Szybki test antygenowy na COVID-19 – jak działa?

Szybki test antygenowy na COVID-19 wykrywa białka koronawirusa w jamie ustnej i gardle. Ten test określa, czy pacjent jest obecnie zarażony COVID-19.

Testowanie antygenu jest odpowiednim testem „pierwszej linii obrony” przeciwko COVID-19, szczególnie u osób z objawami COVID, ponieważ jest to stosunkowo prosta procedura i jest szybsza niż inne podejścia – takie jak test PCR; zwykle uzyskanie wyniku zajmuje około 15 minut.

Jest jednak mniej dokładny niż test PCR, ponieważ do wykrycia wirusa SARS-CoV-2 (COVID-19) wymagany jest wysoki poziom wirusa. Niektóre osoby we wczesnych lub późnych stadiach infekcji mogą zatem zwracać fałszywe wyniki, chociaż nie jest to powszechne.

szybki test antygenowy na covid, jak działa
szybki test antygenowy na covid, jak działa

Szybki test antygenowy na COVID-19 – co o nich wiemy?

Testy antygenowe to testy immunologiczne, które wykrywają obecność specyficznego antygenu wirusowego, co implikuje obecną infekcję wirusową. Testy antygenowe są obecnie dopuszczone do wykonywania na próbkach z nosogardzieli lub wymazów z nosa umieszczonych bezpośrednio w buforze ekstrakcyjnym lub odczynniku do ekstrakcji. Obecnie autoryzowane testy antygenowe obejmują testy w punktach opieki, testy laboratoryjne i testy samodzielne, które można stosować u osób w każdym wieku. Dodatkowe informacje na temat testów antygenowych znajdują się w Tabeli 1.

Szybki test antygenowy jest stosunkowo niedrogi i większość z nich można stosować w miejscu opieki. Większość obecnie autoryzowanych testów zwraca wyniki w ciągu około 15–30 minut. Szybki test antygenowy dla SARS-CoV-2 jest ogólnie mniej czuły niż testy molekularne, takie jak reakcja łańcuchowa polimerazy z odwrotną transkrypcją w czasie rzeczywistym (RT-PCR) i inne testy amplifikacji kwasu nukleinowego (NAAT), które wykrywają i wzmacniają obecność wirusowego kwasu nukleinowego. Jednak NAAT mogą dawać pozytywne wyniki przez kilka tygodni lub miesięcy po początkowym zakażeniu i mogą wykrywać poziomy wirusowego kwasu nukleinowego, nawet jeśli wirus nie może być hodowany, co sugeruje, że obecność wirusowego kwasu nukleinowego nie zawsze może wskazywać na zaraźliwość.

Właściwa interpretacja zarówno wyników testu antygenowego, jak i NAAT (jeśli jest to wskazane) jest ważna dla dokładnego postępowania klinicznego z pacjentami lub osobami z podejrzeniem COVID-19 lub dla identyfikacji osób zakażonych podczas badań przesiewowych.

Skuteczność kliniczna testów diagnostycznych w dużej mierze zależy od okoliczności, w jakich są stosowane. Zarówno testy antygenowe, jak i PCR działają najlepiej, jeśli osoba jest testowana, gdy ma objawy, a jej miano wirusa jest wysokie. Chociaż testy antygenowe mają zmniejszoną czułość, można je również stosować do monitorowania infekcji, gdy dana osoba miała bliski kontakt z osobą z COVID-19, ze szczególnym uwzględnieniem kontekstu, w którym są używane.

Specyficzność testów antygenowych jest na ogół tak wysoka, jak większości NAAT, co oznacza, że ​​fałszywie dodatnie wyniki testu są mało prawdopodobne, gdy test antygenowy jest stosowany zgodnie z instrukcjami producenta. Pomimo wysokiej swoistości testów antygenowych, mogą wystąpić wyniki fałszywie dodatnie, zwłaszcza w przypadku stosowania w społecznościach, w których częstość występowania infekcji jest niska – taka okoliczność dotyczy wszystkich testów diagnostycznych in vitro. Ogólnie rzecz biorąc, we wszystkich testach diagnostycznych im niższa częstość występowania infekcji w społeczności, tym wyższy odsetek wyników fałszywie dodatnich.

 

szybki test antygenowy covid
szybki test antygenowy covid

Jak wykonuje się szybki test antygenowy na COVID-19 ?

Szybki test antygenowy na COVID-19 zazwyczaj obejmuje wymaz z nosa i gardła pacjenta (próbką może być również ślina lub krew). Ta próbka jest następnie analizowana przy użyciu tych samych podstawowych procesów, co test ciążowy.

Wyniki są zazwyczaj dostępne w ciągu 15 do 30 minut od analizy próbki, co oznacza, że ​​pacjent na miejscu może otrzymać wyniki przed wyjazdem.

Zrozumienie wyników testu na antygen COVID-19

Istnieją 3 możliwe wyniki, które możesz otrzymać z testu na antygen COVID-19:

1. Dodatni wynik testu na obecność antygenu COVID-19

2. Ujemny wynik testu na obecność antygenu COVID-19

3. Nieważny wynik testu antygenu

Ulotka dołączona do opakowania testów antygenowych zawiera również instrukcje, jak odczytać wyniki testu, w tym odpowiedni czas na odczytanie wyników oraz czy wyniki należy interpretować wizualnie, czy za pomocą analizatora aparatu. Odczytanie testu przed lub po określonym czasie może skutkować fałszywie dodatnimi lub fałszywie ujemnymi wynikami testu.

Co oznacza pozytywny wynik testu antygenowego na COVID-19?

Dodatni wynik testu antygenu COVID-19 oznacza, że jest bardzo prawdopodobne, że jesteś nosicielem wirusa SARS-CoV-2 (COVID-19). Oznacza to, że jesteś narażony na ryzyko zachorowania na COVID-19, a także możesz przekazać wirusa innym.

Należy zasięgnąć porady lekarskiej w związku z infekcją i postępować zgodnie z wytycznymi władz lokalnych, co zwykle wiąże się z samoizolacją przez zalecany czas, aby uniknąć zarażenia innych.

Co oznacza negatywny wynik testu antygenowego na COVID-19?

Negatywny wynik testu na antygen COVID-19 oznacza, że jest bardzo prawdopodobne, że nie miałeś koronawirusa (wirus SARS-CoV-2) w czasie testu.

Ujemne wyniki testu antygenowego nie stanowią gwarancji, że jesteś wolny od infekcji i oczywiście nie mają wpływu na ryzyko przyszłej infekcji. Powinieneś nadal przestrzegać zachowania dystansu społecznego i czystości ze zwykłym rygorem i codziennie postępować zgodnie z radami władz lokalnych.

Co oznacza nieważny wynik testu antygenowego na COVID-19?

Nieważny wynik oznacza, że test nie był wykonalny. Większość nieważnych wyników wynika z usterki zestawu testowego.

Na szczęście, ponieważ testowanie antygenu jest tak szybkie, w wielu przypadkach można szybko wykonać i ocenić drugi test.

Kto powinien wykonać szybki test antygenowy na COVID-19?

Zaleca się wykonanie szybkiego testu antygenowego na COVID-19 jeśli zachodzi którakolwiek z tych okoliczności:

  • masz objawy koronawirusa
  • myślisz, że jesteś zarażony przez około 2-4 dni
  • znajdujesz się w krytycznej sytuacji czasowej, np. zobowiązany do nieuchronnej podróży
  • jesteś odpowiedzialny za środowisko, w którym wymagane są regularne testy masowe, na przykład: ruchliwe miejsce pracy lub szkoła

Podsumowanie

Niewątpliwie szybki test antygenowy na COVID-19 pozwala potwierdzić lub wykluczyć chorobę. Jednak pamiętajcie, że aby chronić życie i zdrowie ważne są szczepionki przeciwko wariantowi Omikron. Już 21 lutego w Polsce będzie dostępna nowa szczepionka Novavax– szczepionka białkowa.

Raport szczepień przeciwko COVID-19 – link


 

Źródła:

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/media-resources/science-in-5/episode-14—covid-19—tests?gclid=EAIaIQobChMI3JednrzK9QIVF46zCh21wgD2EAAYAyAAEgL0X_D_BwE

https://ec.europa.eu/health/system/files/2022-01/covid-19_rat_common-list_en.pdf

https://www.cnn.com/2022/01/19/health/pcr-vs-antigen-tests-covid-19-wellness/index.html

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

Naturalny miód – słodki skarb natury

Miód od wieków zajmuje ważne miejsce w diecie ludzi na całym świecie. Jest nie tylko słodkim dodatkiem...

SELF | Renomowany Gabinet psychoterapii w Warszawie na dzielnicy...

Współcześnie coraz więcej osób decyduje się na psychoterapię jako drogę do poprawy swojego zdrowia psychicznego i jakości...
turmalin

Turmalin – klejnot szlachetny. Opis i magiczne właściwości

Turmalin cieszy się ogromną popularnością jako kamień szlachetny, który przez stulecia przyciągał uwagę swoimi niezwykłymi cechami. Jest...
zmiany-w-certyfikacji-wyrobow-medycznych-do-diagnostyki-in-vitro

Zmiany w certyfikacji wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro

Diagnostyka medyczna to jedno z kluczowych narzędzi współczesnej medycyny, pozwalające na szybką identyfikację chorób oraz monitorowanie stanu...

Soczewki kontaktowe – dobierz pod swój problem

Leczenie wzroku w ostatnich dekadach przeszło niejedną rewolucję. Zmieniły się bardzo mocno metody diagnostyki, a także leczenia i...
dom pogrzebowy warszawa

Wsparcie w organizacji pożegnań i opieka nad rodzinami w...

Role zakładów pogrzebowych w procesie żałoby są wielowymiarowe. Nie ograniczają się wyłącznie do technicznych aspektów organizacji pogrzebu,...