Wystawa Jan Piotr Norblin – kronikarz ciekawych czasów wrzesień – grudzień 2022 w Zamku Królewskim w Warszawie.
Wystawa to premierowy pokaz prac jednego z czołowych artystów epoki stanisławowskiej, uważanego za ojca polskiego malarstwa rodzajowego. Pokazanych zostanie ponad 100 prac Jana Piotra Norblina, pochodzących z kolekcji Zamku Królewskiego w Warszawie, wśród nich kompozycje przez wiele lat uznawane za zaginione, dotychczas nieprezentowane szerokiej publiczności – m.in. Autoportret oraz Odpust na Bielanach pod Warszawą w drugi dzień Zielonych Świątek.
Jan Piotr Norblin, właśc. Jean-Pierre Norblin de la Gourdaine (1745-1830) – pochodzący z Francji malarz, rysownik i grafik, jeden z czołowych artystów epoki stanisławowskiej. Jest autorem sielankowych scen ukazujących zabawy arystokracji – osadzone w malowniczych plenerach tańce, koncerty i teatrzyki. Norblin to doskonały ilustrator życia ówczesnej polskiej ulicy oraz obyczaju. Bywalec karczm i jarmarków, gdzie z upodobaniem szkicował postacie grajków, żebraków czy wędrownych sprzedawców. Ceniony dokumentalista polskiego życia politycznego schyłku XVIII w., m.in. wydarzeń związanych z uchwaleniem Konstytucji 3 maja oraz powstaniem kościuszkowskim. Ponadto miłośnik i naśladowca sztuki Rembrandta, co szczególnie objawiło się w jego twórczości graficznej.
Kurator wystawy: Marta Zdańkowska, kustosz Zamku Królewskiego w Warszawie
fot. Jean-Pierre Norblin de la Gourdaine, Odpust na Bielanach pod Warszawą w drugi dzień Zielonych Świątek, 1784 r., gwasz, akwarela, papier, 50 x 71 cm, Fundacja Zbiorów im. Ciechanowieckich w Zamku Królewskim w Warszawie.
więcej informacji: https://www.zamek-krolewski.pl/strona/aktualnosci
Śledź na bieżąco co dzieje się w Warszawie