowań przez prywatnych inwestorów, albo w ramach projektów innych organizacji, takich jak Zarząd Rozwoju Stolicy. W ostatnim czasie zauważalny jest wzrost liczby rond na mniejszych ulicach. Odpowiedzialność za budowę tych rond spoczywa na starostwach powiatowych.

Źródło: um.warszawa.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Śledź na bieżąco wiadomości Warszawa z ostatniej chwili.
Co dzień aktualne wiadomości Warszawa info, co się dzieje w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

Warszawa najlepsza wśród miast Europy Środkowo-Wschodniej (1)

Warszawa najlepsza wśród miast Europy Środkowo-Wschodniej

W tegorocznym rankingu Financial Times „European Cities & Regions of the Future” Warszawa znalazła się w czołówce...
warszawa czyste powietrze

W Warszawie powołano zespół do spraw klimatu

Warszawa postawiła sobie ambitne cele polityki klimatycznej, których celem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o 40% do...
376-urodziny-pragi

376 urodziny Pragi – program wydarzeń

Dla upamiętnienia 376. rocznicy Pragi prascy działacze społeczni zorganizowali szereg uroczystości. Należą do nich angażujące warsztaty, spokojne...
Warszawskie metro

Blisko miliard pasażerów podróżowało w 2023 roku pojazdami WTP

W 2023 roku z przewozów Warszawskiego Transportu Miejskiego, Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej skorzystało łącznie 956...
najlepsze pączki w Warszawie

Najlepsze pączki w Warszawie – TOP 5 w 2024...

Gdzie znaleźć najlepsze pączki w Warszawie? W karnawałowym menu znajdują się faworki, pączki, kluski serowe oraz tradycyjne...
spotkania seniorów warszawa bielany

Spotkania integracyjne dla seniorów na Bielanach

Po co ograniczać się do samotności, skoro można dołączyć do bielańskich seniorów i wspólnie miło spędzić poranek? Szukasz...
Skip to content