Wybór okien i drzwi odpowiednich do wymogów indywidualnych osoby budującej dom jest bardzo istotne, jednak nawet najlepsze produkty nie będą spełniać swoich funkcji jeżeli zostaną źle zamontowane. Nieprawidłowy montaż może wywołać liczne niepożądane skutki i doprowadzić do zniszczenia przedmiotów zaliczanych do stolarki otworowej. Oznaczałoby to stratę pieniędzy i narażałoby klienta na ponowny wydatek tego samego rzędu, szczególnie wtedy, gdy produkt nie jest objęty odpowiednią gwarancją.
Co to właściwie stolarka otworowa?
Przez termin stolarka otworowa rozumie się produkcje różnego rodzaju elementów konstrukcyjnych budynku, które umieszczane są w jego otworach. Do tej kategorii należą m.in. okna, drzwi czy bramy garażowe. Są to najsłabsze punkty budowli, należy więc odpowiednio dobrać produkty oraz przede wszystkim – ekipę montażową. Sprawdzoną firmą w tym zakresie jest https://www.oknoteka.pl/, która zajmuje się zarówno montażem, jak i produkcją wyrobów zaliczanych do stolarki otworowej. Wieloletnie doświadczenie, atrakcyjne ceny oraz gwarancja zapewnia udaną współpracę i satysfakcję z rezultatu końcowego.
Zasady montażu stolarki otworowej
Podstawową kwestią, konieczną do prawidłowego zamontowania drzwi czy okien, jest właściwe przygotowanie otworów. Na tym etapie budowlańcy powinni wygładzić granice, szczególnie wtedy, gdy dokonują wymiany okiennic. Muszą także pamiętać o wyprostowaniu okiennych otworów i usunięciu zanieczyszczeń, takich jak pył czy gruzy, gdyż mogłoby naruszyć to stabilizację wyrobów otworowych. Dodatkowo, do ramy okiennej przykleja się samoprzylepne taśmy, które muszą być dobrze dociśnięte. Wynika to z regulacji prawnej nakazującej monterom dążenie do maksymalnej szczelności. Celem jest ograniczenie przenikania powietrza do wnętrza w miejscach nieszczelnych, jednocześnie realizując jedną z zasad budownictwa energooszczędnego. To istotne również dla klienta – nieszczelność może być jednym z powodów wyższych rachunków za ogrzewanie.
Standardem obowiązującym w Polsce w przypadku okien jest montaż warstwowy, zwany również ciepłym montażem. Charakteryzuje się on dodatkowym zabezpieczeniem izolacji cieplnej, polegającym na dodaniu dwóch warstw izolacyjnych – zewnętrznej i wewnętrznej. Konieczne jest także sprawdzenie wymiarów otworowych tak, aby zamówione okna czy drzwi pasowały do otworu – po tym można przystąpić do wstępnego montażu. Należy również sprawdzić poprawność otwierania i zamykania wyrobu. Bardzo ważnym elementem jest odpowiednie usztywnienie, zarówno poprzez listwy rozporowe, jak i piankę montażową.
Montaż stolarki otworowej to niełatwe zadanie. Znając podstawowe zasady montażu można zareagować, gdy okaże się, że praca wykonywana jest nierzetelnie, a tym samym uniknąć niepotrzebnych wydatków. Warto zwrócić więc uwagę na doświadczenie i jakość pracy ekipy montażowej, aby efekt końcowy był zadowalający.