📅 Data rozpoczęcia: poniedziałek, 11 listopada 2024
📅 Data zakończenia: niedziela, 29 czerwca 2025
📌 Miejsce: Muzeum Historii Polski Cytadela Warszawska, ul. Gwardii 1, 01-538 Warszawa
💲 Bilet normalny: 20 zł za osobę
Jakim państwem było królestwo Bolesława Chrobrego? Jakie były jego najcenniejsze skarby? Czym zajmowali się jego mieszkańcy? Co jedli, jak mieszkali, w co wierzyli? O tym wszystkim opowiada nowa wystawa Muzeum Historii Polski, upamiętniająca 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski. Zwiedzający wyruszą w podróż po średniowiecznej Polsce – barwnej krainie grodów warownych, bogatej w lasy i rzeki, w której dawne wierzenia współistniały z chrześcijaństwem.
Wystawa „1025. Narodziny Królestwa” to wyjątkowa okazja, by w jednym miejscu zobaczyć obiekty archeologiczne, związane z życiem codziennym, medycyną i wierzeniami niechrześcijańskimi, a także pochodzące z królewskiego skarbca Piastów światowej klasy zabytki sztuki złotniczej. Nie brakuje wśród nich obiektów, które na co dzień nie są prezentowane publiczności. Należą do nich takie skarby, jak srebrny kielich królewski z Trzemeszna oraz wysadzany rubinami i szafirami diadem płocki, cenne tkaniny, na przykład ornat z Kwieciszewa, i ozdobne manuskrypty, jak XI-wieczny Codex Pretiosus. Wyjątkowe zabytki nie mogą być długo eksponowane poza skarbcem, dlatego też na wystawie „1025. Narodziny Królestwa” można je będzie zobaczyć tylko do 29 grudnia 2024 r.
Zarówno bezcenne skarby, jak i inne obiekty odkryte przez archeologów, pozwalają zanurzyć się w nieznany świat wczesnego średniowiecza. Kości zwierząt, na które polowali mieszkańcy grodów piastowskich, w tym szczątki wymarłego już gatunku tura, fragment najstarszego w Polsce smyczkowego instrumentu muzycznego czy średniowieczne łyżwy pozwalają nam doświadczyć epoki, o której tak niewiele wiemy, a tak liczne nasze domysły okazują się mylne w konfrontacji z materialnymi świadectwami tamtych czasów. Zaprezentowane z szacunkiem szczątki ludzkie pozwalają dowiedzieć się więcej zarówno o tym, jak toczono w średniowieczu wojny, jak i poznać ówczesną medycynę czy dietę.
Ekspozycja to niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć z bliska życie ludzi, którzy zamieszkiwali Polskę przed tysiącem lat, dzięki śladom, które po sobie zostawili, choć są one bardzo nieliczne. To także świetna sposobność, by uświadomić sobie mnogość znaków zapytania dotyczących historii początków naszego państwa – wiele postaci, wydarzeń i miejsc wciąż pozostaje jedynie teatrem cieni, który pobudza wyobraźnię każdego, kto zdecyduje się na zwiedzenie wystawy.
Wystawę możecie obejrzeć sami lub w towarzystwie przewodnika.
Bilety dostępne w kasie lub na stronie Muzeum.
Więcej informacji na stronie organizatora: link
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Warszawa Wydarzenia co dzień aktualne wiadomości Warszawa z ostatniej chwili.
Śledź na bieżąco wydarzenia Warszawa, aktywna Warszawa, Warszawa atrakcje dla dzieci.