Blisko miliard pasażerów podróżowało w 2023 roku pojazdami WTP

W 2023 roku z przewozów Warszawskiego Transportu Miejskiego, Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej skorzystało łącznie 956 mln pasażerów. Ta znacząca liczba oznacza wzrost o 11 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Pasażerowie ci mogli wygodnie podróżować, korzystając z jednego biletu, który umożliwiał dostęp do wszystkich trzech systemów transportu.

W aglomeracji warszawskiej w zeszłym roku komunikacją miejską odbyto łącznie 955 796 344 przejazdów. Dotyczy to autobusów, tramwajów, metra i pociągów SKM, a także Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej, wszystkie objęte wspólną ofertą biletową.

W aglomeracji warszawskiej w zeszłym roku komunikacją miejską odbyto łącznie 955 796 344 przejazdów. Dotyczy to różnych rodzajów transportu, takich jak autobusy, tramwaje, metro i pociągi SKM, a także pociągi Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej, a wszystko to w ramach wspólnej oferty biletowej.

Coraz więcej pasażerów warszawskiego metra

W przypadku największej liczby pasażerów preferowanym wyborem był transport autobusowy – łącznie 452 220 927 osób skorzystało z tego środka transportu. Oznacza to wzrost o 12% w porównaniu do roku poprzedniego. Na drugim miejscu pod względem popularności wśród środków transportu publicznego w stolicy znalazły się tramwaje, które obsłużyły 248 903 710 pasażerów. Oznacza to niewielki wzrost o 1% w porównaniu z rokiem poprzednim.

W roku 2023 oszałamiająca liczba 199 974 995 osób zdecydowała się skorzystać z usług metra, co czyni go środkiem transportu, który odnotował najbardziej znaczący wzrost liczby pasażerów w porównaniu z rokiem poprzednim, z imponującym wzrostem o 24%. Oznacza to prawie 40 milionów dodatkowych pasażerów przewiezionych metrem. Jest to niewątpliwie niezaprzeczalny dowód na to, że oddane do użytku w połowie 2022 roku nowe odcinki metra (obejmujące pięć dodatkowych stacji na linii M2) skutecznie zachęciły do ​​korzystania z metra nowy napływ osób dojeżdżających do pracy.

W 2023 r. pociągami SKM przewiozło łącznie 15 161 244 pasażerów, co oznacza spadek o 15% w stosunku do roku poprzedniego. Spadek ten można przypisać szeroko zakrojonym remontom i przebudowom kolei, które doprowadziły do ​​częstych zamknięć ruchu i skracania tras SKM. W związku z tym zauważalny jest spadek liczby pasażerów korzystających z usług SKM. Pozytywem jednak jest fakt, że oferta Wspólnego Biletu ZTM-KM-WKD odnotowała znaczny wzrost liczby pasażerów. Pociągi Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej odnotowały łącznie 39 535 468 przejazdów, co oznacza wzrost o 14% w porównaniu do roku poprzedniego.

W zeszłym roku autobusy ozdobione logo WTP pokonały zawrotną odległość ponad 117 milionów wozokilometrów, mierząc pracę eksploatacyjną każdego autobusu na dystansie 1 kilometra. Tramwaje przekroczyły natomiast granicę 50 mln wozokilometrów, a warszawskie pociągi, a konkretnie metro, również niemal osiągnęły granicę 50 mln. Ponadto pociągi SKM wniosły do ​​całej sieci transportowej ponad 18 milionów wozokilometrów.

Warszawskie metro centrum
Warszawskie metro centrum

Rok 2023 przyniósł znaczący wzrost sprzedaży biletów w stolicy

Rok 2023 przyniósł znaczący wzrost sprzedaży biletów w stolicy – ​​łącznie sprzedano 113 177 023 biletów, co oznacza imponujący wzrost o ponad 11% w porównaniu z rokiem poprzednim, 2022. Podobnie jak w 2022 r., pasażerowie wykazali silną preferencję czasową biletów, szczególnie 20-minutowych, których zakupiono oszałamiającą liczbę 59 356 961, co oznacza wzrost o prawie 10% w porównaniu z rokiem poprzednim. Dodatkowo, zauważalny jest 12% wzrost sprzedaży biletów jednorazowych na 75 i 90 minut, z 41 265 360 w 2022 r. do 46 539 091 w 2023 r. Popyt na bilety długoterminowe, takie jak 30-minutowe i 90-dniowych, również stale rosły, odnotowując godny pochwały wzrost o 9% w porównaniu z rokiem poprzednim, przy czym pasażerowie kupili łącznie 4 810 374 takich biletów.

Oferta „Warszawa+” obowiązywała przez kolejny rok, czyli 2023 rok. Dzięki współpracy stolicy z sąsiadującymi gminami mieszkańcy tych obszarów mogą korzystać z ulgowych biletów WTP. Władze lokalne biorą na siebie odpowiedzialność za pokrycie rozbieżności w cenach biletów.

W roku poprzednim wykorzystanie biletów metropolitalnych zaobserwowano w 26 gminach, co dało łączną sprzedaż 331 196 biletów, co stanowi kwotę 46 974 677 zł. Oznacza to 12% wzrost sprzedaży biletów w porównaniu z rokiem poprzednim, który wyniósł 289 930 biletów. Co istotne, doszło do przesunięcia na czołowych miejscach, gdyż najwięcej biletów zakupili mieszkańcy Piaseczna – 49 542, co przebiło dotychczasowy rekord Legionowa, który w 2022 r. wynosił 48 708 biletów. Zmianę tę można wiązać z wprowadzeniem do Piaseczna linii SKM S4 i S40. . Wołomin zapewnił sobie trzecie miejsce z 42 637 sprzedanymi biletami.

Źródło: um.warszawa.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Warszawa info co dzień aktualne wiadomości Warszawa z ostatniej chwili.
Śledź na bieżąco co się dzieje w Warszawie, aktywna Warszawa, Warszawa atrakcje dla dzieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

zajęcia jogi aktywna warszawa

Bezpłatne zajęcia jogi dla mieszkańców Bemowa

📅 Data: poniedziałek, 3 czerwca 2024 ⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00 📌 Miejsce: Warszawa - Bemowo, Osiedle Przyjaźń Zapraszamy na zajęcia...
Dworzec Zachodni Warszawa

Prace na stacji Warszawa Zachodnia – zmiany w kursowaniu...

Rozpoczyna się kolejny etap remontu i modernizacji stacji Warszawa Zachodnia oraz otaczających ją linii kolejowych, co wiąże...
atrakcje dla dzieci warszawa

Dzień dziecka w Warszawie – pikniki, warsztaty, koncerty i...

Dzieci w Warszawie mogą spodziewać się wielu ciekawych zajęć podczas tegorocznego Dnia Dziecka. Pikniki, warsztaty, koncerty i...
procesje warszawa

Boże Ciało – procesje przejdą przez stolicę

30 maja obchodzimy Boże Ciało w związku z tym w różnych częściach miasta odbędą się procesje. Procesja Bożego...
budowa II linii metra na Bemowie

Postęp prac na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie

Pełną parą idą przygotowania do rozpoczęcia budowy tunelu na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie. W wyspecjalizowanym...
basen odkryty warszawa

Już 29 maja Aktywna Warszawa otwiera dwa baseny odkryte

Już od 29 maja zostaną otwarte dwa baseny odkryte w Warszawie - w Centrum Inflancka i Parku...