Muzeum Narodowe w Warszawie

Znajdujące się w ogromnym i zdecydowanie dziwacznym międzywojennym budynku Muzeum Narodowe w Warszawie jest obowiązkowe dla każdego, kto odwiedza miasto. Pochodząca z 1862 r. i działająca pod obecną nazwą od 1916 r., obejmuje szeroką gamę dzieł sztuki, artefaktów i antyków ponad 6 stałych ekspozycji podzielonych według epoki – od świata starożytnego do XIX wieku (obecnie trwa Galeria Sztuki XX i XXI wieku przygotowane), plus tymczasowe eksponaty do rozruchu. Zwiedzający zobaczą jedne z najcenniejszych dzieł w kraju, w tym XV-wiecznych mistrzów holenderskich i Botticellego, a także mistrzów polskich, takich jak Chełmoński, Matejko i Wyspiański. Jest też Galeria Wzornictwa Polskiego i Galeria Profesora Kazimierza Michałowskiego Faras – ta ostatnia posiada rzadki eksponat średniowiecznej sztuki nubijskiej z doliny Nilu.

Muzeum Narodowe w Warszawie – historia

Mieszczące się w specjalnie wybudowanym modernistycznym gmachu zaprojektowanym przez Tadeusza Tolwińskiego i wzniesionym w latach 1927-1938, Muzeum Narodowe w Warszawie swoje początki sięga roku 1862, kiedy ustawa o oświacie publicznej w Królestwie Polskim utworzyła w Warszawie Muzeum Sztuk Pięknych. W 1916 r. przekształcone w Muzeum Narodowe, zostało oficjalnie otwarte na obecnym terenie w 1938 r. Jednak już rok później zostało zamknięte dla zwiedzających przez władze okupacyjne, po poważnych zniszczeniach odniesionych podczas bombardowań w 1939 r. W czasie wojny prof. Stanisław Lorenz, dyrektor muzeum od 1935 r., wraz z grupą pracowników prowadzili tajną operację zabezpieczenia przywiezionych do muzeum dzieł sztuki oraz innych zbiorów publicznych i prywatnych. Po kapitulacji Powstania Warszawskiego w 1944 r. profesor Lorenz pokierował bezprecedensową akcję ratowania eksponatów pozostawionych w opustoszałej i zrujnowanej Warszawie, ewakuując wiele cennych dzieł sztuki i ratując gmach muzeum przed wysadzeniem. Muzeum Narodowe było jedną z pierwszych instytucji publicznych w Warszawie, które powstały po II wojnie światowej. W maju 1945 roku została zorganizowana pierwsza wystawa zatytułowana Warszawa Oskarża.

Muzeum Narodowe w Warszawie budynek
Muzeum Narodowe w Warszawie budynek

Muzeum Narodowe w Warszawie – dzieła sztuki

Zbiory muzeum pochodziły z kolekcji obrazów i rysunków zaprezentowanej przez Bibliotekę Rządową i Szkołę Sztuk Pięknych w 1864 r., a także z rzeźb i odlewów gipsowych ze zbiorów króla Stanisława Augusta i Towarzystwa Przyjaciół Warszawskich nauki. Z biegiem czasu zbiory rozrosły się dzięki zakupom i darom, a obecnie muzeum może pochwalić się arcydziełami malarstwa polskiego i obcego, rzeźby, sztuki zdobniczej i numizmatyki z czasów starożytnych i nowożytnych, zachowanymi w wyznaczonych oddziałach i galeriach.

Galeria Sztuki Starożytnej jest największą tego typu w Polsce. Sztukę egipską reprezentują eksponaty z polskich i francuskich wykopalisk w Edfu i Deir el Medina, w tym zwłaszcza stele z Edfu z II okresu przejściowego oraz złoża Luwru, w których znajdują się posągi Sahmeta i Amona. W muzeum znajduje się także kolekcja pieczęci mezopotamskich oraz największa w Europie Wschodniej kolekcja waz greckich, w tym słynne wazony, które Czartoryscy przechowywali w swojej gołuchowskiej rezydencji: waza z VI wieku z najstarszym wizerunkiem poetki Safony, oraz amfora ozdobiona przez malarza Eutymidesa. Starożytną Grecję i Rzym reprezentuje także zespół greckich terakot i naczyń cypryjskich, natomiast na starożytnym Wschodzie trzy niezwykle interesujące płaskorzeźby asyryjskie i wyroby z brązu lurystańskiego.

Galeria Faras im. prof. Kazimierza Michałowskiego może poszczycić się zbiorem eksponatów przywiezionych z Sudanu przez polską misję archeologiczną, która w latach 1960-1964 brała udział w międzynarodowej akcji ratowania nubijskich artefaktów UNESCO. w Sudanie jest jedyny na świecie, jedyny inny przechowywany w Chartumie. Malowidła te przedstawiają postacie boskie i świętych oraz nubijskich duchownych i świeckich dostojników. Wystawione są również detale architektoniczne katedry, inskrypcje, grupa naczyń glinianych z Faras i Starej Dongoli oraz kolekcja tkanin i krzyży z Etiopii i Karpat.

Galeria Sztuki Średniowiecznej przechowuje eksponaty gotyckie ze wszystkich historycznych regionów Polski. Na szczególną uwagę zasługują: Koronacja Mariacka oraz poliptyk z grudziądzkiej kaplicy zamkowej, datowany na ca. 1390; Lubiąż Pieta (ok. 1370); poliptyk św. Barbary z Wrocławia (ok. 1447); rzeźba Pięknej Madonny z Wrocławia (1410); słynny obraz PiÉty z Tubadzin (1450); Ołtarz Św. Dziewic z Nysy (po 1510); oraz renesansowy tryptyk Legenda o św. Stanisławie (1515).

Muzeum Narodowe w Warszawie wystawa
Muzeum Narodowe w Warszawie wystawa

Galeria Malarstwa Polskiego, szczególnie silna w sztuce dziewiętnastowiecznej, prezentuje zmiany stylistyczne, jakie zaszło w malarstwie polskim od XVI wieku do I wojny światowej. Znajdują się tam obrazy anonimowe datowane na okres od XVI do pierwszej połowy XVIII wieku, o charakterze formalnym. portrety z dawnych galerii rodzinnych przodków, grupa sarmackich wizerunków trumiennych oraz portrety członków dworu Wazów. Sceny batalistyczne obejmują unikalny obraz Bitwa pod Orszą z XVI wieku. Epokę Oświecenia reprezentują dzieła powstałe pod patronatem króla Stanisława Augusta i arystokracji, takie jak portrety króla i wybitnych osobistości dworskich autorstwa Baciarellego i Lampiego, obrazy dekoracyjne Norblina czy pejzaże miejskie Bernarda Bellotta zwanego Canaletto. W malarstwie klasycystycznym znajduje się szereg dzieł Antoniego Brodowskiego, a także szereg miniatur z przełomu XVIII i XIX wieku. Romantyczne obrazy to portrety i sceny batalistyczne Piotra Michałowskiego, prace January Suchodolskiego, sceny historyczne i rodzajowe Artura Grottgera, płótna Józefa Simmlera ze słynną Śmiercią Barbary Radziwiłłówny, portrety Henryka Rodakowskiego. Malarstwo realistyczne reprezentują pejzaże miejskie i wnętrza Marcina Zaleskiego, sceny rodzajowe Franciszka Kostrzewskiego oraz prace Józefa Szermentowskiego, zakorzenionego w tradycji malarstwa francuskiego. W malarstwie historycznym szczególnie cenione są monumentalne płótna Jana Matejki z jego Bitwą pod Grunwaldem oraz prace Wojciecha Gersona. Koło monachijskie reprezentują prace Józefa Brandta, Maksymiliana Gierymskiego, Adama Chmielowskiego, Juliana Falata, Józefa Chełmońskiego i Aleksandra Gierymskiego. Znajdują się tam obrazy impresjonistyczne i symboliczne Władysława Podkowińskiego, Józefa Pankiewicza i Leona Wyczółkowskiego. Na twórczość Młodej Polski składają się secesyjne projekty witraży Józefa Mehoffera, zwłaszcza jego Dziwny ogród, impresjonistyczne i symboliczne pejzaże Jana Stanisławskiego, obrazy Władysława Ślewińskiego, jedynego w Polsce przedstawiciela francuskiej szkoły Pont-Aven oraz kolekcja symbolicznych obrazów Jacka Malczewskiego. W malarstwie przełomu XIX i XX wieku znajdują się dzieła Stanisława Wyspiańskiego, Olgi Boznańskiej i Witolda Wojtkiewicza, wybitnych artystów, którzy wymykają się jednoznacznym definicjom.

Galeria Sztuki Polskiej XX wieku obejmuje prace powstałe od początku XX wieku do 1949 roku i reprezentuje wszystkie kluczowe kierunki i nurty sztuki tego okresu. Formistów reprezentują prace Andrzeja i Zbigniewa Pronaszków, T. Niesiołowskiego, R. K. Witkowskiego, S. I. Witkiewicza, L. Chwistka i T. Czyżewskiego. Do awangardy międzywojennej (abstrakcja geometryczna i konstruktywizm) należą m.in. K. Kobro, W. Strzemiński, H. Berlewi, H. Stazewski i M. Szczuka, zaś kapistów reprezentują J. Cybis, J. Czapski, A. Nacht-Samborski, P. Potworowski i Z. Waliszewski. Znajdują się tam surrealistyczne prace lwowskiej grupy „artes”, m.in. M. Włodarskiego i J. Janischa, a także obrazy artystów wileńskich i warszawskich: L. Slendzińskiego, T. Pruszkowskiego, B. Cybisa , J. Gotard i B. Linke, którzy czerpią z różnych tradycji ruchów figuratywnych. Grupę Krakowską i jej powojennych kontynuatorów reprezentują prace T. Brzozowskiego, T. Kantora, J. Nowosielskiego, M. Jaremy i J. Sterna. Istnieje szereg obrazów Polaków działających we Francji i związanych z École de Paris, takich jak M. Kisling, E. Zak, R. Kramsztyk, T. Lempicka i Z. Menkes oraz indywidualistów, takich jak T. Makowski, H. Kuna, J. Szczepkowski, Z. Stryjeńska i S. Szukalski.

Muzeum Narodowe w Warszawie galeria
Muzeum Narodowe w Warszawie galeria

Dział Grafiki i Rysunku Polskiego posiada zbiory dzieł od XVI do początku XX wieku, w tym zbiory portretów królewskich R. de Hooghe, E. Sadelera, W. Hondiusa, J. Falcka i innych, portretów polskich osobistości, zwłaszcza M. Fajansa i JP Piwarskiego, polskich pejzaży miejskich oraz licznych rysunków JP Norblina, M. Płońskiego, D. Chodowieckiego, S. Czechowicza, JB Plerscha, A. Orłowskiego, Z. Fogla, M. Bacciarellego, B. Bellotto-Canaletto, W. Wojtkiewicz i S. Wyspiański. Znajduje się tu zbiór albumów i szkicowników W. Gersona, J. Malczewskiego i P. Michałowskiego, obszerna kolekcja akwareli P. Michałowskiego, J. Kossaka, J. Falata, A. Kędzierskiego, S. Masłowskiego i S. Noakowskiego oraz zespół projektów architektonicznych i rysunków z XVI-XX wieku. W Dziale Grafiki i Rysunku Polskiego XX wieku przechowywane są również prace W. Strzemińskiego, S. I. Witkiewicza, B. W. Linkego, K. Hillera, F. Themersona i H. Stazewskiego.

Druki i rysunki obce reprezentuje zbiór rysunków następujących proweniencji: niemieckiej (A. Durer), niderlandzkiej (P. Brueghel Starszy), flamandzkiej (PP Rubens), holenderskiej (Rembrandt), francuskiej (F. Boucher, P. Cezanne, H. Matisse), włoskim (Piranesi) i hiszpańskim (Goya). Są też prace artystów współczesnych, zwłaszcza A. Archipenki, M. Chagalla, P. Klee, F. Legera, J. Miro, A. Modiglianiego i P. Picassa.

Galeria Polskiej Sztuki Zdobniczej przechowuje szczególnie cenne eksponaty z okresu od XVI do początku XX wieku. Oprócz artefaktów wykonanych przez złotników gdańskich, warszawskich i innych, na wystawie prezentowane są hafty, gobeliny, chusty i inne części garderoby, a także XVIII-wieczne szkło z dzieł Naliboków, Urzecza i Lubaczowa, fajans z manufaktury Belvedere, porcelana wykonane w Korcu i Baranówce, ceramika ozdobna z przełomu XIX i XX wieku, zegary i meble, w tym stół platerowany z 1840 roku autorstwa Frageta.

Srebrna Sala Leopolda Kronenberga, stworzona dla upamiętnienia wybitnego ekonomisty i polityka, zawiera srebrną zastawę stołową wykonaną przez najlepszych warszawskich rzemieślników, m.in. Karola Malcza, Ludwika I i Ludwika II Nasta, Karola Lilpopa, Jana Macieja Schwartza, Tomasza Klimaszewskiego, Emila Radtke oraz Józefa Frageta. Znajdują się tam również wyroby srebrne z innych ośrodków wyrobnictwa srebra w obecnych i przedwojennych granicach Polski, m.in. z Krakowa, Kielc, Lublina, Wilna, Grodna i Kalisza, a także z mniej znanych warsztatów łomżyńskich, chęcińskich i kaliskich. inne miasta. Na wystawie znajdują się również judaiki.

Galeria Europejskiej Sztuki Zdobniczej prezentuje eksponaty od średniowiecza do XIX wieku, w tym okazy średniowiecznych emalii limuzynowych, włoskiej majoliki, kamionki nadreńskiej, XVI-wiecznej emalii malarskiej, przedmiotów wykonanych przez niemieckich złotników z Augsburga i Norymbergi, zegary siedemnastowieczne i osiemnastowieczne, porcelana z najważniejszych i twórczych manufaktur, zwłaszcza z Miśni, Berlina, Wiednia i Sevres, a także szkła czeskiego, śląskiego, drezdeńskiego i poczdamskiego, a także meble.

Muzeum Narodowe w Warszawie gromadzi także sztukę Azji, posiada bogate kolekcje porcelany chińskiej: błękitnej i białej dynastii Yuing, Ming i Qung, drzeworytów japońskich od XVII do XIX wieku oraz sztuk zdobniczych, tekstyliów z Bliskiego Wschodu , rękopisy muzułmańskie i hinduistyczne oraz hinduskie i lamaistyczne eksponaty z brązu pochodzące od XIX wieku.

W zasobach nowoczesnego wzornictwa znajduje się unikatowa kolekcja sztuki użytkowej z lat 40., m.in. szkło i meble J. Kurzatkowskiego, tkaniny S. i A. Milwiczów, K. Szczepanowskiej i W. Strzemińskiego, ceramika A. Kenara i jego uczniów , biżuterię H. Grunwalda i Zaremskich oraz wyroby z wikliny W. Wolkowskiego.

W Sali Numizmatycznej znajdują się największe w Polsce i najbardziej reprezentatywne zbiory greckich monet elektronowych, greckich monet wybrzeży Morza Czarnego, monet rzymskich z okresu wczesnej republiki, monet z okresu dynastii Piastów, a także monet z czasów współczesnych.

Zachowana przez Muzeum dokumentacja ikonograficzna dotyczy kultury polskiej i obcej. Atuty kolekcji to XIV-wieczny pergamin Libri Prophetarum, papiery nobilitacyjne Jana Januszowskiego i Marcella Baciarelli z odpowiednio z lat 1588 i 1771 oraz listy S. Wyspiańskiego w latach 1890-1866, fotografie K. Beyera (1818-77). i J. Bułhaka (1876-1950).

Podsumowując, jest to najbardziej wszechstronne muzeum sztuki w kraju warte zobaczenia.

Więcej informacji na oficjalnej stronie: http://www.mnw.art.pl/

Adres: al. Jerozolimskie 3, 00-495 Warszawa


 

Jeśli planujesz weekend w Warszawie polecamy odwiedzić również Teatr Wielki w Warszawie oraz Zamek Królewski w Warszawie. Przyjeżdżając do stolicy warto zobaczyć co aktualnie dzieje się w Warszawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

Startups _ Warsaw

Web Summit – Warszawa zaprezentowała się w Lizbonie

Web Summit, najważniejsza konferencja technologiczna na świecie, odbyła się w Lizbonie w dniach 11-14 listopada, gromadząc ponad...
Park kieszonkowy przy ul. Zamoyskiego

Nowe parki kieszonkowe i skwery w Warszawie

W stolicy realizowanych jest kilka mniejszych zielonych inwestycji, a w niektórych miejscach efekty są już widoczne. Zielony Skwer...
TY I JA. LAJFSTAJLOWY MAGAZYN Z PEERELU (1)

Wystawa: “TY I JA. LAJFSTAJLOWY MAGAZYN Z PEERELU”

Data rozpoczęcia: 27 września 2024 ⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00 Data zakończenia: 16 marca 2025 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Dom Spotkań z...
Warszawski Jarmark Bożonarodzeniowy

Jarmark Bożonarodzeniowy Warszawa 2024

Jarmark Bożonarodzeniowy w Warszawie na Starówce to obowiązkowy punkt zwiedzania stolicy w grudniu. Pierwsze stoiska już wkrótce...
AMP,Autobus-elektryczny-Solaris-linii-158-w-Warszawie

Miejskie Zakłady Autobusowe otrzymały dofinansowanie zakupu 80 autobusów elektrycznych

Miejskie Zakłady Autobusowe otrzymały dofinansowanie zakupu 80 autobusów elektrycznych. Umowa z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska przewiduje wsparcie...
święto niepodległości

Warszawa uczciła Święto Niepodległości

Wieczorny występ na Cytadeli zakończył obchody 106. rocznicy niepodległości Polski. 11 listopada odbył się również Bieg Niepodległości,...
strony internetowe
pożyczki dla firm
agregaty prądotwórcze diesel
remonty łódź