Centrum Nauki Kopernik znów jest otwarte

Po dwóch miesiącach i czternastu dniach, od 15 listopada . Zamknięcie związane było z remontem systemów klimatyzacji i wentylacji, jednak w tym czasie Kopernik przygotował także nowe atrakcje dla swoich gości. Pojawiła się wystawa czasowa „Trucizny. Supermoce natury”, ekspozycja stała wzbogaciła się o nowe eksponaty, zmieniły się laboratoria. W przestrzeniach Centrum jest teraz więcej zieleni, a szatnia stała się bardziej przestronna i wygodniejsza.

Wystawa o truciznach

Jak duża jest czarna wdowa? Skąd bierze truciznę najbardziej toksyczna żaba na świcie? Czy każdy skorpion świeci w świetle UV? Takiej wystawy jeszcze w Koperniku nie było! Zwiedzający odkryją tajemnice 30 gatunków jadowitych zwierząt i poznają ich niezwykłe zdolności. Zobaczą węże, pająki, żaby, jaszczurki, skorpiony.

Wystawa „Trucizny. Supermoce natury” pełna jest niezwykłych stworzeń, ale jej główny bohater pozostaje niewidoczny. To jad ukryty w specjalnych gruczołach zwierząt. Bywa śmiertelnie niebezpieczny, jednak naukowcy potrafią izolować z niego pojedyncze toksyny i tworzyć z nich leki. W efekcie jaszczurki pomagają leczyć cukrzycę, kumaki – opracowywać antybiotyki, a wąż koralowy może wesprzeć terapie chorób Alzheimera i Parkinsona. Choć jadowitym zwierzętom daleko do słodkich pluszaków, warto je chronić i otaczać ochroną. Jeśli znikną z Ziemi, stracimy możliwość wykorzystania ich supermocy.

Więcej o wystawie: https://www.kopernik.org.pl/wystawy/trucizny-supermoce-natury

W klimacie trucizn

„Trucizny. Supermoce natury” to prawdziwa skarbnica tematów, które zainspirują dodatkowe działania w Koperniku. Jeszcze w listopadzie na wystawach pojawią się goście specjalni. Dr inż. Agnieszka Stasiak z Wydziału Ogrodnictwa SGGW opowie o trujących roślinach i pokaże, jak je rozpoznawać. Lek. wet. Aleksandra Szefer wraz z Kołem Naukowym Medyków Weterynaryjnych SGGW poprowadzi dla zwiedzających warsztaty dotyczące produktów żywnościowych niebezpiecznych dla zwierząt domowych.

Podczas zwiedzania można będzie także wziąć udział w warsztacie Mikroświat, polegającym na oglądaniu pod mikroskopem unikatowych próbek roślinnych i zwierzęcych. Przygotowane są wylinki węży oraz trujące rośliny – cis, bieluń, bluszcz pospolity, pokrzyk, rącznik. Kolekcja będzie wzbogacana o zdobycze z nowej wystawy, jeśli takie się pojawią – np. wylinki pająków.

Wystawa Trucizny. Supermoce natury
Wystawa Trucizny. Supermoce natury

Nowe eksponaty

Na wystawach stałych pojawiły się nowe eksponaty. Goście Kopernika mogą zbadać efekt rozszerzalności temperaturowej i przekonać się, że latem wszystko jest dłuższe, niż zimą. Poznają także materiały termochromowe, czyli takie, które zmieniają swój kolor w zależności od temperatury. Sprawią, że drut pokryje się w kilka sekund szronem i obejrzą ten efekt w dużym powiększeniu. Przy eksponacie „Prążki Mory” zapoznają się ze zjawiskiem interferencji. Pomogą również w procesie tworzenia eksponatu „Perspektywa”, eksperymentując z jego prototypem i dzieląc się wrażeniami.

Nowe stacje badawcze pojawiły się w Living Labie. To przestrzeń, w której naukowcy ustawiają autorskie stacje badawcze, a osoby eksperymentujące przy nich dostarczają informacji potrzebnych do badań. Tym razem można w ten sposób wesprzeć pracę prof. Małgorzaty Kossowskiej, która bada sieci społeczne, ich powiązania ze społeczeństwem i poczucie przynależności ich członków.

Zupełnie nową propozycją na wystawach jest także „Mikropodglądanie”. Zwiedzający będą mieć do dyspozycji „obiekt dnia” i mikroskop pozwalający przyjrzeć się temu, co na co dzień jest ledwo widoczne.

Planeta i technologie w laboratoriach

Nasze laboratoria przeszły przemianę! Zajęcia prowadzone w Laboratorium Edukacji o Planecie oraz Laboratorium Edukacji o Nowych Technologiach połączą różne dyscypliny nauki. Będą poruszać tematy dotyczące kluczowych wyzwań współczesności i przyszłości (np. zdrowie, zmiany klimatu, bioróżnorodność, rozwój technologii i robotyki), a prowadzone w nich zajęcia dla szkół obejmą „brakujące rozdziały”, czyli ważne zagadnienia, które nie weszły lub czekają na włączenie do programów nauczania. Program dla uczniów (klasy 7-8 szkół podstawowych i szkoły ponadpodstawowe) ruszy 3 grudnia. Indywidualni zwiedzający, tradycyjnie korzystający z warsztatów w laboratoriach w weekendy i święta, będą mogli odwiedzić je nieco wcześniej – już 25 listopada. Podczas zajęć m.in. zbadają anatomię serca, poszukają mikroplastiku w świeżym praniu, poznają zwierzęta udające niebezpieczne gatunki.

Na grupy szkolne już czekają także zajęcia zorganizowane „BudujeMY muzykę” w Majsterni (klasy 1-3) oraz Wytwórni (klasy 5-8 i szkoły ponadpodstawowe). Ta ostatnia propozycja to nowość. Wytwórnia jest miejscem, w którym młodzież może rozwijać umiejętności projektowe oraz poznawać techniki artystyczne.

Może Cię zainteresować:

👉 Bulwary Wiślane w Warszawie
👉 Ogród Krasińskich w Warszawie
👉 Park Edwarda Szymańskiego w Warszawie
👉 Ogród Saski w Warszawie – atrakcje

👉 Park Pole Mokotowskie
👉 Park Skaryszewski
👉 Park Bródnowski
👉 Park Ujazdowski
👉 Pałac w Wilanowie

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

wydarzenia warszawa weekend

Wydarzenia Warszawa weekend 22-24 listopada

Wydarzenia w Warszawie w weekend 22-24 listopada 2024 📆 Co się dzieje w Warszawie  🎊🎉 Koncerty i...
wydarzenia Warszawa - Praga-Północ

Praskie murale, streetart i reklamy z PRLu

📅 Data: sobota, 23 listopada 2024 ⌚ Godzina rozpoczęcia: 11:00 📌 Miejsce: ul. Floriańska 14, Warszawa - Praga-Północ 💲 Podczas wydarzenia...
wydarzenia warszawa śródmieście

FREE Milonga z muzyką na żywo

📅 Data: sobota, 23 listopada 2024 ⌚ Godzina rozpoczęcia: 11:00 📌 Miejsce: Wolskie Centrum Kultury, ul. Działdowska 6,Warszawa - Wola 💲...
wydarzenia warszawa wesoła

Leśny Spacer Rodzinny | Warszawa Wesoła

📅 Data: sobota, 23 listopada 2024 ⌚ Start: 11:00 | 12:30 📌 Miejsce: Urząd Dzielnicy Warszawa-Wesoła ul. 1 Praskiego...
wydarzenia warszawa wola

Fotospacer po Woli z FAF

📅 Data: sobota, 23 listopada 2024 ⌚ Godzina rozpoczęcia: 11:00 📌 Miejsce: ul. Chłodna 20, Warszawa - Śródmieście 📸 Fotograficzna podróż...
wydarzenia warszawa spacer z przewodnikiem

Spacer Grzybowy | Plaża Rusałka

📅 Data: sobota, 23 listopada 2024 ⌚ Godzina rozpoczęcia: 11:00 📌 Miejsce: Plaża Rusałka,  Warszawa - Praga-Północ Jeżeli myślicie, że sezon...
strony internetowe
pożyczki dla firm
agregaty prądotwórcze diesel
remonty łódź