Budowa pawilonu dla starszych psów na Paluchu

Rozpoczęły się już prace związane z modernizacją części schroniska na Paluchu. Miejsce dla starszych psów wymagających szczególnej opieki. Nowy obiekt zostanie ukończony w maju 2023 roku. Inwestycję realizuje Stołeczny Zarząd Rozwoju Miast.

Nowy wielopoziomowy oddział geriatryczny będzie gotowy na przyjęcie ponad 70 bezdomnych psów i zostanie połączony z istniejącym w schronisku szpitalem dla psów. Starsze zwierzęta znajdą swoje miejsce w obiekcie i będą na nie czekały przestronne pomieszczenia, pozwalające na swobodne poruszanie się i dostęp do wybiegu. Suki ze szczeniętami i psy z problemami behawioralnymi będą mieszkać w osobnych pokojach. W budynku znajdą się również sale operacyjne weterynaryjne, sale wybudzeń, gabinety zabiegowe, pokoje opieki i łazienki.

Znajdą się tu place zabaw z kładkami, tunelami, kanapami, słupkami i innym sprzętem do zabaw na trawie i szkolenia psów. Nie zabraknie też drzew i schronień chroniących zwierzęta przed słońcem, a także basenu, w którym psy mogą się ochłodzić w upalne dni. Obiekt będzie częściowo oddzielony od parku zieloną ścianą.

Maksymalna ochrona zwierząt przed wpływem budowy

Harmonogramy i techniki pracy uwzględniają korzyści pobierane przez schronisko. Plan prac rozbiórkowych, które miały miejsce przed budową nowego pawilonu, zakładał jak największą ochronę zwierząt przed budową. Psy znajdujące się na terenie inwestycji zostały przeniesione do innych części obiektu, a wokół terenu budowane jest szczelne ogrodzenie z paneli. Główne elementy zburzonego starego oddziału geriatrycznego zostaną rozebrane. Podłogi wykonane z płyt betonowych nie są łamane, ale usuwane przez podnoszenie za pomocą koparki. Zmniejszy to hałas i kurz, które zwykle powstają podczas tego typu prac.

Nowy budynek geriatrii dla psów został zaprojektowany w systemie modułowym, który powstanie poprzez skręcenie ze sobą poszczególnych elementów. Technologia modułowa jest cicha i szybka – montaż trwa około 4 miesięcy. Następnie prace będą odbywały się głównie wewnątrz budynku.

Wykonawcą projektu jest Drozda Construction. Koszt inwestycji częściowej modernizacji schronu Paluch wyniósł 4,9 mln zł, w tym zaprojektowanie i wybudowanie nowego oddziału geriatrycznego psów oraz nowego budynku administracyjnego.

Budynek Schroniska z nowym patronem

Od ubiegłego tygodnia Schronisko na Paluchu ma również swojego patrona. Rada m.st. Warszawy zdecydowała podczas czwartkowej sesji, że zostanie nim polityk Jan Lityński, który zmarł tragicznie w 2021 r., próbując ratować swojego psa.

źródło: um.warszawa.pl


 

Śledź na bieżąco co się dzieje w Warszawie

Co się dzieje w Warszawie

10. Targi Zero Waste już 2 grudnia

W sobotę 2 grudnia w stolicy odbędą się już 10. coroczne Targi Zero Waste. To przełomowe wydarzenie...

Zderzenie tramwajów przy Dworcu Wileńskim

Na przystanku Dworzec Wileński tramwaj linii 3 jadący do Gocławka zderzył się z zatrzymującym się tramwajem linii...

Podpisano umowę na budowę parku linearnego na Ursynowie

Nowo wybudowany park przyniesie mieszkańcom Ursynowa dodatkowe korzyści już w roku 2026. Park ma być zlokalizowany bezpośrednio...
Skip to content