Problemy z kręgosłupem mogą znacząco ograniczać funkcjonowanie, a co za tym idzie, również obniżać jakość życia.
By się z nimi uporać, wiele osób sięga po środki przeciwbólowe – ich ciągłe stosowanie grozi jednak rozwojem innych schorzeń i poważnych powikłań. Dlatego lekarze coraz częściej jako alternatywę dla takiej farmakoterapii polecają terapię manualną kręgosłupa. To wysoce skuteczny, a przy tym również całkowicie bezpieczny sposób na bóle pleców, który eliminuje problem u źródła.
O co chodzi w terapii manualnej kręgosłupa?
Terapia manualna kręgosłupa to zabiegi osteopatyczne przypominające klasyczne masaże fizjoterapeutyczne. Przeprowadza je osteopata, czyli wykwalifikowany (posiadający dyplom medyczny) specjalista o holistycznym podejściu do leczenia, który całościowo patrzy na ciało człowieka i dzięki temu potrafi przywrócić mu właściwą motorykę, korygując dysfunkcje różnych jego obszarów. Zanim jednak przejdziemy do leczenia, trzeba najpierw postawić diagnozę. W tym celu osteopata przeprowadza wywiad z pacjentem i wykonuje badanie palpacyjne, uciskając kolejne partie jego tkanek i sprawdzając ich elastyczność oraz reakcje na bodźce. W razie potrzeby może zlecić też badania obrazowe takie jak rezonans czy tomografia. Po postawieniu diagnozy przychodzi pora na leczenie. Polega ono na delikatnych, powtarzanych do skutku manipulacjach wybranych mięśni i stawów, uwalniających je od napięć i blokad, a w efekcie poprawiających mobilność i równowagę biochemiczną organizmu. Czasami osteopata wybiera jedną, a czasami łączy kilka metod terapeutycznych – wszystko zależy od specyfiki danego problemu i indywidualnych potrzeb konkretnego pacjenta. Powyższy opis postępowania leczniczego oparty został na procedurach Osteoklinika.pl, jednak we wszystkich klinikach osteopatycznych terapia manualna kręgosłupa wygląda podobnie.
W czym może pomóc terapia osteopatyczna?
Wskazaniem do osteopatycznej terapii kręgosłupa jest każde schorzenie dotykające narządu ruchu. Warto zdecydować się na taką formę leczenia zarówno w przypadku stosunkowo niegroźnych, przejściowych problemów bólowych takich jak rwa kulszowa czy bóle napięciowe, jak i bardziej złożonych, przewlekłych chorób, na przykład zwyrodnieniowych. Terapia manualna kręgosłupa sprawdza się niemal zawsze i każdorazowo daje znakomite efekty: nie tylko skutecznie łagodzi dolegliwości bólowe i przywraca prawidłowe funkcjonowanie układu mięśniowo-szkieletowego, ale też poprawia ogólny stan zdrowia pacjenta i jego jakość życia.