Jeśli jesteś po zabiegu lub operacji i chcesz rozpocząć rehabilitację żeby wrócić do pełni formy, to, od czego zaczniesz to poszukiwania takiej usługi jak rehabilitacja domowa NFZ. Zabiegi refundowane z Narodowego funduszu zdrowia to między innymi usługi mobilne niezbędne dla wszystkich tych, którzy wymagają pomocy w warunkach domowych i nie są w stanie we wczesnym etapie pooperacyjnym dotrzeć do przychodni.
Jak wygląda rehabilitacja domowa NFZ?
Coraz więcej osób nie tylko osoby starsze po operacjach lub pobytach szpitalnych, ale również osoby młodsze wybierają usługę mobilną. Przemawia za tym nie tylko wygoda i komfort domowego zacisza, ale również oszczędność czasu. Rehabilitacja domowa NFZ nie różni się swoim przebiegiem od tej planowanej w przychodniach rehabilitacyjnych. Najistotniejsze jest doświadczenie i wiedza fizjoterapeuty.
Podczas takiej wizyty fizjoterapeuta przeprowadza wywiad z pacjentem, bada szczegółowo narząd ruchu i wszystko dokładnie zapisuje w dokumentacji pacjenta. Tylko zrealizowanie tych wszystkich etapów na pierwszym spotkaniu umożliwia postawienie właściwej diagnozy fizjoterapeutycznej i zaplanowanie indywidualnej terapii. Takie zindywidualizowane podejście zapewnia sukces w postać osiągniecia maksimum sprawności.
Podczas rehabilitacji domowej fizjoterapeuta wykorzystuje do terapii sprzęty jak piłki, gumy, ciężarki ma ze sobą również profesjonalny stół rehabilitacyjny lub matę do prowadzenia ćwiczeń. Bo w zależności od przyczyny dolegliwości pacjenta fizjoterapeuta prowadzi terapie manualną, zabiegi
Jak przebiega wizyta rehabilitacji domowej na NFZ?
Wizyta fizjoterapeuty tak jak wizyta lekarska rozpoczyna się od zebrania szczegółowego wywiadu medycznego. Poza informacjami na temat schorzeń typowo internistycznych i kardiologicznych, przebytych urazów i operacji, wywiad fizjoterapeuty będzie nacelowany na diagnostykę narządu ruchu i jego aktualnych dolegliwości.
Dzięki szczegółowemu wywiadowi nacelowanemu na narząd ruchu pacjenta fizjoterapeuta otrzymuje już pierwsze informacje, aby odpowiednio ukierunkować swoje badanie. Badanie funkcjonalne wykonywane przez fizjoterapeutę jest kolejnym etapem wizyty. Pozwala potwierdzić lub wykluczyć wstępną diagnozę postawiona przez fizjoterapeutę na podstawie wywiadu. Podczas badania wykonywane są testy funkcjonalne, sprawdzane są zakresy ruchu jak również siła mięśniowa.
Na podstawie badania funkcjonalnego fizjoterapeuta stawia roboczą diagnozę fizjoterapeutyczną oraz przedstawia plan rehabilitacji. Wraz z pacjentem ustalane są szczegółowe cele rehabilitacji tak, aby pacjent był stroną zaangażowaną w toczący się proces rehabilitacji. Po tych ustaleniach fizjoterapeuta przechodzi do pracy z pacjentem i rozpoczyna się jego rehabilitacja domowa NFZ.
Metody stosowane podczas rehabilitacji domowej na NFZ.
Tak jak w przychodni rehabilitacyjnej tak również w rehabilitacji domowej NFZ fizjoterapeuta ma ze sobą niezbędny do prowadzenia pacjenta sprzęt. Choć najistotniejsze są jego wiedza i doświadczenie zdobyte nie tylko w trakcie lat pracy, ale również odświeżane na kursach, szkoleniach i konferencjach.
Ustawiczne kształcenie stanowi jeden z filarów pracy dobrego fizjoterapeuty dając nie tylko świeże spojrzenie na problemy swoich pacjentów, ale również nowe narzędzia pracy. Należy do nich zaliczyć nowoczesne metody pracy jak PNF, Terapia Manualna, Terapia Tkanek miękkich, Terapia uroginekologiczna, techniki powięziowe, NDT i wiele innych.