Air Force One z prezydentem USA Joe Bidenem na pokładzie ląduje w piątek na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Air Force One z prezydentem USA Joe Bidenem na pokładzie ląduje w piątek na Lotnisku Chopina w Warszawie. Samolot jest luksusową latającą fortecą wyposażoną w szereg udogodnień.

Wizyta Joe Bidena to spore trudności, zwłaszcza dla warszawiaków w okolicach Lotniska Chopina, zwłaszcza przy ulicy Żwirki i Wigury. W sobotę ruch zostanie zawieszony na Al. Jerozolimskich, Krakowskim Przedmieściu, Nowy Świat oraz w Al. Ujazdowskich i na skrzyżowaniu ulic. Możliwe są również zmiany ruchu na Wiśle. Wieczorem, gdy kolumna prezydenta USA będzie wjeżdżać na lotnisko, Żwirki i Wigury znów będą zamknięte dla ruchu.

Policja radzi zaplanować trasę w piątek po południu i sobotę, tak aby ominąć centrum Warszawy. Kierowcy proszeni są o przestrzeganie poleceń policji, służby bezpieczeństwa państwowego i straży miejskiej. Podczas pobytu prezydenta USA w Warszawie władze mogą zablokować ruch niemal na każdej ulicy.

Prezydent USA ma wylądować w Rzeszowie o 14:15. Na. O 14:55 planowana jest odprawa w sprawie pomocy ukraińskim uchodźcom, a o 15:50 spotkanie z żołnierzami. O 17:45 z Rzeszowa wyjedzie amerykański lider. Przylot do Warszawy zaplanowany jest na 18:40.

W sobotę Joe Biden ponownie spotka się z Andrzejem Dudą. O godzinie 17.00 na Zamku Królewskim w Warszawie przemówienie wygłosi Prezydent USA.

Air Force One – wyposażenie

Smolot Air Force One jest wyposażony w tajne systemy bezpieczeństwa i obrony, w tym środki ochrony elektroniki pokładowej przed impulsem elektromagnetycznym wybuchu jądrowego. Na górnym poziomie znajduje się centrum telekomunikacyjne, a na dolnym znajduje się ładownia z niezależnym systemem obsługi bagażu. Na środkowym poziomie znajdują się pomieszczenia dla 70 pasażerów, oprócz 26-osobowej załogi. Pomieszczenia te obejmują miejsca siedzące i miejsca pracy dla przedstawicieli mediów, pracowników ochrony i innego personelu; połączona sala konferencyjno-jadalna, apteka pokładowa i sprzęt ratownictwa medycznego oraz dwie kuchnie.  Apartament prezydencki, położony w cichej części dziobowej samolotu, zawiera biuro, sypialnię i toaletę.

Wyposażenie samolotu:

  • Sala konferencyjna/jadalnia
  • Kwatera dla prezydenta i pierwszej damy
  • Powierzchnia biurowa dla starszych pracowników
  • Kolejne biuro, które w razie potrzeby zamienia się w placówkę medyczną
  • Miejsca pracy i odpoczynku dla sztabu prezydenta, przedstawicieli mediów i załóg Sił Powietrznych
  • Dwie kuchnie, które mogą zapewnić 100 posiłków na jednym posiedzeniu
  • Radiotelefony wieloczęstotliwościowe do komunikacji powietrze-powietrze, powietrze-ziemia i satelitarne


Śledź na bieżąco co dzieje się w Warszawie

Co się dzieje w Warszawie

10. Targi Zero Waste już 2 grudnia

W sobotę 2 grudnia w stolicy odbędą się już 10. coroczne Targi Zero Waste. To przełomowe wydarzenie...

Zderzenie tramwajów przy Dworcu Wileńskim

Na przystanku Dworzec Wileński tramwaj linii 3 jadący do Gocławka zderzył się z zatrzymującym się tramwajem linii...

Podpisano umowę na budowę parku linearnego na Ursynowie

Nowo wybudowany park przyniesie mieszkańcom Ursynowa dodatkowe korzyści już w roku 2026. Park ma być zlokalizowany bezpośrednio...
Skip to content