Portfele elektroniczne – jak działają, jakie mają plusy?

Portfele elektroniczne to jeden szybciej rozwijających się trendów związanych z Internetem, a także bankowością. Stają się one coraz częściej wykorzystywane od “tradycyjnych portfeli” i kont w bankowych z powodu wielu plusów jakie posiadają. Sporo liczba osób nadal jednak nie wie do końca czym są portfele elektroniczne, w jaki sposób działają i kiedy warto z nich korzystać. Na te i inne pytania odpowiedzi prezentujemy poniżej.

Czym są portfele elektroniczne?

Portfele elektroniczne to internetowe elektroniczne portmonetki, w których możemy w wirtualny sposób przechowywać nasze pieniądze. Są one pewnego rodzaju substytutem konta bankowego z tym że nie są prowadzone przez banki, a przez prywatne instytucje finansowe. W sieci działa bardzo duża ilość różnorodnych portfeli elektronicznych. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć np. Skrill, PayPal czy Neteller. Do portfeli elektronicznych możemy również zaliczyć wszelkiego rodzaju fintech-y czyli nowoczesne firmy finansowe działające w sieci takie jak np. Revolut (niedawno stał się bankiem) czy N26.

Portfele elektroniczne służą do przechowywania pieniędzy, a także płacenia nimi w różny sposób za różnorodne usługi oraz produkty. Ich celem jest też możliwość szybkiego transferowania środków oraz zarządzanie pieniędzmi.

Portfele elektroniczne powstały z zamysłem konkurowania z kontami bankowymi i są ich alternatywną wersją. Oferują one bardzo wiele funkcjonalności takich jak wpłaty na portfel różnymi sposobami, deponowanie i przechowywanie środków, wysyłanie przelewów tradycyjnych oraz wewnątrzsystemowych do innych użytkowników czy płacenie środkami w Internecie. Obecnie wszystkie największe portfele internetowe oferują również karty debetowe do konta, dzięki którym możemy wypłacać pieniądze w fizycznej formie w bankomatach lub płacić nimi w świecie realnym lub w Internecie.

portfele elektroniczne, e-portfele
portfele elektroniczne, e-portfele

Jak działają portfele elektroniczne?

Działanie portfeli elektronicznych jest bardzo proste. Może różnić się ono detalami w zależności od portfelu elektronicznego, z którego korzystamy, ale ogólnie bazuje na takiej samej zasadzie. Portfel elektroniczny zakłada się poprzez utworzenie konta użytkownika. Przypomina to pośredni proces zakładania e-mail oraz konta bankowego. Podczas rejestracji podajemy swoje dane, a także weryfikujemy je jeśli chcemy uzyskać pełną funkcjonalność konta np. nie mieć limitów transakcji, wpłat czy wypłat. Weryfikacja odbywa się najczęściej poprzez przesłanie selfie i skanu dowodu osobistego.

Gdy założymy już nasz portfel internetowy, możemy wpłacić na niego środki, jakie są obsługiwane przez poszczególne e-portfele. Najczęściej są to najpopularniejsze waluty, ale często możemy skorzystać z walut egzotycznych czy kryptowalut. Wpłatę możemy dokonywać przy pomocy w tradycyjnych przelewów, zasileń prepaid czy poprzez doładowanie z innej karty płatniczej.

Gdy pieniądze znajdują się już na naszym koncie portfela elektronicznego, możemy rozpocząć korzystanie z niego. Przy jego pomocy, możemy dokonywać płatności w sklepach internetowych lub płacić fizycznie zgromadzonymi środkami na koncie przy pomocy telefonu z modułem NFC. Możemy również korzystać z karty debetowej portfela w tradycyjny sposób.

Oprócz podstawowej funkcjonalności portfele internetowe oferują też często dodatkowe usługi. Mogą być to wymiany walut lub produkty inwestycyjne. Firmy finansowe prowadzące portfele internetowe oferują też często ubezpieczenia czy aplikacje mobilne do zarządzania środkami. Zarządzanie portfelem wirtualnym przypomina zatem zarządzanie kontem z tą różnicą, iż jest ono nieco mniej zobowiązujące niż konto bankowe.

Plusy portfeli elektronicznych

Wirtualne portfele elektroniczne są przede wszystkim ciekawą alternatywą dla tradycyjnych kont bankowych. Umożliwiają one dywersyfikację oszczędności i przechowywanie na nich środków niezależnie od rachunku bankowego. Zwiększa to bezpieczeństwo i minimalizuje ryzyko utraty lub zamrożenia pieniędzy na wypadek kradzieży środków z konta czy awarii / upadku banku.

Samo założenie portfeli elektronicznych jest bardzo proste i nie wymaga posiadania szczególnej wiedzy zarówno finansowej czy tej związanej z obsługą Internetu. W podstawowej formie nie musimy przeważnie podawać również naszych wrażliwych danych osobowych czy weryfikować naszego konta korzystając z podstawowej ograniczonej wersji portfela. Same portmonetki są również stosunkowo bezpieczne, a korzystając z renomowanych i największych marek na rynku, nie musimy obawiać się utraty środków.

Portfele elektroniczne są również bardzo poręczne. Przy ich pomocy możemy zarządzać naszymi pieniędzmi oraz regulować rachunki i zobowiązania w podobny sposób, co poprzez konta bankowa. Nie będziemy również odczuwali specjalnych ograniczeń związanych z płatnościami kartami, gdyż są one wydawane np. przez Visa czy Mastercard.

e-portfele
e-portfele

Kiedy warto korzystać z portfeli elektronicznych?

Portfel elektroniczny przede wszystkim warto wykorzystywać jeśli chcemy oddzielić nasze środki np. kieszonkowe od tych domowych czy firmowych. W ten sposób będziemy mogli łatwo utrzymywać porządek w naszych finansach oraz zarządzać sprawnie gotówką wiedząc jakie środki posiadamy na wydatki i prywatne kieszonkowe.

Korzystanie z portfeli elektronicznych zalecane jest jeśli często robimy zakupy w Internecie. W ten sposób zmniejszamy ryzyko ataku na nasze podstawowe konto bankowe, gdyż nie podajemy jego danych, tylko dane karty płatniczej wydanej do portmonetki lub płacąc bezpośrednio portfelem internetowym. Dzięki temu w razie kradzieży pieniędzy stracimy tylko małą sumę, którą posiadaliśmy na portalu internetowym a nie wszystkie oszczędności z naszego konta bankowego.

Z portfeli elektronicznych warto również skorzystać jeśli chcemy płacić kartami płatniczymi w świecie realnym. Dzięki portfelom elektronicznym będziemy mogli robić to łatwo oraz bez obawy o zniszczenie lub utratę karty płatniczej. W takim wypadku bez problemu uzyskamy kolejną kartę i nie będziemy musieli przechodzić skomplikowanej procedury zgłoszenia kradzieży oraz wyrabiania nowej karty w banku — lub co gorsza nie stracimy pieniędzy z limitu, gdyż są to karty debetowe, a nie kredytowe jak w przypadku połowy kart bankowych.

Portfele elektroniczne – podsumowanie:

Portfele elektroniczne w dużej mierze eliminują potrzebę noszenia fizycznego portfela, przechowując wszystkie informacje o płatnościach konsumenta w sposób bezpieczny i kompaktowy. Ponadto portfele cyfrowe są potencjalnym dobrodziejstwem dla firm gromadzących dane konsumenckie. Im więcej firmy wiedzą o zwyczajach zakupowych swoich klientów, tym skuteczniej mogą im sprzedawać. Minusem dla konsumentów może być utrata prywatności.

Portfele elektroniczne pozwalają wielu w krajach rozwijających się na pełniejsze uczestnictwo w globalnym systemie finansowym. Portfele elektroniczne umożliwiają uczestnikom przyjmowanie płatności za świadczone usługi, a także otrzymywanie środków lub przekazów pieniężnych od przyjaciół i rodziny z innych krajów. Portfele cyfrowe nie wymagają konta bankowego w fizycznej firmie lub oddziale, co często pozwala na obsługę osób z nieubankowionych i niedofinansowanych społeczności, takich jak dzielnice czarnoskóre i latynoskie oraz obszary o niskich dochodach lub obszary wiejskie, co umożliwia szerszą integrację finansową.

Może Cię zainteresować:

Polecamy również śledzić wydarzenia Warszawa  – gdzie znajdziesz kalendarz aktualnych wydarzeń, które odbywają się w Warszawie. Do wyboru masz wiele ciekawych propozycji: muzea w Warszawie, kina w Warszawie, gdzie zjeść w Warszawie, parki w Warszawie, teatry w Warszawie, weekend w Warszawie, dzieje się w Warszawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Co się dzieje w Warszawie

Hurtownia Środków Czystości Blue Service – Twój Partner w...

Współpracujemy zarówno z odbiorcami indywidualnymi, jak i z przedsiębiorstwami oraz hurtowniami. Niezależnie od tego, czy prowadzisz małą...

Sprzedaż zwrotów konsumenckich na działalności nierejestrowanej

Działalność nierejestrowana to coraz popularniejsza forma prowadzenia małego biznesu w Polsce, idealna dla osób, które chcą spróbować...

Ugoda z bankiem a kredyt frankowy – czy warto...

Masz kredyt we frankach i zastanawiasz się, czy warto zawrzeć ugodę z bankiem? W ostatnich latach wiele...

Jak naturalne motywy jesienne mogą odmienić design strony www?

Jesień to niezwykła pora roku, pełna ciepłych barw i zmieniającej się natury. To moment, w którym warto...
profesjonalne sprzątanie biur

IMS Grupa – profesjonalne sprzątanie biur, hal magazynowych i...

Wysokiej jakości usługi sprzątające wpływają nie tylko na estetykę miejsca pracy, ale także na zdrowie i samopoczucie...
obiad w gronie rodziny

Jak wybrać idealne miejsce na rodzinny obiad?

Znalezienie odpowiedniej restauracji na rodzinny obiad to często spore wyzwanie, szczególnie gdy chcemy, aby każde danie przypadło...