Prace na Placu Centralnym przy Pałacu Kultury i Nauki wkraczają w kolejny etap. Trwa układanie nawierzchni kamiennej w pobliżu Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Przygotowane są miejsca do sadzenia nowych drzew. Wiosną 2025 roku mieszkańcy będą mogli odpocząć w cieniu nowych drzew. Projekt transformacji realizowany jest w ramach Nowego Centrum Warszawy.
Przez lata ogromny plac wokół Pałacu Kultury i Nauki zapełniony był setkami metrów kwadratowych betonu i zaparkowanymi samochodami. Nie było miejsca na relaks i zieleń, tak kluczową dzisiaj w dobie zmian klimatycznych. Betonowe powierzchnie placów nagrzewały się podczas ulewnych opadów, a uzupełniona woda szybko spływała do kanalizacji. Brakowało retencji i rozwiązań zatrzymujących wodę deszczową. Można było tak na to spojrzeć – przebudowa tej reprezentacyjnej przestrzeni sprawi, że stanie się ona przyjaznym miejscem spotkań mieszkańców. Zrelaksuj się w cieniu drzew.
Nowy plac Centralny – będzie zielono!
W tym roku na Placu Centralnym zostanie posadzonych 30 drzew, w przyszłym ponad 70. Po zakończeniu prac na placu i wokół niego porośnie ponad 200 drzew. Będą to m.in. modrzew europejski, lipa europejska, miłorząb dwuklapowy, jesion wąskolistny i buk. Połowa z nich już rośnie – w pobliżu Muzeum Sztuki Nowoczesnej i nowej ulicy dojazdowej (ul. Wojciecha Fangora) oraz ścieżki rowerowej wzdłuż Marszałkowskiej przy MSN.
Na samym Placu Centralnym prowadzone są prace związane z nasadzeniami tzw. konstrukcji nośnych, tzw. przeciwkompresyjnych, przenoszących i rozkładających obciążenia. Ich zadaniem jest zapewnienie drzewom odpowiednich warunków do rozwoju. Retencja wody deszczowej. W kwadratowej Magnolii Japońskiej i Magnolii Japońskiej swoje miejsce znajdą także mniejsze gatunki dekoracyjne, które dobrze radzą sobie w warunkach miejskich.
Swoje miejsce na placu znajdą także mniejsze gatunki dekoracyjne, które dobrze radzą sobie w warunkach miejskich – grujecznik japoński oraz magnolia japońska.
Oprócz drzew będzie tu aż 3,6 tys. m kw. trawników z ozdobnymi bylinami, kwiatami oraz roślinami cebulowymi. Na trawniki będzie można wchodzić – projektanci przewidzieli je jako ogólnodostępne miejsca do odpoczynku.
Żeby zieleń miała dobre warunki, na placu Centralnym zamontowane zostały cztery zbiorniki retencyjne, każdy o głębokości 7 m. Będą one gromadzić wodę opadową, która posłuży do podlewania nowej roślinności.
Na placu rozpoczęło się również układanie kamiennej nawierzchni – odtwarzany jest dawny przebieg ul. Zielnej w rejonie Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Nieregularny układ chodników i zieleni na placu odwzoruje sieć przedwojennych ulic i zarysy budynków.
Źródło: um.warszawa.pl
Może Cię zainteresować:
👉 Bulwary Wiślane w Warszawie
👉 Ogród Krasińskich w Warszawie
👉 Park Edwarda Szymańskiego w Warszawie
👉 Ogród Saski w Warszawie – atrakcje
👉 Park Pole Mokotowskie
👉 Park Skaryszewski
👉 Park Bródnowski
👉 Park Ujazdowski
👉 Pałac w Wilanowie