Marketing wirusowy – czy Viral Marketing jest skuteczny?

2024Marketing wirusowy inaczej zwany viral marketing to jeden z bardziej oryginalnych sposobów reklamowania się sieci. Jest on tak postrzegany ze względu na zasadę działania, której efekty nie do końca zawsze możemy przewidzieć. Wiele osób obawiając się nieprzewidywalności w marketingu wirusowym, zastanawia się, czy jest on rzeczywiście skuteczny. W rzeczywistości jest to bardzo dobry sposób na promowanie naszej marki w Internecie, a uruchomienie w poprawny sposób reklamy daje wiele zalet. W tym tekście przedstawiamy wszystkie zalety marketingu wirusowego oraz sprawdzamy, dlaczego jest skuteczny.

Czym jest marketing wirusowy?

Marketing wirusowy to strategia marketingowa polegająca na publikowaniu oryginalnych, przykuwających uwagę czy niecodziennych treści, których zadaniem jest zainteresowanie odbiorcy formą przekazu reklamowego. Viral marketing opiera się zatem na opublikowaniu przekazu, który będzie szokujący lub niezwykle atrakcyjny czy niecodzienny dla odbiorców oraz na wirusowym rozprzestrzenianiu się opublikowanego przekazu. To właśnie dzięki atrakcyjnej formie – niecodziennej, użytkownicy w Internecie mają przekazywać sobie go jak wirusa. Stąd też nazwa tej strategii marketingowej.

Marketing wirusowy ma na celu rozpowszechnianie informacji o produkcie lub usłudze od osoby do osoby ustnie lub udostępnianie za pośrednictwem Internetu lub poczty e-mail. Celem marketingu wirusowego jest inspirowanie osób do dzielenia się komunikatem marketingowym z przyjaciółmi, rodziną i innymi osobami w celu wytworzenia wykładniczego wzrostu liczby odbiorców. Często używanym przykładem wczesnego marketingu wirusowego jest Hotmail, bezpłatna internetowa usługa poczty e-mail uruchomiona w 1996 roku, która zawiera w wiadomościach wychodzących użytkowników osadzone ogłoszenie i bezpośredni link zachęcający odbiorców do założenia konta. Ta praktyka doprowadziła w tamtym czasie do najszybszego wzrostu wśród firm medialnych opartych na użytkownikach.

Czy marketing wirusowy jest skuteczny?

Odpowiedź na to pytanie jest jak najbardziej twierdząca. Jest to sprawdzona i zbadana oraz najważniejsze potwierdzona forma reklamy przez wiele marek na rynku. Obecnie stosują ją nawet największe globalne sieci, zachęcając oryginalnymi treściami użytkowników, aby zapoznali się z ofertą marki. Tak jak każda inna forma reklamy, viral marketing przeprowadzony w odpowiedni sposób będzie dawał pozytywny efekt. Strategia marketingowa polegająca na wirusowym rozprzestrzenianiu się przekazu reklamowego ma swoje wymagania i założenia, a także efekty. Dzieje się tak ze względu na charakterystykę i choć może wydawać się ona nieco ryzykowna, osoby korzystające z niej regularnie oraz specjaliści polecają ją jako jeden z ciekawszych sposobów na uzupełnienie podstawowych działań promocyjnych. Marketing wirusowy może być także wykorzystywany jako główne i podstawowe źródło reklamy, co tym bardziej świadczy o jego realnej skuteczności.

Viral marketing – to łatwy sposób na zaciekawienie odbiorców niecodzienną treścią

Pierwszym elementem, który decyduje o tym że marketing wirusowy, jest skuteczny, jest łatwe zainteresowanie odbiorców marką poprzez oryginalną formę. Osoby stykające się z niecodziennymi treściami o ciekawym lub śmiesznym charakterze z pewnością zainteresują się naszą marką, która wpadła na tak oryginalny pomysł. Sprawi to iż reklama będzie rozpowszechniana przez użytkowników Internetu. Wiele osób również z ciekawości będzie sprawdzało ofertę naszej marki i to czym się ona zajmuje. Pozytywne skojarzenia reklamy przełożą się również na pozytywny odbiór naszej oferty. Aby zaciekawić odbiorców naszą marką, nie musimy wykonywać skomplikowanych czynności, a wystarczy jedynie wymyślenie ciekawej koncepcji reklamy. Łatwo możemy wdrażać wiele reklam równocześnie oraz budować zaawansowane działania związane z marketingiem wirusowym. To wszystko wpływa na łatwe zainteresowanie odbiorców naszą marką — znacznie łatwiejsze aniżeli w przypadku innych tradycyjnych form reklamy, gdzie jesteśmy jedynie jedną marką z wielu.

viral marketing, marketing wirusowy
viral marketing, marketing wirusowy

Brak kosztów dystrybucji reklamy i szeroka dystrybucja

Ilość w porównaniu z jakością przy marketingu wirusowy jest również ważnym elementem, który wpływa na skuteczność tego sposobu reklamowania się. W tym wypadku jest to kluczowy czynnik, który może decydować o powodzeniu kampanii reklamowej. Nie musząc płacić za dystrybucję reklamy, może być ona rozpowszechniana wręcz w nieograniczony sposób. Również biorąc pod uwagę trendy i nieprzewidywalną reklamę wirusową, może rozpowszechnić się do bardzo dużej ilości użytkowników oraz najczęściej robi to w zaskakująco łatwy sposób. Dzięki marketingowi wirusowemu docieramy zatem często do takiej liczby użytkowników, do której nie stać byłoby nas dotrzeć płacąc za dystrybucję. Jest to bardzo silny czynnik decydujący o skuteczności. Dotarcie do bardzo dużej grupy odbiorców siłą rzeczy przy dużej ilości odbiorców da sporą liczbę odwiedzin i konwersji – nawet jeśli odbiorcy nie są szczegółowo targetowani. Wybierając zatem marketing wirusowy, możemy liczyć na to, że reklama dotrze do tak dużej liczby odbiorców, że już z tego względu przyniesie bardzo pozytywne efekty.

Fakt polecenia reklamy

Elementem, który wpływa na skuteczność marketingu wirusowego, jest fakt polecenia reklamy przez znajomych lub osoby z naszego otoczenia. Wirusowe rozprzestrzenianie się reklamy oznacza najczęściej, że przekaz reklamowy otrzymujemy od znajomych lub innych osób, którym ufamy lub które znamy. Dzięki temu reklama już z założenia jest odbierana jako ciekawa. Dla wielu osób będzie też ciekawostką wartą sprawdzenia. Wszystko to w porównaniu z nachalnymi reklamami, które wyskakują niechciane w Internecie, marketing wirusowy będzie skutecznie przykuwał uwagę odbiorców oraz już na wstępie budował pozytywny wizerunek marki. Dodatkowo marketing internetowy ma bardzo duży wpływ na pozycjonowanie. Strony internetowe, których właściciele korzystają z usług agencji, które zajmują się marketingiem wirusowym uzyskują wysokie pozycje w wyszukiwarce Google. Marketing wirusowy to jedno z głównych działań, które wykonuje w ramach usługi pozycjonowanie stron www.

Marketing wirusowy – skierowanie użytkowników na stronę marki

Marketing wirusowy jest również skuteczny z powodu prezentacji reklamy. Odbiorcy stykający się z oryginalną formą reklamy wiedzą już, że jest to tylko przekaz reklamowy — najczęściej prześmiewczy, który nie niesie ze sobą żadnych informacji odnośnie oferty reklamowej. Osoby takie zainteresowane marką, aby dowiedzieć się czegokolwiek o jej ofercie, muszą wejść na naszą stronę internetową. W tym momencie możemy przedstawić naszą ofertę bardzo dokładnie w taki sposób, w jaki chcemy. Zaprezentowanie oferty na swojej stronie internetowej nie jest niczym ograniczone, a ciekawe jej przedstawienie wpływa na poziom konwersji np. zwiększenie sprzedaży. Jest to bardzo skuteczne rozwiązanie w porównaniu z reklamami, które prezentują już w trakcie swojego trwania część oferty marki. W takiej sytuacji wielu odbiorców może z góry zniechęcić się do oferty, a marka nie będzie miała szansy na skuteczne przekonanie klienta do zakupu. Marketing wirusowy jest zatem skuteczny, dlatego że nakłania odbiorcę do przejścia na stronę internetową i nie ujawnia wcześniej żadnych informacji o ofercie – co daje możliwość skutecznie i kompleksowo zaprezentować się nieco później.

Marketing wirusowy podsumowanie:

Z pomocą sieci społecznościowych jako „mnożnika siły”, marketing wirusowy jest szybszy niż tradycyjne kampanie marketingowe, a także tańszy. Ponieważ może odbierać tak duży ruch w krótkim czasie, może również prowadzić do zainteresowania mediów głównego nurtu. Media społecznościowe mogą również powodować błędy w działaniach marketingu wirusowego, ponieważ wiadomości są zmieniane, niewłaściwie interpretowane, uznawane za spam lub wzywane do pominięcia znaku. Sukces marketingu wirusowego może być również trudny do zmierzenia.

Może Cię zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Śledź na bieżąco wiadomości Warszawa z ostatniej chwili.
Co dzień aktualne wiadomości Warszawa info, co się dzieje w Warszawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

Porównanie rynków akcji USA vs. Europa

Porównanie rynków akcji między Stanami Zjednoczonymi a Europą jest niezwykle interesujące dla inwestorów z różnych części świata....

Networking Warszawa – czyli wspólny biznes w stolicy

Idea networkingu ma się w Polsce bardzo dobrze. Coraz więcej osób odczuwa profity płynące z relacji biznesowych...

Wymiana baterii w laptopie – kiedy należy ją wymienić...

Baterie litowo-jonowe, powszechnie stosowane w laptopach, odgrywają kluczową rolę w mobilności i wydajności tych urządzeń. Z biegiem...

Jak usługi programistyczne mogą przyczynić się do wzrostu Twojej...

W dzisiejszej erze cyfryzacji, gdzie technologia ewoluuje w błyskawicznym tempie, usługi programistyczne stają się kluczowym elementem wspierającym...
pożyczki dla firm

Pożyczki dla firm z funduszy unijnych w województwie mazowieckim...

Pożyczki unijne odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu przedsiębiorstwom niezbędnego kapitału do podjęcia nowych projektów, podniesienia ich konkurencyjności...
obrazy ai

Sztuka AI – obrazy i plakaty – nowe trendy

Wpływ postępu technologicznego na możliwości artystyczne sztucznej inteligencji jest ogromny. Wpływ technologii nie tylko rozszerzył zestaw narzędzi...