5 rzeczy o Bitcoinie, o których nie mieliście pojęcia

Bitcoin. Pierwsza i najbardziej znana kryptowaluta. To od niego wszystko się zaczęło. Rekordowe ceny, stracone fortuny, zmiany w systemach finansowych, wyższe ceny kart graficznych. Co tak naprawdę wiemy na temat Bitcoina?

5 ciekawostek na temat Bitcoina.

W 2009 roku nikt nie spodziewał się, że wart parę centów, Bitcoin przekroczy wartość 40 tys. dolarów amerykańskich. Tak się jednak stało, a w roku 2022 o Bitcoinie słyszał prawie każdy. Niezależnie od tego czy jest on pieniądzem przyszłości, czy bańką spekulacyjną, to warto wiedzieć, czym jest ta kryptowaluta. Poniżej znajduję się pięć mało znanych faktów na temat Bitcoina, które rzucają trochę światła na to jak to wszystko działa.

  • Tożsamość twórcy Bitcoina.
  • Bitcoin ma swoje dedykowane bankomaty.
  • Ilość Bitcoinów jest ściśle ograniczona.
  • Utraconych BItcoinów nie da się odzyskać.
  • Bitcoin nie jest ekologiczną walutą.

1.Tożsamość twórcy Bitcoina.

Największą tajemnicą związaną z Bitcoinem nie jest jego kod, ani nawet to, w jaki sposób waluta powstała. Największą zagadką jest tożsamość twórcy Bitcoina. Przedstawia się jako Satoshi Nakamoto, ale brak informacji, kto może się ukrywać pod tym nazwiskiem. Nie wiadomo czy jest to pojedyncza osoba, czy grupa osób. Stopień skomplikowania i sama ilość kodu Bitcoina sugerują, że najprawdopodobniej powstał on dzięki połączonym siłom zespołu ekspertów. Istnieje wiele osób podejrzewanych o stworzenie Bitcoina. Jedną z nich jest Craig Steven Wright, który twierdzi, że to on jest odpowiedzialny za stworzenie zespołu Bitcoina. Natomiast miliarder Elon Musk utrzymuję, że Nakamoto, to tak naprawdę Nick Szabo, który zajmował się technologia podobną do kryptowalut, jeszcze przed Bitcoinem, a obecnie jest jednym z ekspertów w tej dziedzinie. Jednoznacznej i w pełni potwierdzonej informacji na temat tożsamości twórcy lub twórców Bitcona wciąż brak.

2. Bitcoin ma swoje dedykowane bankomaty.

Niewiele osób wie, ale istnieją specjalne dedykowane bitcoinowe bankomaty. Działają na podobnej zasadzie, jak klasyczne bankomaty, ale zamiast wypłacenia kryptowaluty, wypłaca się gotówkę. Istnieje też możliwość wpłaty pieniędzy. Najwięcej tego typu urządzeń znajduje się w USA, później w Kanadzie, ale niewiele mniej jest ich również w Wielkiej Brytani. Szacuje się, że urządzenia będą coraz popularniejsze i w ciągu paru lat pojawią się w wielu innych krajach.

3. Ilość Bitcoinów jest ściśle ograniczona.

„Wydobycie” Bitcoinów nie jest procesem nieskończonym. Twórcy kryptowaluty odgórnie narzucili limit istniejących Bitcoinów. Wynosi on 21 milionów. Obecnie powstało około 16 milionów, a szacunkowa data zakończenia produkcji Bitcoinów to okolice 2100 roku. Po osiągnięciu limitu, dalsze wydobycie nie będzie możliwe i jest to nieodwracalne, bowiem stanowi jeden z podstawowych elementów kodu Bitcoina.

4. Utraconych Bitcoinów nie da się odzyskać.

Bitcoiny przechowywane są w portfelach kryptowalutowych. Jest wiele rodzajów takich portfeli, a niektóre z nich są fizycznymi nośnikami, które wymagają konkretnej autoryzacji w celu odblokowania. W przypadku, gdy takie nośniki albo hasła zostaną utracone, to niemożliwym staje się odzyskanie kryptowaluty. Szacuje się, że obecnie ponad 25% wyprodukowanych Bitcoinów zostało bezpowrotnie utraconych. W wielu przypadkach jest to związane z niską wartością początkową kryptowaluty, przez co wiele osób po prostu nie przywiązywało wagi do posiadanych Bitcoinów i wraz z upływem czasu, osoby te straciły możliwość uzyskania dostępu do swojej fortuny.

5. Bitcoin nie jest ekologiczną walutą.

Cyfrowa waluta, która nie wykorzystuje papieru, nie zajmuje miejsca i nie ma fizycznej formy. Brzmi jak marzenie ekologów, ale rzeczywistość jest jednak inna. Zarówno „wydobycie”, jak i utrzymanie sieci Bitcoina zużywa ogromne ilości energii, tym samym przyczyniając się do zwiększenie zanieczyszczenia planety. Ponadto, samo wydobycie jest sporym obciążeniem dla wykorzystywanego sprzętu, co sprawia, że zużywa się on dużo szybciej. Skoro jednak ilość Bitcoinów jest ograniczona, to po zakończeniu produkcji, również  negatywny wpływ na środowisko ulegnie zmniejszeniu.

Opracowanie: Odkryj Bitcoin – bezpłatne poradniki o Bitcoinie i kryptowalutach dla początkujących

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

W sobotę, 11 maja, na PGE Narodowym będą rywalizowali...

Przygotuj się na weekend pełen sportowych emocji! Już w najbliższą sobotę, 11 maja, na kultowym Stadionie PGE...
park Pole Mokotowskie

Piknikowy weekend w stolicy

W najbliższy weekend warszawiaków czeka nie jeden, a dwa pikniki rodzinne oraz inauguracyjna w roku akcja wymiany...
sinfonia-varsovia-warszawa (1)

Między 13 maja a 9 czerwca muzycy Sinfonii Varsovii...

Od 13 maja do 9 czerwca utalentowani muzycy Sinfonii Varsovii udają się w fascynującą podróż po Warszawie...

Miejskie wsparcie dla posiadaczy zwierząt

Przez najbliższe dwa lata miasto Warszawa będzie realizować nową inicjatywę, której celem będzie sterylizacja i wszczepianie chipów...
majówka w warszawie - wydarzenia

Weekend majowy w Warszawie – uroczystości, koncerty, imprezy

Zbliża się długi weekend majowy. W najbliższych dniach w stolicy odbędą się liczne uroczystości, zgromadzenia i przemarsze,...
Majówka w Warszawie - atrakcje na długi weekend

Majówka w Warszawie – atrakcje na długi weekend

Podczas przedłużonego weekendu majowego na mieszkańców Warszawy czeka szereg emocjonujących wydarzeń i atrakcji, takich jak porywające widowisko...