3 sposoby na obniżenie kosztów ogrzewania domu

Strona głównaBLOGDOM I OGRÓD3 sposoby na obniżenie kosztów ogrzewania domu

3 sposoby na obniżenie kosztów ogrzewania domu

- Reklama -spot_img

O cięciu kosztów ogrzewania domu napisano setki stron. Tak naprawdę jednak wszystkie porady zamykają się w trzech hasłach, które omówimy w poniższym tekście.

Sposób 1: Izolacja

Gdy na potrzeby tego artykułu zapytaliśmy w firmie Samurio (samurio.pl) o koszty elektrycznego ogrzewania podłogowego i motywacje klientów, dowiedzieliśmy się, że wielu klientów mylnie rozumie temat oszczędzania na ogrzewaniu. Okazuje się, że większość osób bierze pod uwagę tylko cenę prądu – montażu, eksploatacji czy paliwa. Nikt nie zastanawia się natomiast nad tym, jaki wpływ ma na nie izolacja cieplna budynku, a przecież to od niej będzie zależała opłacalność poszczególnych rozwiązań. Dlatego warto przede wszystkim zastanowić się, którędy z domu ucieka ciepło. Za kilkaset złotych można sprawdzić to kamerą termowizyjną. Rozwiązań jest wiele – od położenia poduszki-wałka na parapecie okna, którym ucieka ciepło, po docieplenie domu i wymianę drzwi. Dobra izolacja może sprawić, że koszty ogrzewania zmniejszą się kilkukrotnie. Budowanie domu pasywnego to cała sztuka, która nie zaczyna się w momencie wyboru odnawialnych źródeł energii, lecz na etapie izolacji domu.

Sposób 2: Zmiana nawyków

Druga kategoria to oczywiście zmiana nawyków i drobne korekty w codziennych czynnościach czy wyposażeniu mieszkania. To mogą być:

  • montaż ogrzewania podłogowego i wydzielenie stref grzewczych, w których temperatura jest niższa
  • wyłączanie ogrzewania pod nieobecność, nocą itp.
  • zamykanie drzwi i okien
  • grube dywany i zasłony w mieszkaniu
  • stopniowe obniżenie temperatury w mieszkaniu (np. z 23 do 20 stopni).

To tylko garść pomysłów z dziesiątek, które można w tym miejscu przytoczyć.

Sposób 3: Źródło i technika ogrzewania

Jednak najskuteczniejszym sposobem na obniżenie kosztów ogrzewania domu jest oczywiście świadomy wybór odpowiedniego źródła ogrzewania. Nie ma jednego sposobu na ciepły dom, który sprawdzi się u każdego. To zależy od wielu czynników, jak posiadane środki finansowe, dostępne rozwiązania (np. ogrzewanie miejskie lub jego brak) i rodzaj budownictwa. W rankingach na najtańsze źródło energii wygrywają zazwyczaj:

  • ogrzewanie elektryczne,
  • ogrzewanie gazowe,
  • pompa ciepła.

Wszytko to ma oczywiście swoje niuanse. Wolnostojący grzejnik elektryczny pobiera bardzo dużo prądu, ale już elektryczne ogrzewanie podłogowe podłączone do fotowoltaiki może zapewnić tanie ciepło. Z kolei gaz drożeje i wymaga uwzględnienia w projekcie domu miejsca na kotłownię. Najtańsze ogrzewanie pozwala uzyskać pompa ciepła, ale trzeba liczyć się z bardzo wysokim kosztem instalacji na początku. Taki system trzeba też uwzględnić jeszcze podczas budowy domu, podczas gdy ogrzewanie podłogowe elektryczne można zamontować w każdej chwili. Wszystko to sprawia, że każdy musi sam zadecydować, które spośród tych trzech rozwiązań sprawdzi się u niego. Na koniec można wymienić prozaiczne czynności, jak sprawdzenie ceny paliwa i taryfy u różnych dostawców, aby po prostu nie przepłacać.

Artykuł powstał we współpracy z samurio.pl
- Reklama -spot_img

Wydarzenia dnia

Bądź na bieżąco

11,029FaniLubię
1,438ObserwującyObserwuj
517ObserwującyObserwuj
- Reklama -strony internetowe

Musisz odwiedzić

- Reklama -agencja seo
- Reklama -spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Skip to content