Barbakan Warszawski

Barbakan Warszawski

- Reklama -spot_img

Warszawski Barbakan jest jednym z nielicznych zachowanych reliktów złożonej sieci historycznych fortyfikacji, które niegdyś otaczały Warszawę. Położona pomiędzy Starym i Nowym Miastem jest główną atrakcją turystyczną.

Barbakan wzniesiono w 1540 r. w miejscu starszej bramy chroniącej ul. Nowomiejską. Został zaprojektowany przez Jana Chrzciciela Weneckiego, włoskiego architekta renesansu, który mieszkał i pracował na Mazowszu w XVI-wiecznej Polsce i odegrał kluczową rolę w przeprojektowaniu XIV-wiecznych murów miejskich, które do tego czasu popadły w ruinę. Barbakan miał formę trzypoziomowego półkolistego bastionu obsadzonego przez fizylierów. Miała ona 14 metrów szerokości i 15 metrów wysokości od dna fosy otaczającej mury miejskie i sięgała 30 metrów od murów zewnętrznych.

Okrągła konstrukcja, wieńcząca zestaw średniowiecznych murów obronnych, które niegdyś chroniły północne wejście do miasta, pochodzi z 1548 r., Zbudowana przez architekta Giovanniego Battistę Venetian na miejscu wcześniejszej bramy. Mimo swojego przeznaczenia Barbakan został użyty tylko w jednej akcji bojowej, gdy 30 czerwca 1656 r. podczas potopu szwedzkiego wojska polskie zaatakowały miasto, by odbić miasto. W XVIII wieku Barbakan został częściowo rozebrany, a jego pozostałości wkomponowano w nowe budynki mieszkalne. Dopiero w okresie międzywojennym rozpoczęto prace konserwatorskie przywracając Barbakanowi dawną świetność, niestety II wojna światowa wstrzymała prace, niszcząc go doszczętnie. Wraz z odbudową Starego Miasta odrestaurowano mur obronny i Barbakan. Dziś służy jako pomost między Starym a Nowym Miastem, a także jest ulubionym miejscem spotkań nastolatków, ulicznych muzyków i „artystów” sprzedających swoje towary.

Chcesz poznać historię Barbakanu? W cieplejszych miesiącach można zajrzeć do środka, aby obejrzeć małą wystawę przygotowaną przez Muzeum Warszawy (czynna od czerwca do połowy października, 11:00-18:00, nieczynna pon.; wstęp 6/4 zł).

Adres: Nowomiejska 15/17, 00-257 Warszawa, Polska

Polecamy również odwiedzić Teatr Wielki w Warszawie oraz Zamek Królewski w Warszawie.

- Reklama -spot_img

Wydarzenia dnia

Bądź na bieżąco

11,029FaniLubię
1,438ObserwującyObserwuj
517ObserwującyObserwuj
- Reklama -strony internetowe

Musisz odwiedzić

- Reklama -agencja seo
- Reklama -spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Skip to content