Trądzik hormonalny – jak sobie z nim poradzić?

Trądzik hormonalny to przewlekła choroba skóry. To zaburzenie hormonalne zazwyczaj dotyka dorosłych pomiędzy 25. a 35. rokiem życia. Również stres, przemęczenie, niewłaściwa dieta i niedobór snu niekorzystnie wpływają na stan skóry. Jak rozpoznać trądzik hormonalny? Jak można go leczyć? I gdzie szukać pomocy?

Czym jest trądzik hormonalny?

Trądzik kojarzy się zwykle z latami młodzieńczymi. To nastolatkowie najczęściej borykają się z tą bolesną i nieestetyczną przypadłością. Trądzik hormonalny pojawia się jednak dopiero w dorosłym wieku. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni są narażeni na jego wystąpienie, choć ze względu na liczne wahania hormonalne takie jak np. ciąża czy menopauza, to kobiety są w grupie podwyższonego ryzyka. Co ciekawe, ten rodzaj dermatozy może pojawić się nawet u tych osób, które wcześniej nie miały problemów z cerą. 

Trądzik hormonalny ma formę wykwitów grudkowo-krostkowych i wągrów. W cięższych przypadkach przyjmują one postać ropnych torbieli. Najczęściej występują na brodzie, czole i linii żuchwy, a czasem na szyi, dekolcie oraz plecach. Ze względu na typ są bolesne i tworzą czerwone plamy na skórze, która staje się wrażliwa na dotyk. Poza tym twarz wygląda nieestetycznie.

Jakie są przyczyny powstawania zmian skórnych?

Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj trądziku ma podłoże hormonalne. W organizmie następuje nieprawidłowość związana z wydzielaniem androgenów (testosteronu, dihydrotestosteronu i androstenediolu), czyli męskich hormonów płciowych. Zaburzona zostaje praca gruczołów łojowych, a to przyczynia się do nadprodukcji sebum, powstawania wągrów oraz krost na skórze. Bywa, że pojawienie się trądziku to skutek wzrostu stężenia żeńskich hormonów płciowych progesteronu i estrogenu. Na pogorszenie stanu skóry wpływają także takie czynniki, jak przewlekły stres, przemęczenie, źle zbilansowana dieta, nieprawidłowa pielęgnacja skóry czy uwarunkowania genetyczne.

Trądzik hormonalny metody leczenia

Tylko dobry dermatolog jest podstawą skutecznego leczenia zmian skórnych tego typu. Lekarz na podstawie pogłębionego wywiadu i obrazu klinicznego określi stadium zmian. Ich leczenie zazwyczaj ma dwie formy. Pierwsza obejmuje doustne przyjmowanie leków najczęściej jest to antybiotyk lub retinoid (pochodna witaminy A). Druga polega na miejscowym i punktowym smarowaniu zmian specjalistycznymi maściami czy kremami.  Tylko terapia przeprowadzona zgodnie z zaleceniami i pod ścisłą kontrolą lekarza może być zakończona sukcesem.

Jak znaleźć dobrego dermatologa w Warszawie?

W Warszawie dermatologia jest dziedziną, która świetnie się rozwija. Aby zlokalizować gabinety w najbliższej okolicy, należy wpisać w wyszukiwarkę Google np. dermatolog Ursynów, czy szerzej, dermatolog Warszawa.  Z pewnością nie brakuje tu wybitnych specjalistów, oferujących wsparcie pacjentom. Choroby skórne, takie jak np. trądzik hormonalny, mają bardzo często przebieg przewlekły i ich leczenie jest długie. W niektórych przypadkach zleca się nawet kilkumiesięczną antybiotykoterapię, dlatego tak ważne jest znalezienie odpowiedniego i zaufanego lekarza. W wyszukiwarce internetowej, bez wątpienia znajdziesz całą listę dermatologów z Mokotowa, czy innej interesującej Cię dzielnicy. Korzystając z doświadczeń i opinii innych internautów  można szybko i łatwo zidentyfikować najlepszego specjalistę, który skutecznie pomoże uporać się z nieestetycznymi krostami i wypryskami. 

Co się dzieje w Warszawie

Okulary z nakładkami clip-on a moda — jak połączyć...

Okulary z nakładkami clip-on są idealnym rozwiązaniem dla aktywnych osób. Można ich używać w różnych warunkach oświetleniowych....

Ekstrakcja zęba – kiedy jest konieczna?

W życiu wielu z nas przychodzi moment, kiedy musimy zmierzyć się z decyzją o ekstrakcji zęba. Choć...

Efektywne Usuwanie Brodawek w Warszawie: Metody i Specjaliści

Brodawki to powszechny problem skórny, który może być uciążliwy zarówno estetycznie, jak i fizycznie. W Warszawie, mieszkańcy...

Czy biżuteria męska na walentynki to dobry pomysł?

Zbliża się Święto Zakochanych – dzień, w którym chcemy zaskoczyć nasze drugie połówki czymś wyjątkowym i niebanalnym....

Nie daj się próchnicy – jak zapobiegać i leczyć

Powszechnie wiadomo, że dieta bogata w przetworzone, wysokocukrowe produkty to prosty przepis na rozwój próchnicy. Szczególnie jeśli...

Jak dbać o skórę i zachować młodość na dłużej?

Skóra kobiet zaczyna się starzeć już po 25 roku życia. Powoli traci jędrność, zaś na jej powierzchni...
Skip to content