Depozycjonowanie strony internetowej jest jednym z rzadziej wykorzystywanych procesów SEO oraz jednym z bardziej tajemniczych procesów, o którym niewielu z nas słyszało. Depozycjonowanie stron możemy jednak wprowadzać bardzo prosto w stosunku do innych stron lub może być ono stosowane wobec naszej witryn. Zdecydowanie warto więc wiedzieć czym jest, jak działa, jakie są sposoby depozycjonowania i jak się przed nim bronić. Odpowiedzi na te i inne pytania oraz wszystkie najważniejsze informacje prezentujemy w dalszej części tekstu.
Czym jest depozycjonowanie strony internetowej?
Depozycjonowanie strony internetowej jest procesem polegającym na obniżaniu rankingu stron w wynikach wyszukiwania Google. Depozycjonowanie jest procesem odwrotnym do procesu pozycjonowania, czyli podniesienia pozycji strony w Google. Wykonuje się je w kilku przypadkach. Możemy zastosować je zarówno w kontekście naszych własnych witryn, których jesteśmy właścicielami lub witryn obcych. Depozycjonowanie jest też procesem długotrwałym i nieprzewidywalnym tak jak proces pozycjonowania. Ogólnie zatem ujmując depozycjonowanie jest świadomym obniżeniem rankingu naszej lub innej witryny w wyszukiwarce Google. Do tego celu wykorzystuje się kilka różnych czynności, które wymagają lub nie wymagają dostępu do depozycjonowanej witryny internetowej. Samo depozycjonowanie może wydawać się nam nielegalne lub niemoralne. Jest to jednak proces dotyczący stron internetowych a o jego legalności lub niemoralności, decyduje sytuacja, w której zostanie użyte. Jeśli depozycjonowanie będzie odbywało się w odniesieniu do naszych własnych stron lub będziemy bronili się przed atakami innych osób nie powinniśmy traktować depozycjonowania jako negatywnego procesu. Moralnie i prawnie wątpliwe depozycjonowanie jest w przypadkach gdy jedna osoba celowo atakuje drugą.
Kiedy się je wykonuje?
Depozycjonowanie strony internetowej wykonuje się przede wszystkim w odniesieniu do naszych prywatnych witryn. Dzieje się tak, gdy celowo chcemy obniżyć ranking pewnych stron internetowych, aby ustąpiły miejsca innym lub nie chcemy całkowicie usuwać naszych witryn z rankingu Google, a jedynie chcemy, aby z jakichś powodów znalazły się na niższych miejscach. Wykonujemy wtedy odpowiednie działania i obniżamy ranking — najczęściej deoptymalizując poszczególne serwisy.
Drugim przypadkiem kiedy wykorzystuje się depozycjonowanie strony internetowej jest ochrona i obrona naszej marki przed atakami innych osób. Bardzo często posiadając swoje witryny internetowe w sieci, możemy być świadkami ataków na nas oraz atakowania naszej marki. Często działania te nie są aż tak negatywne, aby wpływały na naszą markę i aby wymagały reakcji. Czasami jednak może okazać się, że opinia lub fałszywe publikacje innych witryn będą szkodziły naszemu serwisowi. Może to być podszywanie się pod naszą markę lub celowe oczernianie nas w Internecie. W takich wypadkach głównym rozwiązaniem, które stosuje się obecnie, jest zgłoszenie sprawy na policję. Często jednak działania te nie przynoszą skutku, gdyż organy ścigania nie rozumieją do końca specyfiki SEO, a jeśli zaczynają działać, efekty zauważamy dopiero po bardzo długim czasie, kiedy możemy odnieść już nieodwracalne straty finansowe i wizerunkowe. W takim wypadku działaniem obronnym, które możemy wdrożyć i działać od razu jest właśnie depozycjonowanie stron atakujących naszą markę. Jeśli znikną one z wysokich pozycji w wyszukiwarce Google, nie będą miały aż tak negatywnego skutku na naszą markę.
Sytuacją, w której wykorzystuje się często depozycjonowanie strony, jest pozycjonowanie witryn. Choć jest to moralnie wątpliwy sposób, nie możemy o nim nie wspomnieć. Niektóre marki dochodzą do wniosku, że pozycjonowanie stron internetowych w danej kategorii – najczęściej bardzo popularnej jest zbyt trudne lub zbyt kosztowne. W takiej sytuacji decydują się na obniżanie rankingu innych witryn różnymi sposobami, aby ich strona znalazła się siłą rzeczy na wyższej pozycji i nie musiała konkurować z silnymi serwisami.
Depozycjonowanie strony internetowej to metoda bezpośrednia ataków na markę lub serwisy internetowe. Jest to mniej efektowna i gwałtowna forma ataków hakerskich, ale jednak w dalszym ciągu pozwalająca wyrządzić bardzo duże szkody atakowanemu serwisowi.
Depozycjonowanie bez dostępu do witryny
Metodą depozycjonowanie strony internetowej bez dostępu do witryny jest zgłaszanie jej jako łamiącej zasady do Google. Wiele zgłoszeń może skutkować tym, iż jedno z nich zostanie potraktowane pozytywnie nawet w spornej sytuacji, a dana strona zostanie ukarana obniżeniem rankingu w Google. Kolejną metodą depozycjonowania jest duplikacja contentu. Jeśli jest ona przeprowadzana w krótkim czasie po publikacji treści na właściwej stronie, Google może zinterpretować naszą stronę za duplikującą. Sposobem ataków będą też ataki typu ddos, które będą miały na celu obniżenie dostępności strony w Internecie. Pozycjonowanie stron może odbywać się też przez celowe umieszczanie i pozycjonowanie w sieci innych witryn pod identycznymi hasłami, aby podzielić ruch i obniżyć ranking atakowanej strony www.
Depozycjonowanie z dostępem do witryny
Depozycjonowanie z dostępem do strony internetowej to przede wszystkim wykradzenie lub wyłudzenie dostępu do niej, a następnie rozoptymalizowanie jej. Odbywa się to dokładnie odwrotne do pozycjonowania i zakłada uszkadzanie tych wszystkich elementów, które budowane są przy pozycjonowaniu strony internetowej. Często działanie takie jest zauważalne dopiero po jakimś czasie jeśli dochodzi do sabotażu, a czas który minął, jest bardzo szkodliwy dla witryny i jej odbudowy.
Jak bronić się przed depozycjonowaniem?
Jeśli wiemy już czym jest depozycjonowanie stron internetowych oraz wiemy, jak się je wykonuje, warto też dowiedzieć się jak bronić się przed depozycjonowaniem i potencjalnymi atakami. Z pewnością nie możemy przygotować się na przyszłość, ale warto znać kilka wskazówek i kwestii, na które musimy zwracać szczególną uwagę. Pierwszą podpowiedzią jest to, aby po prostu tworzyć jakościowe serwisy internetowe oraz jakościowo je pozycjonować. Im nasza witryna internetowa będzie silniejsza pod kątem SEO, tym trudniej będzie ją zaatakować i obniżyć jej ranking. Nigdy też nie powinniśmy przekazywać dostępu do witryny internetowej osobom lub agencją SEO do których nie mamy pewności. Szczególną uwagę należy zwrócić na propozycję wyjątkowo tanich audytów i prac pozycjonujących. W rzeczywistości może okazać się to jedynie próbą uzyskania dostępu do naszej strony. Nie powinniśmy też wykorzystywać nielegalnych i zabroniony działań pozycjonujących, które mogą być powodem i pretekstem do zgłaszania naszej strony do Google.
Polecamy również śledzić wydarzenia Warszawa – gdzie znajdziesz kalendarz aktualnych wydarzeń, które odbywają się w Warszawie. Do wyboru masz wiele ciekawych propozycji: muzea w Warszawie, kina w Warszawie, gdzie zjeść w Warszawie, parki w Warszawie, teatry w Warszawie, weekend w Warszawie, dzieje się w Warszawie.