Trądzik hormonalny – jak sobie z nim poradzić?

Trądzik hormonalny to przewlekła choroba skóry. To zaburzenie hormonalne zazwyczaj dotyka dorosłych pomiędzy 25. a 35. rokiem życia. Również stres, przemęczenie, niewłaściwa dieta i niedobór snu niekorzystnie wpływają na stan skóry. Jak rozpoznać trądzik hormonalny? Jak można go leczyć? I gdzie szukać pomocy?

Czym jest trądzik hormonalny?

Trądzik kojarzy się zwykle z latami młodzieńczymi. To nastolatkowie najczęściej borykają się z tą bolesną i nieestetyczną przypadłością. Trądzik hormonalny pojawia się jednak dopiero w dorosłym wieku. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni są narażeni na jego wystąpienie, choć ze względu na liczne wahania hormonalne takie jak np. ciąża czy menopauza, to kobiety są w grupie podwyższonego ryzyka. Co ciekawe, ten rodzaj dermatozy może pojawić się nawet u tych osób, które wcześniej nie miały problemów z cerą. 

Trądzik hormonalny ma formę wykwitów grudkowo-krostkowych i wągrów. W cięższych przypadkach przyjmują one postać ropnych torbieli. Najczęściej występują na brodzie, czole i linii żuchwy, a czasem na szyi, dekolcie oraz plecach. Ze względu na typ są bolesne i tworzą czerwone plamy na skórze, która staje się wrażliwa na dotyk. Poza tym twarz wygląda nieestetycznie.

Jakie są przyczyny powstawania zmian skórnych?

Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj trądziku ma podłoże hormonalne. W organizmie następuje nieprawidłowość związana z wydzielaniem androgenów (testosteronu, dihydrotestosteronu i androstenediolu), czyli męskich hormonów płciowych. Zaburzona zostaje praca gruczołów łojowych, a to przyczynia się do nadprodukcji sebum, powstawania wągrów oraz krost na skórze. Bywa, że pojawienie się trądziku to skutek wzrostu stężenia żeńskich hormonów płciowych progesteronu i estrogenu. Na pogorszenie stanu skóry wpływają także takie czynniki, jak przewlekły stres, przemęczenie, źle zbilansowana dieta, nieprawidłowa pielęgnacja skóry czy uwarunkowania genetyczne.

Trądzik hormonalny metody leczenia

Tylko dobry dermatolog jest podstawą skutecznego leczenia zmian skórnych tego typu. Lekarz na podstawie pogłębionego wywiadu i obrazu klinicznego określi stadium zmian. Ich leczenie zazwyczaj ma dwie formy. Pierwsza obejmuje doustne przyjmowanie leków najczęściej jest to antybiotyk lub retinoid (pochodna witaminy A). Druga polega na miejscowym i punktowym smarowaniu zmian specjalistycznymi maściami czy kremami.  Tylko terapia przeprowadzona zgodnie z zaleceniami i pod ścisłą kontrolą lekarza może być zakończona sukcesem.

Jak znaleźć dobrego dermatologa w Warszawie?

W Warszawie dermatologia jest dziedziną, która świetnie się rozwija. Aby zlokalizować gabinety w najbliższej okolicy, należy wpisać w wyszukiwarkę Google np. dermatolog Ursynów, czy szerzej, dermatolog Warszawa.  Z pewnością nie brakuje tu wybitnych specjalistów, oferujących wsparcie pacjentom. Choroby skórne, takie jak np. trądzik hormonalny, mają bardzo często przebieg przewlekły i ich leczenie jest długie. W niektórych przypadkach zleca się nawet kilkumiesięczną antybiotykoterapię, dlatego tak ważne jest znalezienie odpowiedniego i zaufanego lekarza. W wyszukiwarce internetowej, bez wątpienia znajdziesz całą listę dermatologów z Mokotowa, czy innej interesującej Cię dzielnicy. Korzystając z doświadczeń i opinii innych internautów  można szybko i łatwo zidentyfikować najlepszego specjalistę, który skutecznie pomoże uporać się z nieestetycznymi krostami i wypryskami. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

czy Thermomix jest wart swojej ceny

Czy Thermomix jest wart swojej ceny?

Thermomix wywołuje wiele emocji głównie za sprawą bardzo wysokiej ceny. Podczas gdy Thermomix jest reklamowany jako wielofunkcyjne...
modelowanie sylwetki

Lipoliza iniekcyjna – co to za zabieg i dlaczego...

W świecie medycyny estetycznej pojawia się coraz więcej rozwiązań, które pozwalają nam cieszyć się pięknym i zdrowym...
pierścionek zaręczynowy

Pierścionek zaręczynowy – jaki wybrać?

Wybór pierścionka zaręczynowego to nie tylko decyzja estetyczna, ale także emocjonalna. To biżuteria, która symbolizuje miłość, obietnicę...

Przebarwienia na twarzy – sprawdź, jakie kosmetyki naprawdę Ci...

Przebarwienia na twarzy to niedoskonałości cery, które mogą dotyczyć osób w różnym wieku. Za ich przyczyny uznać...

Co to jest endodoncja?

Endodoncja zajmuje się leczeniem wnętrza zęba, a w szczególności miazgi zębowej i tkanek wokół korzeni zębów. Miazga,...
turmalin

Turmalin – klejnot szlachetny. Opis i magiczne właściwości

Turmalin cieszy się ogromną popularnością jako kamień szlachetny, który przez stulecia przyciągał uwagę swoimi niezwykłymi cechami. Jest...
strony internetowe
pożyczki dla firm
agregaty prądotwórcze diesel
remonty łódź