Personal Branding, czyli budowanie marki własnej krok po kroku

Personal branding, czyli budowanie własnej marki osobistej nie jest jeszcze zbyt popularnym trendem i nie jest wykorzystywane szeroko przez wiele osób. Choć jest to sprawdzony i korzystny sposób na zbudowanie własnej marki i własnego nazwiska na rynku, wiele osób do końca wie, czym jest personal branding i jak budować własną markę. W tym tekście odpowiadamy na te pytania oraz podpowiadamy, dlaczego warto budować własną markę na rynku niezależnie od tego czy jesteśmy freelancerami, twórcami, artystami czy pracownikami — reklamując siebie jak produkt.

Czym jest personal branding?

Personal branding to budowanie marki prywatnej podobne do budowania marki komercyjnej, z tą różnicą, że w wypadku personal brandingu troszczymy się i budujemy markę promując nasze nazwisko. Personal branding przeznaczony jest dla osób prywatnych i może skorzystać z niego każda osoba, która chce wypromować się na konkretnym rynku np. pracy. Najczęściej jest jednak wykorzystywany przez osoby publiczne lub twórców, aby mogli wyróżnić się na tle innych konkurentów. Personal branding, czyli budowanie pozytywnego wizerunku naszej osoby zakłada też traktowanie go jako produktu oraz promowanie i sprzedaż – dokładnie tak jak sprzedaje się daną firmę w Internecie. Ten sposób promocji przeznaczony jest dla osób prywatnych i bazuje na tych samych założeniach marketingowych wykorzystywanych przy promocji marek, produktów i usług.

Personal branding – dlaczego warto budować markę prywatną?

Budowanie marki prywatnej jest niezwykle korzystne z kilku powodów. Pierwszym z nich jest fakt, że wiele osób w danej branży nie robi tego i nie promuje siebie profesjonalnie. Już tylko dzięki temu wdrażając pewne działania, możemy wyprzedzić naszych bezpośrednich konkurentów i wyróżnić się na rynku, na którym działamy np. na rynku pracy lub jako freelancerzy. Dzięki temu będziemy otrzymywali lepsze zlecenia, a naszą osobą zainteresuje się większa ilość marek i kontrahentów. To wszystko przełoży się na większe możliwości rozwijania kariery oraz na zarabianie większych sum pieniędzy.

Wdrażając personal branding, budujemy również regularnie naszą markę. Dzięki temu z biegiem czasu będziemy stawali się coraz bardziej rozpoznawalni oraz będziemy budowali pozycję lidera branżowego. Wykorzystując profesjonalne działania i robiąc to świadomie, będziemy budowali naszą markę dużo szybciej, niż pozostawiając to naturalnemu biegowi czasu. Nie wykorzystując personal brandingu, nie budujemy naszej marki w efektywny sposób i często wszystkie nasze dokonania z przeszłości nie są wykorzystywane do wzmocnienia naszej pozycji.

Samo budowanie marki prywatnej jest bardzo proste i wymaga jedynie poświęcenia czasu oraz przemyślanych działań. Możemy robić to zatem niezależnie w jakiej branży działamy i samodzielnie, opierając się jedynie o kilka wskazówek. Nie musimy również zatrudniać profesjonalistów od budowania wizerunku czy ponosić jakichkolwiek kosztów związanych z budowaniem marki prywatnej.

personal branding
personal branding

Podnoszenie kompetencji i własnej wartości merytorycznej

Pierwszym z trzech filarów personal brandingu jest podnoszenie własnej wartości merytorycznej i własnych kompetencji. To właśnie od tego elementu powinniśmy zacząć budowanie marki prywatnej, aby mieć czym zainteresować odbiorców oraz aby nasza reklama nie była pustym przekazem. Możemy robić to, podnosząc poziom edukacji, odbywając kursy czy zdobywając certyfikaty i uprawnienia. Możemy również poszerzać zakres naszej wiedzy, ucząc się nowych praktycznych umiejętności.

Budując markę prywatną, powinniśmy też określić, jakie cele chcemy osiągnąć, jakie są nasze mocne i słabe strony, rozwijać się efektywnie kładąc nacisk na najbardziej zaniedbane aspekty oraz rozwijać się tam, gdzie da to najlepsze końcowe efekty. Budowanie marki prywatnej powinno być też procesem zaplanowanym, świadomym i długotrwałym tak, aby można było wdrażać konkretną strategię. Dzięki temu wszystkie działania będą wykonywane efektywnie, a co za tym idzie, będziemy mieli większą szansę na odniesienie sukcesu.

Przedstawienie wyróżniającej się oferty

Jeśli już zadbaliśmy o określenie celu oraz podniesienie naszych kompetencji drugim filarem personal brandingu jest stworzenie oferty, która będzie również wyróżniała się na rynku. Dobrym pomysłem jest oferowanie szerokiego zakresu usług tak, aby nasi klienci mogli kompleksowo skorzystać z naszych usług lub produktów, które oferujemy. Z pewnością nakłoni to wiele osób, które będą chciały załatwić daną sprawę z jednym specjalistą, a nie wykupywać kilka usług różnych osób. Tworząc ofertę, warto również prezentować i przestawiać ją w profesjonalny sposób, czyli zadbać o jej prezentację i formę. Bezpośrednio wpłynie to na postrzeganie nas jako specjalistów i ułatwi nam wybicie się na danym rynku.

Personal branding – reklama i sprzedaż własnej osoby jako produktu

Trzecim filarem personal brandingu jest reklamowanie się i sprzedaż własnej osoby tak jak produktu. Choć może brzmieć to nieco niedorzecznie, budowanie marki prywatnej zakłada traktowanie własnej osoby jak produktu, który należy wypromować i korzystnie sprzedać. Co zatem powinniśmy przez to rozumieć? Przede wszystkim jest to zadbanie o zwiększenie widoczności w Internecie. Chcąc zbudować własną markę, powinniśmy reklamować się w wielu miejscach, w których mogą znajdować się osoby szukające usług, jakie oferujemy. Powinniśmy zatem stworzyć profile w social mediach oraz prowadzić je w profesjonalny sposób. Warto zainwestować również w profesjonalną stronę internetową. Tworząc biznes w Warszawie do wyboru jest bardzo wiele agencji interaktywnych, które oferują profesjonalne strony internetowe, jak np. agencja AW PROJEKT. Powinniśmy też być aktywnymi na grupach tematycznych oraz na forach internetowych związanych z daną kategorią. Dobrym sposobem jest również dodawanie ogłoszeń w Internecie w różnych miejscach o naszych usługach czy nawiązywanie kontaktu w odpowiednich do tego miejscach w sieci. Możemy również korzystać z płatnych systemów reklamowych jeśli dysponujemy budżetem reklamowym. Podstawowym sposobem promowania się w Internecie jest tworzenie i pozycjonowanie strony internetowej. Dzięki temu będziemy mogli być w wyszukiwani przez osoby szukające danych usług lokalnie lub globalnie.

Może Cię zainteresować: 


Polecamy również śledzić wydarzenia Warszawa  – gdzie znajdziesz kalendarz aktualnych wydarzeń, które odbywają się w Warszawie. Do wyboru masz wiele ciekawych propozycji: muzea w Warszawie, kina w Warszawie, gdzie zjeść w Warszawie, parki w Warszawie, teatry w Warszawie, weekend w Warszawie, dzieje się w Warszawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

Porównanie rynków akcji USA vs. Europa

Porównanie rynków akcji między Stanami Zjednoczonymi a Europą jest niezwykle interesujące dla inwestorów z różnych części świata....

Networking Warszawa – czyli wspólny biznes w stolicy

Idea networkingu ma się w Polsce bardzo dobrze. Coraz więcej osób odczuwa profity płynące z relacji biznesowych...
pożyczki dla firm

Pożyczki dla firm z funduszy unijnych w województwie mazowieckim...

Pożyczki unijne odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu przedsiębiorstwom niezbędnego kapitału do podjęcia nowych projektów, podniesienia ich konkurencyjności...

Scoring BIK – na czym polega i jak wpływa...

Jednym z wielu działań podejmowanych przez bank przed przyznaniem klientowi pożyczki hipotecznej jest sprawdzenie jego historii kredytowej....

Windykacja długów – jak zrobić to skutecznie?

Odzyskanie należności jest bardzo trudne, w zasadzie niezależnie od tego, w jaki sposób zadłużenie powstało. W bardzo wielu...

Czym jest i jak funkcjonuje biuro wirtualne?

Na początkowym etapie prowadzenia działalności gospodarczej, bardzo dużym kosztem może okazać się wynajmowanie biura. Młodzi przedsiębiorcy radzą sobie...