Co daje wyrok TSUE w sprawie frankowiczów?

Frankowicze są dzisiaj na ustach wielu osób. Nie ma się czemu dziwić. W końcu głośno jest o sprawach sądowych z bankami, które ich oszukały. Tak, jak się okazuje, banki nie zawsze wykazują się dobrymi intencjami lub też nie do końca są świadome tego, co będzie działo się na rynku. Co daje wyrok TSUE w sprawie frankowiczów? Wszystkie osoby posiadające kredyt we frankach powinny się tego dowiedzieć.

Zastrzeżenia klientów

Kredyt we frankach cieszył się dużą popularnością – w szczególności pod koniec lat 90. i w pierwszej dekadzie XXI wieku. Wtedy to frank szwajcarski miał stabilny kurs. Kredyt we frankach był korzystny ze względu na zdecydowanie niższe oprocentowanie oraz atrakcyjny i stabilny kurs franka szwajcarskiego. Dlaczego więc nie skorzystać z takiej propozycji? Dopiero po czasie wiele osób dowiedziało się, że nie zostali oni o wszystkim poinformowani. Wśród zastrzeżeń konsumentów wymienić można: wprowadzanie w błąd przez pracowników (chodziło m.in. o sposób rozliczania kredytu), stosowanie klauzul abuzywnych, złe szacowanie zdolności kredytowej kredytobiorców, brak informacji o ryzyku walutowym. Frankowicze mieli także żal o to, że nie otrzymali oni zabezpieczeń przed ryzykiem kursowym.

Sprawa w TSUE

Raty kredytowe zaczęły rosnąć, a ludzie nie mieli pieniędzy na to, aby je spłacać. W końcu doszło do tego, że jedna z par odważyła się podać bank do sądu. Według ich mniemania bank zastosował nieważne postanowienia umowne dotyczące przeliczania zadłużenia z polskich złotych na franka szwajcarskiego przy kredycie indeksowanym do waluty obcej. Sąd Okręgowy w Warszawie zadał pytanie prejudycjalne w tej sprawie do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jaka była ich odpowiedź? Zgodnie z wyrokiem TSUE bank zamieścił w umowie niezgodne z prawem Unii Europejskiej przepisy. Bank był zobowiązany więc do tego, aby takie umowy zmienić lub je w całości unieważnić. Jedna wygrana sprawa na tak wysokim szczeblu sprawiła, że pojawiło się światełko nadziei dla kolejnych klientów, którzy to poddawali weryfikacji swoje umowy. Dzięki wyrokowi TSUE sądy zdecydowanie częściej zaczęły trzymać stronę klientów.

Zmiany w umowach

Oprócz tego, że wyrok TSUE stał się nadzieją dla frankowiczów, to również zmieniły się także zasady przydzielania kredyt w walucie obcej – w szczególności, jeżeli chodzi o franka szwajcarskiego. Tak, nadal są takie osoby, które na takowe umowy się decydują. Jest ich zdecydowanie mniej niż kilkanaście lat temu, ale są takie osoby, którym korzystniej jest zaciągnąć takie zobowiązanie finansowe. Wśród zmian, jakie można wymienić, jeżeli podpisuje się umowę, wymienić można: szczegółowe informacje o rynku walutowym, w tym chociażby konieczność poinformowania o wzrastających cenach za poszczególne waluty; lepsze szacowanie zdolności kredytowej klientów; brak klauzul abuzywnych; prawidłowy sposób rozliczania kredytu; stosowanie zabezpieczeń w przypadku ryzyka kursowego. Teraz klienci są bardziej świadomi tego, co może się stać, jeżeli zdecydują się na taką umowę.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z kancelariafrankowicza.pl

Co się dzieje w Warszawie

10. Targi Zero Waste już 2 grudnia

W sobotę 2 grudnia w stolicy odbędą się już 10. coroczne Targi Zero Waste. To przełomowe wydarzenie...

Zderzenie tramwajów przy Dworcu Wileńskim

Na przystanku Dworzec Wileński tramwaj linii 3 jadący do Gocławka zderzył się z zatrzymującym się tramwajem linii...

Podpisano umowę na budowę parku linearnego na Ursynowie

Nowo wybudowany park przyniesie mieszkańcom Ursynowa dodatkowe korzyści już w roku 2026. Park ma być zlokalizowany bezpośrednio...
Skip to content