Drzwi do nowego budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej zostały otwarte. Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i Joanna Mytkowska, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej, uroczyście powitali dziesiątki warszawiaków, którzy przybyli, aby być świadkami. Na dzień otwarcia przygotowano ponad 100 różnych wydarzeń dla zwiedzających w nadchodzących dniach — koncerty, wystawy, spotkania i warsztaty.
“To jest wyjątkowy moment dla Warszawy. Dziś otwieramy Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Od dekad nie było w stolicy miejsca od podstaw zbudowanego z myślą sztuce – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, podczas uroczystego otwarcia muzeum. – Chcemy całkowitej przemiany centrum Warszawy. Jednym z jego symboli będzie właśnie MSN i plac Centralny, który otworzymy już wiosną. Bardzo się z tego cieszę, zwłaszcza, że na tę chwilę czekaliśmy wiele lat – dodał prezydent Trzaskowski.”
Marszałkowska 103
Warszawiacy i pasjonaci sztuki z całej Polski czekali na ten moment od lat – otwarto drzwi do nowego gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej. To pierwszy powojenny budynek w Warszawie, który powstał z myślą o sztuce współczesnej. Usytuowany jest pod numerem 103, wzdłuż zachodniej strony ulicy Marszałkowskiej, ma niemal 20 tys. metrów kwadratowych powierzchni i składa się z sześciu kondygnacji skupionych wokół monumentalnej, centralnej klatki schodowej. Na dwóch poziomach wystawowych znajdują się też pomieszczenia z panoramicznymi oknami wychodzącymi na ulicę Marszałkowską i południową część placu Defilad. Gmach zaprojektował nowojorski architekt Thomas Phifer.
Program otwarcia Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Jak zapewnia Joanna Mytkowska, program otwarcia będzie miał na celu zachęcenie zwiedzających do zapoznania się z nowym budynkiem, jego możliwościami i rozwiązaniami architektonicznymi. Dlatego przygotowano ponad 100 wydarzeń.
Kim Gordon – sumienie sceny rocka alternatywnego w latach 80. i 90., a obecnie ikona amerykańskiej sceny alternatywnej – uświetnił muzyczne otwarcie muzeum. W sobotę wystąpi amerykański duet artystyczny 700 Bliss, a w niedzielę Hania Rani, która przygotowała specjalny koncert na tę okazję.
Na 5 dni przygotowano ponad 40 pokazów tanecznych i performatywnych w 12 salach nowego budynku. Zaproszeni artyści to nie tylko twórcy o ugruntowanej pozycji, ale także przedstawiciele najmłodszego pokolenia. Będzie można również zobaczyć występy rozproszonego po Europie polskiego środowiska tanecznego, rzadko prezentującego swoje dokonania w Warszawie.
Zaplanowano również nocny program filmowy, w którym znajdą się filmy gatunkowe, artystyczne, dokumentalne i animowane, a także spotkania z ich twórcami. Pojawi się również kilka eksponatów z obszernych zbiorów muzeum. W najbliższej perspektywie program Kinomuzeum będzie obejmował premiery filmowe połączone z prezentacjami, festiwalami, przeglądami i dyskusjami tematycznymi, a także bogate i zróżnicowane programy edukacyjne dla osób w każdym wieku.
Otwarcie i pierwsze tygodnie funkcjonowania w nowym budynku będą prezentacją kilku wielkoformatowych rzeźb i instalacji polskich i międzynarodowych artystów. Ekskluzywne prace w wybranych przestrzeniach galerii wydobędą na pierwszy plan walory architektoniczne nowego budynku. Otwarcie pierwszej wystawy kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaplanowano na 21 lutego 2025 r.
Źródło: um.warszawa.pl
Może Cię zainteresować:
👉 Bulwary Wiślane w Warszawie
👉 Ogród Krasińskich w Warszawie
👉 Park Edwarda Szymańskiego w Warszawie
👉 Ogród Saski w Warszawie – atrakcje
👉 Park Pole Mokotowskie
👉 Park Skaryszewski
👉 Park Bródnowski
👉 Park Ujazdowski
👉 Pałac w Wilanowie