Znamiona występują na ciele każdego człowieka i szacuje się, że mogą spontanicznie powstawać w różnych miejscach przez całe życie. Zazwyczaj nie stanowią istotnego zagrożenia dla zdrowia, a są raczej problemem natury estetycznej, zwłaszcza gdy pojawiają się na twarzy czy w często odsłanianych miejscach. Mimo to usuwanie pieprzyków staje się coraz popularniejsze, a liczba gabinetów oferujących tę usługę systematycznie rośnie. Czy zatem warto decydować się na wycinanie znamion?
Znamiona — problem estetyczny
Każdy człowiek ma na ciele wiele znamion, jednak te, które znajdują się w widocznych miejscach lub na twarzy często traktowane są jak defekt kosmetyczny, wymagający usunięcia. Ostateczna decyzja o likwidacji pieprzyków należy oczywiście do pacjenta, przed każdym zabiegiem konieczna jest jednak wizyta u dermatologa lub chirurga, który oceni czy zmiana nie stanowi powodu do niepokoju i wybierze odpowiednią metodę: laserową lub chirurgiczną.
Usuwając znamiona z powodów estetycznych, warto pamiętać, że w miejscu zlikwidowanego pieprzyka lub brodawki zawsze zostaje blizna, która będzie widoczna przez całe życie, choć posiada zazwyczaj niewielkie rozmiary. Dodatkowo, jeśli wskazaniem do wycięcia jest nowotwór lub jego podejrzenie, zabieg będzie traktowany priorytetowo; w innych sytuacjach czas oczekiwania może się znacznie wydłużyć.
Znamiona — problem zdrowotny
Usuwanie znamion jest zalecane w sytuacji, w której znajdują się one w miejscach mocno eksponowanych na promienie słonecznych oraz takich, w których mogą być stale uszkadzane lub nadrywane. Również pieprzyki, które są wystające i ryzyko ich podrażnienia jest większe niż znamion płaskich, bardzo często są likwidowane ze względu na zwiększone ryzyko nowotworzenia w przyszłości. Choć każda niepokojąca zmiana powinna być obejrzana przez lekarza dermatologa, istnieje szereg czynników, które powinny wzbudzić czujność pacjenta.
Znamiona, które mogą, okazać się niebezpieczne mają zazwyczaj ciemnobrązowy lub brunatny kolor, poszarpane brzegi i niejednolitą barwę. Dodatkowo mogą się rozrastać w bardzo szybkim tempie (nawet kilku miesięcy) lub wręcz przeciwnie, nagle blednąć i maleć.
Usuwanie znamion — tak czy nie?
Usuwanie znamion ze względów zdrowotnych nie podlega żadnej dyskusji — jeśli tylko lekarz zasugeruje wycięcie podejrzanej zmiany, należy jak najszybciej umówić się na zabieg. Pozwoli to uniknąć zachorowania na jeden z najgroźniejszych i najszybciej postępujących nowotworów — mowa oczywiście o czerniaku. Jeśli jednak zmiana jest łagodna, ostateczna decyzja należy zawsze do pacjenta.
Trzeba jednak przy tym zaznaczyć, że zabieg usuwania pieprzyków, zarówno przy pomocy lasera jak i metodą chirurgiczną, jest nieinwazyjny, szybki i nie wymaga hospitalizacji. Po maksymalnie 45 minutach pacjentowi zostaje założony niewielki opatrunek, a sama rana goi się całkowicie w przeciągu dwóch tygodni. Likwidacja znamion nie niesie ze sobą prawie żadnych powikłań oprócz wystąpienie niewielkiej blizny, która, mimo iż zwykle blednie z czasem, może pozostawać widoczna przez całe życie.
Więcej informacji znajdziecie na Derm-Al |