Bilety

Koncerty

Spektakle

Dla dzieci

Koncerty

Spektakle

Dla dzieci

Kabaret

Zwiedzanie

Strona głównaWydarzenia Warszawaw tym miesiącuWystawa „Znamy się od dawna i mamy na to papiery”

Wystawa „Znamy się od dawna i mamy na to papiery”

📅 Data: 11 – 24 kwietnia 2025
📌 Miejsce: ul. Krakowskie Przedmieście 66, Warszawa – Śródmieście

Wystawa „Znamy się od dawna i mamy na to papiery”

Od 11 kwietnia do 24 kwietnia br. przy ul. Krakowskie Przedmieście 66 (blisko Kościoła Św. Anny), w samym sercu Warszawy, odbędzie się plenerowa wystawa „Znamy się od dawna i mamy na to papiery. Relacje Polski z Norwegią, Islandią i Liechtensteinem w świetle zbiorów Archiwów Państwowych”, która odsłania fascynujące relacje między Polską a krajami północy. To niezwykłe wydarzenie, współtworzone przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Archiwa Państwowe, łączy historię z współczesnością i zaprasza do podróży przez wieki międzynarodowej współpracy. – Ta wystawa to nie tylko zbiór unikatowych dokumentów, ale żywy dowód na to, że historia potrafi inspirować przyszłość i świadectwo tego, jak ważne jest dziedzictwo dokumentacyjne dla budowania relacji. Każdy prezentowany tutaj dokument archiwalny przypomina nam, jak głęboko splecione są losy naszych narodów – informuje dr Paweł Pietrzyk, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych.

Przez kilkanaście dni mieszkańcy oraz goście Warszawy będą mieli niepowtarzalną okazję zanurzyć się w bogactwie historii, która łączy Polskę z Islandią, Liechtensteinem i Norwegią. Wystawa „Znamy się od dawna i mamy na to papiery. Relacje Polski z Norwegią, Islandią i Liechtensteinem w świetle zbiorów Archiwów Państwowych” prezentuje starannie wyselekcjonowane materiały z Archiwum Państwowego w Opolu, Gdańsku, Częstochowie, Archiwum Akt Nowych, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz innych placówek. Wśród eksponatów znalazły się m.in.:

Dokumenty z XVII wieku: Świadectwa wyprawy Daniela Vettera na Islandię w 1613 roku oraz historie księcia Karola z rodu Liechtensteinów, który władał częścią Śląska.
Korespondencja dyplomatyczna: Pismo posła Norwegii, wysłane z Paryża, informujące o uznaniu niepodległości Polski przez Króla Norwegii Haakona VII.
Materiały fotograficzne: Zdjęcie krajobrazu Spitzbergenu wykonane w 1934 roku przez kapitana Antoniego Zawadzkiego, uczestnika Polskiej Wyprawy Polarnej oraz dokumenty związane z organizacją tej ekspedycji.

– Wiele z prezentowanych materiałów będzie można zobaczyć po raz pierwszy. To niesamowita okazja i prawdziwy wehikuł czasu. Każdy dokument archiwalny snuje opowieść, która odkrywa przed zwiedzającymi nie tylko nieznane karty historii, ale również fundamenty, na których budowana jest obecnie współpraca pomiędzy naszymi krajami – mówi dr Paweł Pietrzyk, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych.

Wystawa to podróż od XVII-wiecznych dokumentów do współczesnych badań naukowych, która ukazuje siłę międzynarodowego dialogu. Jednak obok historycznych eksponatów, zwiedzający mogą zapoznać się z nowoczesnymi projektami realizowanymi dzięki Funduszom Norweskim i EOG, pokazującymi dynamiczny rozwój międzynarodowej współpracy, m.in.:

„Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie” – projekt kulturalny, który stał się miejscem spotkań pokoleń,
„iAREA: Wpływ aerozoli absorbujących na wymuszania radiacyjne w europejskiej części Arktyki”, łączący naukę i międzynarodową współpracę,
„Polska i Norwegia: bitwa o Narwik 1940 – II Wojna Światowa” będący świadectwem odwagi i wspólnego działania,
Projekt „Program pomocowy dla uchodźców z Ukrainy”, pomagający mieszkańcom Ukrainy, którzy musieli uciekać przed wojną.

Po zakończeniu prezentacji w Warszawie (wcześniej wystawa gościła w Katowicach i Krakowie), wystawa wyruszy w dalszą podróż po kraju – już wkrótce odwiedzi Poznań, Gdańsk i Wrocław, umożliwiając szerszej publiczności odkrycie niezwykłych historii wzajemnych relacji Polski z krajami północy.

Wystawa jest dostępna bezpłatnie zarówno w języku polskim, jak i angielskim, co stanowi również okazję do przybliżenia zwiedzającym z całego świata idei i osiągnięć Funduszy Norweskich i EOG – inicjatywy finansowej, w ramach której Islandia, Liechtenstein i Norwegia wspierają rozwój gospodarczy i społeczny Polski i kilkunastu innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Wydarzenie jest doskonałą okazją, aby przybliżyć zwiedzającym ideę Funduszy Norweskich i EOG, będących impulsem dla rozwoju gospodarczego i społecznego Polski. Obecnie trwa trzecia edycja programu, w ramach której Polska otrzymała rekordowe 809,3 mln euro na projekty z zakresu rozwoju miast, przedsiębiorczości, nauki, kultury i edukacji. Negocjacje dotyczące czwartej edycji już trwają, co zapowiada dalsze wsparcie dla innowacyjnych inicjatyw.

Wystawa „Znamy się od dawna i mamy na to papiery”
Wystawa „Znamy się od dawna i mamy na to papiery”

Strona organizatora: link

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Śledź na bieżąco: wydarzenia Warszawa, wiadomości Warszawa z ostatniej chwilidarmowe wydarzenia Warszawa, weekend w Warszawie.

Na naszej stronie warsawcity.info możesz również zakupić 🎫 bilety na wydarzenia w Warszawie.

📣 DOŁĄCZ DO NASZEJ GRUPY NA FACEBOOKU 📣 Bądź częścią naszej społeczności 👉 dziel się z innymi informacjami na temat najciekawszych wydarzeń w Warszawie 🎊🎉 GRUPA OTWARTA – każdy może dodać wydarzenie!🫵 Wydarzenia Warszawa – Co, Gdzie, Kiedy?
Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Napisz maila na redakcja@warsawcity.info

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Wydarzenia Warszawa - Co, Gdzie, Kiedy?

Dziel się z innymi informacjami na temat najciekawszych wydarzeń w Warszawie - GRUPA OTWARTA - każdy może dodać wydarzenie!

- Reklama -
20,019FaniLubię
1,209ObserwującyObserwuj
104ObserwującyObserwuj
316SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wydarzenia

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
- Reklama -